Προς το περιεχόμενο

Παίξιμο κιθάρας και φυσική καταπόνηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι φορές που πάω για πρόβα, είμαι ξεκούραστος και το αριστερό χέρι δουλεύει στο φουλ, εύκολα και χωρίς να ζοριστω, για 2-3 ωρες. Είναι άλλες φορές που πάω και το χέρι ζοριζεται στα παντα, ακόμα και στα bends. "Ακουει" λιγότερο στις εντολές μου με κάνει να παίζω σε safe mode. Είναι πιασμένος ο πήχης και η παλάμη και δεν τραβάνε.

 

Σήμερα δεν τραβουσα, με tele (είχα και πολυ θόρυβο), και πετάχτηκα σπίτι και πήρα μια lp για να συνεχίσω. Με την lp ήμουν πολύ πιο άνετος. Προηγούμενη εβδομάδα έπαιζα με τελε και έπαιζα πολύ καλύτερα απ' ότι σήμερα.

 

Προσπαθώ να καταλάβω πως να το ελέγξω ολο αυτό. Τελευταία εβδομάδα παίζω πολλές ωρες την ημέρα. Μήπως πρέπει να ξεκουραζομαι πριν την πρόβα/λάιβ? Την προηγούμενη να παίζω λίγο ή πολύ? Με την φωνή ξέρω τι να κάνω για να τη έχω πάντα στο 100%. Με την κιθάρα τι πρέπει να κάνω?

 

Και μιλώ για το μυοσκελετικό μέρος της υπόθεσης. Διότι υπάρχει και ο παράγων "καθαρό μυαλό", όπου εκεί σηκώνει περισσότερη κουβέντα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Σήμερα δεν τραβουσα με tele,πετάχτηκα σπίτι και πήρα μια lp για να συνεχίσω. Με την lp ήμουν πολύ πιο άνετος.

Με την κιθάρα τι πρέπει να κάνω?

 

 

Να μην παίζεις με tele.

Προτίμησε την Les Paul, και ακόμα καλύτερα την SG.

  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κανει η κιθάρα, πιστευω. Με τελε παίζω συνηθως.

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

ακόμα καλύτερα την SG.

 Δεν το πάω καλά με το neckdive και τα ρυθμικά. Δεν θέλω να στηρίζεται η κιθαρα στο δεξί χέρι.

Η prs είναι η καλύτερη λυση. Την 245 πήρα σήμερα (lp style).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μήπως άρχισες τώρα να παίζεις "εντατικά" και για κάμποση ώρα, ενώ πριν και για πολύ καιρό έπαιζες στην "ασφάλεια" του σπιτιού σου, τεμπέλικα....εγγραφές και παιξίματα από τον καναπέ με μεζεκλίκια και ρακές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δα και rocket science. 

1. μη σφίγγεις πολύ. 

2. αν πλέον δεν αντέχει το χέρι κατεβάζεις gauge χορδών και action .

3.Μηδενίζεις και το relief. 

4.για να δουλέψει το 2 και 3 σταματάς και να βαράς και παίζεις πιο μαλακά και με λεπτότερη πένα. 

5. Όσο πιο short scale ειναι μια κιθάρα τόσο πιο "ψοφια" θα ακούγεται αλλά και λιγότερο tension και άρα ταλαιπωρία θα έχει. 

6. Tip : δοκίμασε 8αρες χορδές, έτσι κι αλλιώς βρώμικα παίζεις σχεδόν συνέχεια, θα ακούγονται και καλύτερα .

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 Μήπως άρχισες τώρα να παίζεις "εντατικά" και για κάμποση ώρα, ενώ πριν και για πολύ καιρό έπαιζες στην "ασφάλεια" του σπιτιού σου, τεμπέλικα....εγγραφές και παιξίματα από τον καναπέ με μεζεκλίκια και ρακές!

 

Παίζω περισσότερο αυτή την περίοδο. Κάθε Κυριακή έχω πρόβα. Άλλες Κυριακές ζοριζομαι, άλλες όχι. Παίζω στο 100% παντα, καθώς παίζω ροκ, και είμαι ο μονος κιθαρίστας.

 

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Δεν είναι δα και rocket science. 

1. μη σφίγγεις πολύ. 

2. αν πλέον δεν αντέχει το χέρι κατεβάζεις gauge χορδών και action .

3.Μηδενίζεις και το relief. 

4.για να δουλέψει το 2 και 3 σταματάς και να βαράς και παίζεις πιο μαλακά και με λεπτότερη πένα. 

5. Όσο πιο short scale ειναι μια κιθάρα τόσο πιο "ψοφια" θα ακούγεται αλλά και πιο μικρό tension και άρα ταλαιπωρία θα έχει. 

 

Δεν τίθεται θέμα να αντέχω ή όχι. Σπίτι είμαι πολύ άνετος με τις 9αρες. Δεν στερουμαι δύναμης ή αντοχής. Κάτι κάνω και τα χέρια μου κάποιες φορές πιάνονται.

 

Πιστεύω ότι τη ζημια μου την έκανε η συγκεκριμένη τελε που πήρα σήμερα. Έχει χαμηλα τάστα και ζοριζομαι να γραπωσω για bend/vibrato. Ήμουν σφιγμένος στην αρχή.

 

Αλλά και άλλες φορές που παίζω με τη συνήθη τελε, μια είμαι έτσι, μια είμαι αλλιως σε απόδοση.

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πιστεύω ότι τη ζημια μου την έκανε η συγκεκριμένη τελε που πήρα σήμερα. 

Αλλά και άλλες φορές που παίζω με τη συνήθη τελε, μια είμαι έτσι, μια είμαι αλλιως σε απόδοση.

 

22 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Να μην παίζεις με tele.

Προτίμησε την Les Paul, και ακόμα καλύτερα την SG.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Έχει χαμηλα τάστα και ζοριζομαι να γραπωσω για bend/vibrato

 

Τότε πάρε μια tele με ψηλά, medium jumbo ή jumbo ταστα όπως έχουν οι Gibson.

Δεν είναι δα και σπάνιες (βασικά σχεδόν ΟΛΕΣ τέτοια έχουν πλέον)

 

Θα μου πεις αΦτος μια χαρά bends και vibrato με vintage ταστα κάνει αλλά αυτός δεν είναι και κανονικός άνθρωπος :) βέβαια παίζει και με τις χορδές τις ΣΩΣΤΕΣ  :) :)

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα είπαν οι άλλοι.

Κύριος λόγος είναι ότι παίζεις πλέον συχνά και με απαιτήσεις.

Δεν είναι το ίδιο να παίζεις για να γρατσουνάς ή να ηχογραφείς.

Και μάλλον έγινε απότομα. Το χέρι και όλο σου το είναι αντέδρασε.

 

Αρα βάλε ρέγουλα.

Μετά ό,τι είπαν οι άλλοι.

8ρες, 24άρα κιθάρα και ιδίως μια βολική κιθάρα. Μια πιό βολική από τις άλλες. Είτε στο μανίκι, είτε στο βάρος στον ώμο, είτε στις χορδές.

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου