Προς το περιεχόμενο

Παίξιμο κιθάρας και φυσική καταπόνηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά και πολύ σωστά όλα αυτά που έγραψαν τα παιδιά πιο πάνω, αλλά...

 Κρητικός είπαμε είσαι....

Λοιπόν, παίρνεις το 45άρι με 2-3 γεμιστήρες καβάντζα και με το θηριώδες σου 4x4 ανεβαίνεις στο βουνό.

 Εκεί πυροβολάς στον αέρα μόνο με το αριστερό σου χέρι και τις ~30 σφαίρες.

Μετά από μία ώρα μόλις φύγει το μούδιασμα είσαι έτοιμος για πρόβα... ούτε ασκήσεις, ούτε γυμναστικές, ούτε άλλα τέτοια δεινά!

 

Υ.Γ. Εννοείτε ότι στις μπαλωθιές θα φοράς ωτοασπίδες....γιατί μετά στην πρόβα άλλα θ'ακούν τα μάτια σου και άλλα τα αυτιά σου!

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις ότι η αποχή (από το παίξιμο) για μερικές μέρες, ιδίως όταν έχει γίνει κατάχρηση,  πολλές φορές επιδρά ευεργετικά, και σε απόδοση και σε έμπνευση. Δοκίμασε το.

 

Επίσης θα συμφωνήσω για τη επιλογή της strat. Σας έχει καταστρέψει ο SF.

 

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις μαγνήτες. Έλεγχο στο gain και στο volume pot χρειάζεται. Μάθε να αποδέχεσαι αυτό που σου δίνει η εκάστοτε κιθάρα (και κατ' επέκταση ο ενισχυτής και τα πετάλια), κι όχι αυτό που θέλεις να πάρεις από αυτή. Αλλιώς άλλαξε όργανο.

 

Το οικονομικό παίξιμο, εκεί που δεν χρειάζεται να τα δίνεις όλα, είναι το μυστικό (και σίγουρα δεν χρειάζεται να τα δίνεις συνέχεια όλα, διώξε το άγχος, μάθε να ακούς το σύνολο σαν απλός ακροατής και θα καταλάβεις τι εννοώ).

 

Μεγάλη ξεκούραση είναι ο καλός ήχος και το καλό monitoring

 

Έχω προλάβει τις εποχές που παίζαμε 6 μέρες την εβδομάδα, 5 ώρες λάιβ με 10 λεπτά διάλειμμα. Έχω μια μικρή εμπειρία. 😁

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Επίσης θα συμφωνήσω για τη επιλογή της strat. Σας έχει καταστρέψει ο SF.

 

Με  αδικΑς αφεντικο , λατρευω strat!

(αν και ΦΥΣΙΚΑ δεν ισχυει οτι οι tele εχουν μεγαλυτερο tension απο τις strat ,καθε κιθαρα εχει το...tension που τις δινεις με το σεταρισμα που επιλεγεις)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

 

 

Έχω προλάβει τις εποχές που παίζαμε 6 μέρες την εβδομάδα, 5 ώρες λάιβ με 10 λεπτά διάλειμμα. Έχω μια μικρή εμπειρία. 😁

 

.

 

χρόνια πολλά Σπύρο!

 

νομίζω τα είπαμε όλα, αλλά πέρα από κάθε πλάκα Γιώργο, γύρνα στο οικονομικό παίξιμο. Κανείς δεν έχασε απ αυτό.

Ιδίως ο θείος αυτός

h_270,w_480

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

Να ξέρεις ότι η αποχή (από το παίξιμο) για μερικές μέρες, ιδίως όταν έχει γίνει κατάχρηση,  πολλές φορές επιδρά ευεργετικά, και σε απόδοση και σε έμπνευση. Δοκίμασε το.

 

Ισχύει, όντως. Είμαι ξεκούραστος και το χέρι παίρνει τα πάνω του. Βέβαια, ξεχνάω λίγο την ταστιέρα με αυτόν τον τρόπο και αυτό είναι αισθητό στα σόλο. Αλλά μπορώ να δουλέψω λίγο κλίμακες, χωρίς να ζορίστώ.

 

1 λεπτό πριν, Spyros Delta είπε

 

Επίσης θα συμφωνήσω για τη επιλογή της strat. Σας έχει καταστρέψει ο SF.

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις μαγνήτες. Έλεγχο στο gain και στο volume pot χρειάζεται. Μάθε να αποδέχεσαι αυτό που σου δίνει η εκάστοτε κιθάρα, κι όχι αυτό που θέλεις να πάρεις. Άλλο ως άλλαξε όργανο.

 

Η στρατ με βολεύει πάρα πολύ. Το switch και το vol pot, όπου τα χρησιμοποιώ συνέχεια, έχουν την πιο βολική θέση, μακράν από τη δεύτερη. Καθαρίζει καλά, και δε με προβληματίζει το μανίκι.

Το πρόβλημα είναι οι μονοί μαγνήτες. Στην μία είναι, μεν hot και με ηχάρα, αλλά έχουν πολύ θόρυβο με κακά ρεύματα. Στην έταιρη στρατ, είναι πολύ low gain και δεν μπορώ να τους χρησιμοποιήσω όπως θέλω. Γιαυτό έλεγα να τους αλλάξω με humfree. Αυτό έκανα σε μια από τις tele και την χρησιμοποιώ στις πιο πολλές περιπτώσεις. Ακόμα και σε low ηχογραφήσεις στο σπίτι, όπου θέλω ησυχία (έχω χάλια ρεύματα).

Εάν είχα στρατ με hot μονούς, χωρίς θόρυβο, που να καθαρίζουν με ρίξιμο vol, δεν θα έμπαινα σε δίλλημα για τα λάιβ. 

 

Χρόνια πολλά!

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Γιαυτό έλεγα να τους αλλάξω με humfree.

 

 

οι Lace Sensors ειναι οτι καλυτερο και σοφα τους εχεις επιλεξει.

ακου και τον @Spyros Delta τι ΗΧΑΡΑ βγαζει με αυτους στα βρωμικα οταν παιζει με strat

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

 

οι Lace Sensors ειναι οτι καλυτερο και σοφα τους εχεις επιλεξει.

ακου και τον @Spyros Delta τι ΗΧΑΡΑ βγαζει με αυτους στα βρωμικα

 

Μα από εκει τους έμαθα και είδα τι μπορούν να κάνουν σε high gain καταστάσεις. Και στα καθαρά είναι πολύ καλοί γιαυτό που τους θέλω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουφ αυτό το θέμα με το ... "θόρυβο".

Θόρυβος θεωρείται μόνο όταν τη στιγμή που παίζεις ακούγεται ΠΟΛΥ μέσα στο παίξιμο.

Ή μόνο όταν κλείνεις το vol pot, ακούγεται ΠΟΛΥ.

 

Έχει υπόψη σου ότι από αυτό που ακούς εσύ με στημένο αυτί μπροστά στο ενισχυτή, φτάνει ένα μικρότερο ποσοστό στο αυτί του κόσμου. Το ίδιο φτάνει και ο "θόρυβος".

 

Το μόνο πρόβλημα είναι όταν κλείνεις το vol pot κι ακούγεται φύσημα. Αυτο μπορεί να λυθεί με ένα ελαφρύ gate.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρα πολύ hum, αισθητό την ώρα που παίζω. 

 

 

 

Στα λαιβ με ηχολήπτες και μηχανήματα, δεν έχω θόρυβο, συνήθως, αλλά σε κάποια μαγαζιά που παίζω γίνεται το έλα να δεις. Δεν μπορώ να κλείνω πάντα το vol όταν δεν παίζω. Είναι άλλος ένας μεγάλος μπελάς προστιθέμενος στους υπόλοιπους. Γιαυτό δεν προτιμώ τους μονούς, πλέον, για τη δουλειά αυτή, ενώ έχουν μακράν τον καλύτερο ήχο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν σου έχει γίνει δεύτερη φύση να κλείνεις το vol pot ασυναίσθητα, όπως πχ κλείνεις το στόμα σου όταν τελειώσεις αυτό που έχεις να πεις.

 

Φταιει και ότι παίζεις με άλλες κιθαρες και όχι στρατ που έχει το pot στη θέση που πρέπει.

Φταιει και ότι παίζεις με υπερβολικό gain.

 

Και μια πρόταση.

Αν παίζεις σε καθαρό ενισχυτή, που έτσι νομίζω κάνεις, φροντίσε να έχεις δύο στάδια gain από τα πετάλια σου.

Όχι χρησιμοποιοντας τα ξεχωριστά, αλλά στη σειρά. Πχ ενισχυτής clean, πατάς το δευτερο έχεις drive, πατάς και το πρωτο (boost) και έχει περισσότερο drive με sustain για σόλο πχ. Εγώ το επιτυγχάνω αυτό με ένα πετάλι γιατί έχω crunchy-drive ενισχυτή και με το πετάλι (ts για boost) πάω στο dist. Ταυτοχρονα με το vol pot μπορώ να πάω από το crunchy-drive στο punchy clean και με πατημένο το πετάλι, από το dist στο punchy crunchy-drive.

Τα ονομαζω αυθαιρετα "punchy" γιατι εχει πολυ διαφορετικη χροια το clean απο drive ενισχυτη με κομμενο vol pot κιθαρας, απο οτι τερμα vol pot σε clean ενισχυτη (αυτα τα clean, τα δευτερα, ειναι για τους τζαζιστες 😄 )
Σημειωση: clean boοster (micro amp) always on στην αρχη για ογκο.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου