Προς το περιεχόμενο

Dimsonic - ELP Tarkus. All-guitar Cover


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Yannis Methenitis είπε

Την έγραψα μισή για να τη συνεχίσεις. Λέω μήπως υπάρχει κάποιος λόγος ή το έκανες κατα λάθος.

όχι δεν υπήρχε λόγος....αρχικά

η διαδικασία ανεβάσματος video στο yt είναι τόσο μπερδεμένη με τις δικλείδες ασφαλείας που αλλάζουν κάθε τόσο και οι ερωτήσεις αντίστοιχα ...θολές. Και δεν ανεβάζω κάθε μέρα, οπότε πολλά τα προσπερνάω και τα αναθεωρώ στην πορεία.

Το είδα μετά και το κατάλαβα

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

1. Εσύ έτσι το βίωσες, εγώ όμως, το άκουσα κι αλλιώς.

 

2. Καμιά σημασία δεν έχει αυτό για μένα. Μικρά μέρη, με διαλείμματα, και μια-μια νότα να έπαιζες, υπάρχουν πράγματα που κάνουν μπαμ, όπως η άρθρωση, η επαφή με την χορδή, κλπ.

 

3. Αυτό ακριβώς ήταν η μέθοδος που ασυνείδητα ακολούθησες εδώ και για κιθαριστικό practice. Και πολύ καλά έκανες, πέτυχε 100%, αμφιβάλλω αν έκατσες ποτέ τα τελευταία 10-15 χρόνια να κάνεις τέτοια κιθαριστική μελέτη, εστιασμένη, με στόχους, με καθημερινή εκτίμηση και επανεξέταση, με επιμονή.

 

Αν το έκανες αυτό (όχι απαραίτητα τόσο εντατικά) για κάποιο διάστημα, μπορεί να ήσουν και ο Govan στον οποίο αναφέρεσαι.

 

Ξαναμπράβο!

1. για σας είναι 20 λεπτά (και εάν, αν το ακούσετε όλο). Για μένα ήταν ένας χρόνος. Ξέρεις τι είναι να ξυπνάς κάθε μέρα  και να πρέπει να ακούσεις 20 λεπτά για να βρεις 2 νότες ή ένα χτύπημα ταμπούρου στα 120 αντί στα 90? Ή να βρεις τρόπο να ακουστεί η φράση που είναι θαμένη στο μιξ...γιατί αν δεν ακουστεί πρέπει να την ξαναπαίξεις....

 

2. αυτό που λες ήταν τεράστιο θέμα. Θα μπορούσα να πω ότι έκανα διατριβή πάνω του. Εκτός από τις 4 ηλεκτρικές που χρησιμοποίησα έπρεπε κάθε φορά να δοκιμάζω με τι τρόπο θα παίξω, πχ δάχτυλα, νύχι, οκτάβες, ...τί πένα. Υπήρχαν μέρη που αναγκάστηκα να αλλάξω 3-4 φορές πένα για να βγει η φράση.

 

3. Όχι βέβαια δεν έκατσα. Αλλά αμφιβάλλω αν θα κάτσω στο εξής...

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτα πράγματα. Περίμενα κάτι ιδιαίτερο και καλό, κάτι πιθανον με πολύ προγραμματισμό (ήξερα ότι το δουλευεις έναν χρόνο), αλλά δεν περίμενα ένα τόσο μεγαλειώδες έργο και τόσο μεγάλη παραγωγή.

 

Συμφωνώ με τον Στρατό για την εξέλιξη σου στην κιθάρα, και βασικά πιστεύω πως μάλλον επανηλθες στα στάνταρ σου παιξιματα όταν ήσουν σε φόρμα. 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Απίστευτα πράγματα. Περίμενα κάτι ιδιαίτερο και καλό, κάτι πιθανον με πολύ προγραμματισμό (ήξερα ότι το δουλευεις έναν χρόνο), αλλά δεν περίμενα ένα τόσο μεγαλειώδες έργο και τόσο μεγάλη παραγωγή.

 

Και συ αν το δούλευες ένα χρόνο έτσι θα γινόταν. Είμαι σίγουρος

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Συμφωνώ με τον Στρατό για την εξέλιξη σου στην κιθάρα, και βασικά πιστεύω πως μάλλον επανηλθες στα στάνταρ σου παιξιματα όταν ήσουν σε φόρμα. 

πάλι ο Στρατός ? 🙃

 

ειλικρινά περιμένω να γυρίσω στα άλλα στάνταρ παιξίματα....Αυτό ήταν βραχνάς

 

Να προσθέσω στο σημείο αυτό ότι πρέπει να ευχαριστήσω όλο το φόρουμ που σε ανύποπτους χρόνους μου έδινε λύσεις όταν έβρισκα τοίχο μπροστά μου και δεν ήξερα πως να φτάσω κάπου.

Σε πολλές περιπτώσεις εφάρμοσα πράγματα που μου προτάθηκαν εδώ ...με επιτυχία !

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ωστε γιαυτό κάθε τόσο ποστάριζες και μια διαφορετική βερζιον του κομματιού..

 

Δεν έχω λόγια να εκφράσω το πόσο ευτυχής νιώθω για αυτό που έκανες, ξεμένω απο εκφράσεις για συγχαρητήρια.. Άθλος. Και βγήκες πρωταθλητής. Ουτε καν μπορώ να φανταστώ πόση ικανοποίηση θα αισθάνεσαι. Κι ίσως και μια κάποια ψυχική κούραση, απ'αυτές που λές "ξεθεώθηκα αλλά άξιζε". Επίσης, νομίζω οτι αυτό είναι παγκόσμια πρωτιά..

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Ουτε καν μπορώ να φανταστώ πόση ικανοποίηση θα αισθάνεσαι. Κι ίσως και μια κάποια ψυχική κούραση, απ'αυτές που λές "ξεθεώθηκα αλλά άξιζε". Επίσης, νομίζω οτι αυτό είναι παγκόσμια πρωτιά..

 

38 λεπτά πριν, Αετός είπε

Συγχαρητήρια.

Σίγουρα, η ικανοποίηση,που έλαβες, θα ήταν τεράστια.

 

απλά έφυγε ένα βάρος απο πάνω μου.

Αισθάνομαι πολύ χαρούμενος που αύριο όταν ξυπνήσω δεν θα ανοίξω το ίδιο project στο cubase.

Ο Αη Λευτέρης έκανε το θαύμα του...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου ρε Ντιμ άρχοντα.

Έχοντας τεράστια αδυναμία στο έργο....... Απλά προσκυνάω!

Και εννοείται οτι τα σχόλια (απο μένα) περιττεύουν.

 

Εννοείται πως θα συμφωνήσω με @fusiongtr.

Σε κάποια σημεία πραγματικά δίνεις ρέστα που δεν σε έχουμε ξανακουσει να δίνεις!!!

5:00 - 5:50 φωτιά.

Για να μην αναφερθώ 9:12 - 10:00 που περίμενα πως και πως!

 

Ταλαίπα μεγάλη σίγουρα, αλλά θα ευχηθώ και εις άλλα με υγεία γιατί........κάτσε να περάσει η περίοδος ξεκούρασης και σε βλέπω να ανοίγεις πανιά για νέα νερά!

 

υγ: δε φαντάζεσαι το δέος, δεδομένου οτι γνώρισα το κομμάτι απο εσένα......

Επεξεργασμένο από gmoukou
  • Ευχαριστώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gmoukou είπε

Γειά σου ρε Ντιμ άρχοντα.

Έχοντας τεράστια αδυναμία στο έργο....... Απλά προσκυνάω!

Και εννοείται οτι τα σχόλια (απο μένα) περιττεύουν.

 

Εννοείται πως θα συμφωνήσω με @fusiongtr.

Σε κάποια σημεία πραγματικά δίνεις ρέστα που δεν σε έχουμε ξανακουσει να δίνεις!!!

5:00 - 5:50 φωτιά.

Για να μην αναφερθώ 9:12 - 10:00 που περίμενα πως και πως!

 

Ταλαίπα μεγάλη σίγουρα, αλλά θα ευχηθώ και εις άλλα με υγεία γιατί........κάτσε να περάσει η περίοδος ξεκούρασης και σε βλέπω να ανοίγεις πανιά για νέα νερά!

 

υγ: δε φαντάζεσαι το δέος, δεδομένου οτι γνώρισα το κομμάτι απο εσένα......

ευχαριστώ Τζωρτζ.

Για το 5.00-5.50 τι να πω...χρειάστηκε να βλέπω και ένα βίντεο και ευτυχώς βρέθηκε και παρτιτούρα.

Οσο για το 9-10 που στα είχα πει, χρειάστηκαν "2-3κιθαρίστες και ένας μπασίστας" να καλύψουν ένα Β3...στο περίπου

και φυσικά δεν συζητάμε για τους απίστευτους ανθρώπους που καταφέρανε και τα περάσανε σε παρτιτούρα αυτά

 

απο δω και πέρα ...άλλα. Αλλα με τη λογική ψάχνουμε κάτι διαφορετικό. Κάτι που δεν κάναμε. Αλλιώς δεν έχει γούστο.

Ευχαριστώ και για την υποστήριξη και για τις ιδέες.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου