Προς το περιεχόμενο

Παίξιμο κιθάρας και φυσική καταπόνηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν την έχω χαμηλά. Το neckplate ακουμπά το φάλι μου. Το αριστερό χέρι έχει γωνία λίγο μεγαλύτερη από ορθή, περί τις 100-110 μοίρες. 

 

Το πάχος εάν είναι παχύ είναι πιο κουραστικό?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, κατα την ωρα της μελετης, η σταση του σωματος και η θεση (γωνια) του οργανου πανω στο σωμα, ειναι πολυ σημαντικο θεμα.
Ενα λαθος που βλεπω σε πολλους, ειναι οτι οταν καθονται, βαζουν την κιθαρα στο δεξι ποδι και καθονται και σταυροποδι για μουρη και καμπουριαζουν και μπροστα για να μπορουν να παιξουν.
Καμια σχεση δηλαδη με το στησιμο που εχει ενας κιθαριστας που παιζει λαιβ ορθιος.
Πρεπει η σταση του σωματος και η θεση (γωνια) του οργανου πανω στο σωμα να ειναι ακριβως ιδια με αυτη που εχουμε οταν παιζουμε λαιβ.

Και να φοραμε και τη ζωνη οταν καθομαστε.
Η ζωνη βοηθαει για να βλεπουμε και οτι βρισκεται στο σωστο υψος η κιθαρα στο σωμα μας οταν καθομαστε. Αν χαλαρωνει η ζωνη στην πλατη  μας, σημαινει οτι η κιθαρα ειναι ψηλα.


Φυσικα αυτο δημιουργει και προβλημα στο performance.

Αν μελεταει καποιος ωρες καθιστος σε αλλη θεση το οργανο πανω του και μετα παει να παιξει ορθιος, τα βρισκει σκουρα.


Ενα κολπο ειναι να σταθεις ορθιος, με την κιθαρα κανονικα οπως παιζεις λαιβ, και να κατσεις χωρις να αλλαξεις καθολου την θεση της κιθαρας πανω στο σωμα.
Εγω πχ οταν καθομαι, την κιθαρα την εχω αναμεσα στα ποδια, οπως οταν ειμαι ορθιος, και στηριζεται ελαφρα στο αριστερο ποδι και οχι στο δεξι.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δεν ειπα strat για το tension συγκεκριμενα.

 

οχι εσυ,αλλος το ειπε παραπαΝΟΥ 😂

 

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Απλα επειδη ειναι το τελειο οργανο.

 

σιγουρα ΜΕΤΑ την tele ειναι η καλυτερη κιθαρα που εχει κατασκευαστει 🤣

 

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Και ο Λεωνιδας εκανε τη δοκιμη του  στην αρχη το οργανο με τον ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΗΧΟ  και μετα εφτιαξε ενα ΠΟΛΥ  καλο οργανο για τους ΦΛΩΡΟΥΣ που νομιζαν οτι το  πρωτο δεν εφτανε γιατι θελαμαΝΕ τρεμουλΙεσ.

Δυστυχως ομως δεν ειχε τον ιδιο καλο ηχο. 

Καλο ομως ειναι...το παιζει και Τζιμυς ο Χεντριξ, ο Ερικος ο ΚλαΦτον και ο Μπαμπης ο Σουγιας 

 

κορεκτεΝτ 🤣

 

εξω απο την πλακα ποτε μου δεν χρειάστηκα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κατι παραπανω απο μια tele και μια strat .😉

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Το πάχος εάν είναι παχύ είναι πιο κουραστικό?

 

αυτο το ξερεις μονο ΕΣΥ.

εμενα τα λεπτα μπρατσα με κουραζουν πολυ.

εξαρταται και τι/πως παιζεις βεβαια. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

οχι εσυ,αλλος το ειπε παραπαΝΟΥ 😂

 

 

σιγουρα ΜΕΤΑ την tele ειναι η καλυτερη κιθαρα που εχει κατασκευαστει 🤣

 

 

κορεκτεΝτ 🤣

 

εξω απο την πλακα ποτε μου δεν χρειάστηκα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κατι παραπανω απο μια tele και μια strat .😉

Δεν στα λεω εγω?

Τους εχεις καταστρεψει ολους.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Δεν στα λεω εγω?

Τους εχεις καταστρεψει ολους.

 

 

η αληθεια ειναι οτι τωρα τελευταια ξαναπερνάω ερωτα με τη strat

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

 

η αληθεια ειναι οτι τωρα τελευταια ξαναπερνάω ερωτα με τη strat

Αντε, το εσωσες στην τελευταια στροφη.
ΠαλιοΦερσταπεν.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ορισμός της πλύσης εγκεφάλου. Εγώ δεν ήξερα καν τι σημαίνει telecaster όταν γραφτηκα στο φόρουμ. Μια ταπεινή epi les paul είχα.  Τις στρατοκαστερ μόνο ήξερα, και τις τελεκάστερ τις έβλεπα καμια φορά και μου φαίνονταν απόκοσμο το όλο σκηνικό. Σχεδόν τριτοκοσμικές καταστάσεις μου θύμιζαν, ειδικά εκείνες με φυσικό ρελικ.

 

Τα υπόλοιπα έιναι γνωστά...

4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

η αληθεια ειναι οτι τωρα τελευταια ξαναπερνάω ερωτα με τη strat

 

Και εγώ τις παίζω παραπάνω τελευταία. Εάν η μία είχε humfree μαγνήτες, θα την χρησιμοποιούσα τόσο σε live όσο και σε παραγωγές. Σπίτι έχω πολύ θόρυβο στον βρώμικο ήχο. Την κιθάρα με τους p90 την παίζω μονο βράδυ και μονο με καθαρό ήχο, καθως έχει ακόμα περισσότερο θόρυβο.

Γιαυτό σκέφτομαι να ξηλώσω τους 57/62 (είναι υπερβολικά καθαροί για τα γούστα μου) και να βάλω ένα σετ lace gold.

  • Χαχα 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Το πάχος εάν είναι παχύ είναι πιο κουραστικό?

Εννοεις το μπρατσο?
Δεν εχω καταληξει μεχρι σημερα.
Εμενα προσωπικα νομιζα με βολευουν τα medium thin. Αλλα και στα πιο χοντρα μπρατσα αν μου αρεσει το οργανο τα συνηθιζω. Δεν εχω παρατηρησει περισσοτερη κουραση.

Κουραση μου φερνει ο κακος ηχος και το κακο monitoring (οπως φυσικα και μια οχι καλα ρυθμισμενη κιθαρα, setup).
Πχ παιζω λαιβ με καλο ηχο κλπ και δεν καταλαβαινω για ποτε τελειωσε.

Και παιζω λαιβ με κακο ηχο και στη μιση ωρα ειμαι πεθαμενος, και κοιταζω το ρολοι ποση ωρα ακομα πρεπει να παιξω.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμοιβαια τα αισθήματα. Δεν με κουράζει κανένα μπράτσο. Με κουράζουν τα χαμηλά τάστα, σε συνδυασμό με gloss finish στην ταστιέρα. Δεν τσιμπώ εύκολα τη χορδή για bend  και κολλά το δάκτυλο στην ταστιέρα. Πολύ κουραστικό. Παρομοίως και ο κακός ήχος ή το έντονο hum όπως χθες. Μετά το walking by yourself σηκώθηκα και έφυγα και έφερα άλλη κιθάρα....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου