Προς το περιεχόμενο

Α΄ ΠΡΟΣ ΠΛΗΚΤΡΑΔΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗ - "Workstationς γάρ εσμέν συνεργοί"


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλέον είμαστε σε μια εποχή όπου υπολογιστής + hardware + D.A.W. + plug-in effects σου δίνουν μια τεράστια δημιουργική παλέτα.

Σήμερα ολοκλήρωσα και το home studio πέραν του επαγγελματικού ( εκεί είναι 2 χρονιά ολοκληρωμένο 😁)

Και νιώθω πλήρης από όλες τις απόψεις.

Midi keyboards, midi zones, layers, arps...ο χαμός.

Καλή χρονιά σε όλους.

Μουσική είναι αρμονία .

 

Επεξεργασμένο από Costas Siachamis
  • Like 1

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους και καλή χρονιά!
Η δική μου απάντηση στην πολύ καλή ερώτηση είναι ΟΥΤΕ για πλάκα πια σε Workstation. Πλεονεκτήματα υπάρχουν και στους δύο "κόσμους". Για μένα κυρίαρχο είναι η ταχύτητα και η ευκολία. Το editing στον υπολογιστή είναι ΚΛΑΣΕΙΣ γρηγορότερο και ευκολότερο, κάνεις ακριβώς αυτό που θέλεις χωρίς κουμπάκια, μενού και δάχτυλα επάνω σε λιλιπούτιες οθόνες. Δουλεύω χρόνια με 2 οθόνες στο λαπτοπ μου και είμαι σίγουρος ότι δεν μπορώ να πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω σε ένα workstation, όσο εξελιγμένο κι αν είναι (πχ Fantom). Όμως θυμάμαι με νοσταλγία (δεν το κρύβω) τις πρώτες μου δημιουργίες πριν από "χιλιάδες" χρόνια σε ένα Roland D20 και μετά σε ένα Korg Μ1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διάβασα ολόκληρο το topic με πολύ ενδιαφέρον για να δω αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να υποστηρίξει ότι αξίζει σήμερα να διαθέσει σοβαρά χρήματα και να παιδευτεί με κάποιο workstation. 

Για μένα η δημιουργία πρέπει να είναι μια γρήγορη υπόθεση. Αν πρέπει να καθίσω μία ώρα είτε για να φτιάξω έναν ήχο είτε για να συγχρονίσω midi clocks είτε για να σετάρω sequencers, η έμπνευση και κυρίως η όρεξη μου έχει πάει περίπατο. Αν βέβαια ήμουν κάποιος 20χρονος επαγγελματίας χωρίς άλλες ιδιαίτερες υποχρεώσεις, μπορεί να το έβλεπα διαφορετικά. Τώρα απλά μου δημιουργεί κούραση κι εκνευρισμό. 

 

Πάντως κι εγώ ανά περιόδους θα κάνω μια επανεκτίμηση κόστους/ωφέλους (ή ποιότητας/ευκολίας αν προτιμάτε) και μπορεί να αλλαξω κάποια πράγματα: Πχ έδιωξα το Strymon Mobius. Παρόλες τις ευκολίες που μου προσέφε δε μου άρεσε και πολύ ο ήχος του και μιας που σπάνια θα χρησιμοποιήσω modulation fx, προτιμώ μακράν τα αναλογικά μου εφέ. Kράτησα το Yamaha RY30 γιατί μου φαίνεται πολύ πιο inspiring σε IDM καταστάσεις απ το να κάθομαι να γράφω τετοια beats στο DAW. Αγόρασα ένα Deepmind γιατί τα VST analog emulations δε με εμπνέουν για live πειράγματα του ήχου. Δεν έχω ακόμη μετανοίωσει όμως που έδιωξα όμως τα workstations τα οποία μου φαίνονται obsolete σε σχέση με τις ITB λύσεις, ούτε το FM Synth μιας που το FM8 είναι μακράν καλύτερο κι ευκολότερο, ούτε τα tape echos με τις χίλιες δυο ιδιοτροπίες τους κρατώντας τελικά δύο Eventide H9.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου