Προς το περιεχόμενο

Παίξιμο κιθάρας και φυσική καταπόνηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Φταιει και ότι παίζεις με υπερβολικό gain.

 

αΦτο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

αΦτο

Και πιστεύω ότι έτσι και sensors να βάλει θα έχει πρόβλημα.

 

Αλήθεια και με τους διπλούς δεν κάνει καθόλου θόρυβο με τόσο gain?

Φύσημα τουλάχιστον θα έχει πιστεύω και με κλειστό το pot της κιθάρας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 

οι Lace Sensors ειναι οτι καλυτερο και σοφα τους εχεις επιλεξει.

ακου και τον @Spyros Delta τι ΗΧΑΡΑ βγαζει με αυτους στα βρωμικα οταν παιζει με strat

Καλα σε αυτο ευθυνεται εκτος απο το οτι ο ανθρωπος παιζει  πεντακάθαρα..το γαμάτο patch που εχει φΚιάσει στην πεταλιέρα του!!!!

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Είχα πάρα πολύ hum, αισθητό την ώρα που παίζω. 

 

 

walk.mp3 535 kB · 42 downloads

 

 

Στα λαιβ με ηχολήπτες και μηχανήματα, δεν έχω θόρυβο, συνήθως, αλλά σε κάποια μαγαζιά που παίζω γίνεται το έλα να δεις. Δεν μπορώ να κλείνω πάντα το vol όταν δεν παίζω. Είναι άλλος ένας μεγάλος μπελάς προστιθέμενος στους υπόλοιπους. Γιαυτό δεν προτιμώ τους μονούς, πλέον, για τη δουλειά αυτή, ενώ έχουν μακράν τον καλύτερο ήχο.

Oντως αυτο το hum ειναι ανυπόφορο...εχεις κανει shielding;(Σωστο....δηλαδη μετρημενο με πολυμετρο...μολις κουμπωνει το pickguard να κλεινει ο κλωβος Faraday και να καταληγουν ολα στη γείωση.Σε εμενα ειδα τεραστια διαφορα που ειχα θεματα με hum...δεν ειναι η πηγη του προβληματος...συνηθως ειναι απο εξωτερικους παραγοντες...ομως το απομονωνει μια χαρα η τελοσπαντων σε επιπεδα πολυ ανεκτα...οπως ειπε και ο Σπυρος σε φαση να μην περναει στον ενισχυτη η να μη γινεται της κακομοιρας οταν δεν παιζεις...)Διαφορετικα δοκιμασε να κοψεις λιγα πριμα απο το eq η μηπως υπαρχει καποιο αλλο σημειο στο χωρο που να εχεις λιγοτερο hum...ενα ελαφρυ noise gate...(δε συνεχιζω...γιατι βγαινω off topic)

  • Ευχαριστώ 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Και πιστεύω ότι έτσι και sensors να βάλει θα έχει πρόβλημα.

 

Αλήθεια και με τους διπλούς δεν κάνει καθόλου θόρυβο με τόσο gain?

Φύσημα τουλάχιστον θα έχει πιστεύω και με κλειστό το pot της κιθάρας 

 

Με διπλους και με noisrless δεν έχω καθόλου θόρυβο, ούτε με vol κλειστό. 

Φταίνε τα ρεύματα, και όχι το σεταπ. Σε άλλο χώρο δεν έχω θόρυβο ούτε με μόνους.

 

Χθες έπαιξα σε καθαρό ενισχυτή (laney cub 8) και είχα ένα rat για γκάζια, ένα odr για medium gain, και ένα ts μπροστά για boost. Άλλες φορές παίζω με δικαναλο, όπως στην προηγούμενη πρόβα (με το smoke on the water), και βάζω μόνο ένα od μπροστά για boost.

 

IMG_20211213_133415.thumb.jpg.6b64c5cae14a95489d3398594579b951.jpg

21 λεπτά πριν, leon7pap είπε

 

Shielding δεν έχω κάνει σε καμία κιθάρα. Πρέπει, αλλά με τους διπλούς δεν έχω θέματα, αρα το αφήνω για μετά...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Καλα σε αυτο ευθυνεται εκτος απο το οτι ο ανθρωπος παιζει  πεντακάθαρα..το γαμάτο patch που εχει φΚιάσει στην πεταλιέρα του!!!!

Το patch ειναι απλη αντιγραφη αυτου που κανω στο κανονικο ενισχυτη και στα κανονικα πεταλια.

 

23 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Με διπλους και με noisrless δεν έχω καθόλου θόρυβο, ούτε με vol κλειστό. 

Φταίνε τα ρεύματα, και όχι το σεταπ. Σε άλλο χώρο δεν έχω θόρυβο ούτε με μόνους.

Ε τοτε τι συζηταμε για αλλαγη μαγνητων κλπ?
Θα πας να αλλαξεις μαγνητες για να παιζεις σε χωρο που εχει προβλημα? Σκεψου να διορθωσεις το χωρο (αν ειναι δικος σου).

 

26 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Χθες έπαιξα σε καθαρό ενισχυτή (laney cub 8) και είχα ένα rat για γκάζια, ένα odr για medium gain, και ένα ts μπροστά για boost.

Αλλο ειπα. Αν καταλαβα καλα, πατας αλλο πεταλι για dist και αλλο για drive.
Ειπα να πατας επιπλεον πεταλι για να ανεβαζεις επιπεδο gain. Οχι να βγαζεις off το προηγουμενο.
Αυτο θελει σωστη ρυθμιση στο gain του καθε ενος, γιατι το ενα συμπληρωνει το αλλο.

Και φυσικα δεν χρειαζεται τοσο πολυ gain.

Eγω πχ το sustain το παιρνω απο το ts που εχω στην αρχη. To drive μου (του ενισχυτη στη δικη μου περιπτωση) δεν εχει πολυ gain.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Μήπως πρέπει να ξεκουραζομαι πριν την πρόβα/λάιβ? Την προηγούμενη να παίζω λίγο ή πολύ?

Το μόνο που φταίει είναι ότι κουράζεις το χέρι σου παραπάνω από όσο μπορεί/ προλαβαίνει να αναρρώσει.

 

Ως αρσιβαρίστας έχω τα ίδια προβλήματα, ναι μεν το χέρι μου και τα δάκτυλα μου είναι ΠΟΛΥ πιο γερά από το μέσο άνθρωπο το οποίο είναι και μεγάλο πλεονέκτημα παικτικά, όταν όμως έχω κάνει βαριά προπόνηση το παίξιμο μου είναι impared και τα δάκτυλα δεν πετάνε σε legato πχ. ενώ είναι το φόρτε μου.

Το πρόβλημα υπάρχει κυρίως στο αριστερό και όχι στο δεξί.

 

Οι μυς κουράζονται από την επαναλαμβανόμενη κίνηση όπως και οι τένοντες, αν δεν τους ξεκουράζεις δεν θα μπορείς να αποδώσεις στο μέγιστο. Το ίδιο συμβαίνει όταν είσαι από ύπνο και είσαι ακόμα κρύος.

 

Ps. Δεν υπάρχει κάτι να "βάλεις", "πάρεις" το οποίο θα κάνει undo την καταπόνηση και τα "χιλιόμετρα" που έχεις γράψει.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα τι λες. Το έκανα πριν χρονια αυτό. Είχα σε όλα λίγο gain και το ένα συμπλήρωνε το άλλο.

Τώρα εάν παίζω κομμάτι με gain, δουλεύω το rattler. Εάν θέλω με λιγότερο δουλεύω το odr. Και στις δυο περιπτώσεις ρίχνω vol στα ρυθμικά και ανοίγω για σολο, ή δουλεύω τέρμα vol στα ρυθμικά και ανοίγω το ts για σολο.

1 λεπτό πριν, sharpshooter είπε

Οι μυς κουράζονται από την επαναλαμβανόμενη κίνηση όπως και οι τένοντες, αν δεν τους ξεκουράζεις δεν θα μπορείς να αποδώσεις στο μέγιστο.

 

Με τους τένοντες του αριστερού έχω θέμα. Πριν ενα μήνα είχα τενοντίδες από τον ώμο (μακρά κεφαλή δικεφάλου), μέχρι και στον πήχη που επηρρέαζε και το σφίξιμο των χεριών. Πληρώνω παλιές αμαρτίες με τα γυμναστήρια...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις stretching τα δάκτυλα και το δικέφαλο για να λυθεί λίγο αλλά μην περιμένεις θαύματα, μια ελαφριά ανακούφιση. Το βράδυ πριν να πέσεις για ύπνο είναι η καλύτερη ώρα και όχι ακριβώς πριν το activity.

 

Η κιθάρα γενικά απαιτεί ΑΘΛΙΑ στάση σώματος και μόνο προβλήματα μπορεί να προκαλέσει, αλλά γουστάρουμε 😁

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Με  αδικΑς αφεντικο , λατρευω strat!

(αν και ΦΥΣΙΚΑ δεν ισχυει οτι οι tele εχουν μεγαλυτερο tension απο τις strat ,καθε κιθαρα εχει το...tension που τις δινεις με το σεταρισμα που επιλεγεις)

 

 

Φυσικα.
Δεν ειπα strat για το tension συγκεκριμενα.
Απλα επειδη ειναι το τελειο οργανο.
Και ο Λεωνιδας εκανε τη δοκιμη του στην αρχη  και μετα εφτιαξε το καλο οργανο χωρις τα προβληματα του πρωτου.
Οτι σχεδιαστηκε μετα απο αυτο (απο οποιονδηποτε κατασκευαστη), ηταν απλα για εμπορικους λογους. Δουλεια να'χουμε. 😁

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι βασικό που ξέχασα,

το ύψος που κρεμάς την κιθάρα είναι πολύ σημαντικό στο minimisation της "ζημιάς", όπως και το πάχος του μπράτσου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου