Προς το περιεχόμενο

Billie Eilish


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

you're losing all the fun

Τους έχω ακούσει εκτενώς και σε κάθε άλμπουμ βρίσκω μετα βίας 1 κομμάτι καλό. Αλλά απο SGT Pepper κι ύστερα, αξίζει κάθε άλμπουμ ολόκληρο. Πιο πολύ μουσικά μιλούσα. Ομοίως, δεν άκουγα ποτέ Stones, Pistols & Pearl jam, αλλά αυτό δεν αναιρεί οτι όντως εκπροσώπησαν τις γενιές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Και σε αυτό έχεις δίκιο. Οι Beatles απο το 1966 και πίσω ΔΕΝ μου αρέσουν καθόλου. Απο το magical mystery tour κι ύστερα αξίζουν στ'αλήθεια για'μένα. Μένει λοιπόν να δούμε αν η Μπίλι θα έχει παρόμοια ωρίμανση ή οχι.

 

Εγώ μάλλον θα παραδεχτώ ότι απλά δε με αφορά, δεν έχω τα ίδια βιώματα και τους ίδιους προβληματισμούς με ένα παιδί που γεννήθηκε το 2005 και θα προσπαθήσω να αποφύγω το να μοιάσω σε αυτούς που 70 χρόνια πριν έλεγαν ότι το ροκ ν ρολ δεν είναι μουσική. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πάντως θυμάμαι ότι το 1963-64 που συνυπήρχαν τα πρώτα 45άρια τους στο σπίτι μαζί με άλλους δίσκους του 45 και του 50 δεν ξεχώριζα μεταξύ τους. Όλα ήταν ενδιαφέροντα ακούσματα.

Σήμερα εξακολουθώ (κάποιες μέρες κάθε χρόνο) να τα ακούω όλα μαζί με την ίδια χαρά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

δεν ξεχώριζα μεταξύ τους

Ακριβώς. Διοτι τότε δεν υπήρχε διαχωρισμός. Σήμερα έχουμε τη μουσική τέχνη και τα μουσικά τεχνάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Ο Steven Wilson το έθεσε σωστά νομίζω: " I don't belong in the entertainment business, I belong in the music business".

 

Ο Cave νομίζω ότι θα σχολίαζε αυτό του το σχόλιο ως εξής: "Αμυνόμενος παρανοϊκός με παραισθήσεις μεγαλείου". 😃 

Όλοι στο entertainment business βρισκόμαστε, τουλάχιστον όσο συνεχίζουμε να παίζουμε με τον ίδιο τρόπο που έπαιζαν τον 17ο αιώνα αλλάζοντας απλά λίγο τα μέσα. Ελάχιστοι αυτοί που προσπαθούν να προχωρήσουν πραγματικά τον ήχο και τη μουσική σήμερα, οι περισσότεροι ανήκουν στον ακαδημαϊκό χώρο και κανείς δεν ασχολείται μαζί τους. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Πάντως αυτοί που όλοι ασχολούνται μαζί τους, σίγουρα δεν προχωράνε τη μουσική παραπέρα..

 

 

Κατσε αρχηγε γιατι με μπρεδευεις.

Δεν προχωρησαν τη μουσικη παραπερα ο Elvis,oι Stones,oι Beatles ,οι Nirvana και εκατονταδες άλλοι?

 

Ακομα και οι Sex Pistols (τους οποιους προσωπικα θεωρω εκπληκτικους μουσικα) μας απαλλαξαν απο τη σαπιλα των YES,Genesis ,Εmerson Black n' Decker & ξαναηρθε η χαρα στη ζωη μας 🤣  

 

Μη κρινουμε λοιπον εξΑΙδιωνταΑΛοτρια 😅 καθε γενια (αλλα και καθε ανθρωπος) εχει αλλες προσλαμβανουσες, αλλες ΑΝΑΓΚΕΣ και ΑΛΛΑ ΓΟΥΣΤΑ.

 

Το ζητημα ειναι αν εχει ΤΑΛΕΝΤΟ η κοπελα και προσωπικα θεωρω οτι της...τρεχει απο τα αυτια.....ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ομως (οπως δεν μου αρεσουν ΚΑΘΟΛΟΥ οι YES,Genesis ,Εmerson Black n' Decker οι οποιοι και ΦΥΣΙΚΑ ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΙ)

 

Αλλωστε η ιδια η ζωη εχει αποδειξει οτι στο 99,9% των περιπτωσεων καποιος που ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΙ ΜΑΖΙΚΑ σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ τομεα  παντα "κατι" εχει που ΑΞΙΖΕΙ ..... και "κατι" κανει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Ακομα και οι Sex Pistols (τους οποιους προσωπικα θεωρω εκπληκτικους μουσικα) μας απαλλαξαν απο τη σαπιλα των YES,Genesis ,Εmerson Black n' Decker & ξαναηρθε η χαρα στη ζωη μας 🤣  

 

Και μόνο που μας απάλλαξαν οριστικά απ τους χίπιδες με τα ντέφια, θα έπρεπε η ημέρα κυκλοφορίας του Never Mind The Bollocks να είναι παγκόσμια επέτειος εορτασμού για την ανθρωπότητα. 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Όλοι αυτοί που αναφέρεις πήγαν τη μουσική παραπέρα. Γιατι έκαναν μουσική τέχνη. Οι σημερινοί κάνουν μουσικό τέχνασμα, γιαυτό η μουσική δεν πάει παραπέρα. Έχει πάει πολύ παραπέρα η έννοια της διασημότητας όμως. Οι παλιοί ήξεραν οτι κάτι έπρεπε να έχουν και αν δεν το είχαν δεν έκαναν τίποτα. Ενώ τώρα δεν νοιάζονται αν έχουν κάτι ή οχι και μερικοί μάλιστα νομίζουν οτι κάτι έχουν. Κι έτσι γεμίσαμε κουτσές μαρίες που πιστεύουν οτι είναι οι επόμενοι απο αυτούς που ανέφερες, αλλά δεν είναι. Είναι απλώς πασίγνωστοι. Χωρίς την προϋπόθεση να προσφέρουν κάτι στη μουσική. Αλλά προσφέρουν πάρα πολλά σε οτιδήποτε άλλο. Που απο μια μεριά είναι καλό, γιατι έτσι μπορούμε να ξεχωρίσουμε ποιοί κάνουν μουσική τελικά. Εδώ στο ΝΟΙΖ, μπορώ να σου αναφέρω τουλάχιστον 10 άτομα που αν είχαν τα εργαλεία promotion ή τα φράγκα που έχουν οι αμερικανοί σταρ, ή αν δρούσαν σε εποχή που η μουσικότητα καθόριζε τη διασημότητα, θα είχαν γίνει πασίγνωστοι και ζάπλουτοι. Δεν κρίνω εξ'ιδίων, ούτε με βάση τί μου αρέσει. Απλώς παρατηρώ ένα συμβαν. Το πώς απομακρύνεται η διασημότητα απο τη μουσικότητα, ενώ παλιότερα ήταν πιο κοντά. Μπορεί να είμαι ρομαντικός, υπερβολικά ιδεαλιστής ή οτιδήποτε, αλλά πραγματικά, έχω να νιώσω κάποιου είδους εξέλιξη πάνω απο 10 χρόνια.

23 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Εmerson Black n' Decker

Χαχαχαχαχα.. έλιωσα

20 λεπτά πριν, kpeyos είπε

τους χίπιδες με τα ντέφια

Παρ'εμπιπτόντως, το ντέφι είναι κατα τη γνώμη μου το πιο αξιομίσητο, κακόηχο, σχεδόν προσβλητικό όργανο. Θα έπρεπε να απαγορευτεί. Ίσως γιαυτό να μην μου αρέσουν οι early Beatles..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου