Προς το περιεχόμενο

Dimsonic - ELP Tarkus. All-guitar Cover


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

να προσθέσω στο θέμα 9-10

Θεωρητικά τα περισσότερα σημεία στο Β3 σόλο είναι πάνω στην μπλου κλίμακα με εδώ και εκεί διφωνίες σε 4ες 5ες.

Ε το σκασμένο, δεν γινόταν να αυτοσχεδιάσεις. Επρεπε να είναι ίδιο. Αλλιώς...ακούγονταν γελοίο. Το πλησίασα ας πούμε στο 90%. Και φυσικά αν δεν έφτιαχνα τα τύμπανα που είχαν συνδυασμούς από 32α ή τρίηχα 16α...δεν θα έβγαινε νόημα.

Τον τελευταίο μήνα τον έφαγα με το σόλο αυτό και το βίντεο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακουω ηδη,hats off φιλτατε.

Δεν ειμαι του ειδους και το ξες αλλα το μονο που μπορω να κανω ειναι βαθια υποκλιση.

Καταπληκτικο στα αληθεια.

Συνεχιζω να ακουω,ειλικρινα δεν εχω λογια.

Οχι μονο για το παιξιμο αλλα και για τον τροπο που το αποδιδεις.

Σημαινει γουστο και υψηλο μουσικο επιπεδο.

Επεξεργασμένο από gvour
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη μπράβο!

Σε ζηλεύω για την αφοσίωσή σου και την επιμονή σου. 

Είσαι παράδειγμα προς μίμηση. 

Είσαι πηγή έμπνευσης. 

 

 

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι να πω, τα έχουν πει όλα οι προλαλήσαντες.

 

Αξιοθαύμαστη η επιμονή και η υπομονή σου, δε μπορώ ούτε καν να φανταστώ να ανοίγω κάθε μέρα το ίδιο project για 1 χρόνο.

 

Ελπίζω να απόλαυσες το ταξίδι και να ηρέμησες, έστω προσωρινά, γιατί το μικρόβιο σίγουρα θα ξανάρθει.

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

το μικρόβιο σίγουρα θα ξανάρθει.

Προτείνω το επόμενο project να είναι το Close to the edge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Προτείνω το επόμενο project να είναι το Close to the edge.

δεν είναι απο τα αγαπημένα μου. Siberian Khatru ίσως. Αλλά νομίζω κλείσαμε με covers. Τουλάχιστον για ένα χρόνο. Θα πάμε σε ορίτζιναλ σταφ τώρα. Εχω μείνει πίσω.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Μερικές σκέψεις και προβληματισμοί...

το βίντεο (βίντεο τρόπος του λέγειν - να χαρακτηρίζεται η όλη ιστορία αυτή των 12 μηνών ως βίντεο, που ως οπτικό αποτέλεσμα χρειάστηκε μόνο 2 μέρες) κατάφερε και έπιασε αυτές τις μέρες τις 1000 θεάσεις.

Αυτό θα μπορούσε κανείς να το πει επιτυχία αν σκεφτεί ότι πρόκειται για cover

1.  πολύ δύσκολης μουσικής

2. μουσικής που έχει μπει στο χρονοντούλαπο ή στο περιθώριο μετά το 1978

3. εξειδικευμένο (αλλαγμένο) cover

4. βίντεο που φτιάχτηκε εντελώς ερασιτεχνικά

5. βίντεο από την ελλάδα

6. ακόμα και να σκεφτεις ότι από τους ELP σήμερα υπάρχει μόνο το P.

 

Απο την άλλη το πιό πιθανό είναι να το πει αποτυχία αν σκεφτεις ότι χρειάστηκε εξαντλητικές προσπάθειες 12 μήνων για να αποκρυπτογραφηθεί - ηχογραφηθεί το μουσικό έργο από έναν με λίγη θεωρητική εμπειρία για να συλλέξει το ποσοστό αυτό μετά από 5 μήνες.. Σίγουρα είναι κάτι που δεν θα το ξαναδοκίμαζα αν δεν ήταν μουσική που με σημάδεψε στα νεανικά μου χρόνια.

 

Εννοείται προώθηση δεν υπήρχε, τουλάχιστον καμμία από τις "γνωστές" πλάγιες. Απλά κοινοποιήθηκε σε χώρους που υπήρχε κοινό που θα το εκτιμούσε, δηλαδή τρεις fb fan pages για τους ELP, το νοιζ και τον μικρό μου κύκλο στο fb, όπου φυσιολογικά πολύ μικρό ποσοστό γνωρίζει τι είναι ELP.

Γνωρίζοντας ότι τουλάχιστον στις σελίδες αυτές βρίσκονται άτομα που πραγματικά αγαπάνε τους ELP τα σχόλιά τους ήταν παραπάνω από ικανοποίηση και συγκίνηση.

 

Τωρα μερικά στατιστικά.... (μόνο από youtube που τα βγάζει μόνο του)

 

Σε 5 μήνες 1002 θεάσεις, 53 likes και 24 θετικά σχόλια (αν εξαιρέσεις κανα δυό που είπαν να αλλάξω ύφος και να το ξαναπαίξω...)

Μέση διάρκεια θέασης πάνω από 3 λεπτά που είναι σημαντικό για κομμάτι των 20 λεπτών. Αντίστοιχα το 60% παρακολούθησαν σχεδόν μισό λεπτό. Όλα αυτά τα κρίνω θετικά για prog που ανάγεται 50 χρόνια πίσω.

Επίσης γύρω στο 25% ήρθε από πρόταση του ίδιου του youtube.

Οι συνδρομητές που απέφερε ήταν γύρω στους 7 από τους συνολικά 25 που έχω

Και όσον αφορά στην κατανομή γύρω στο 38 % ήταν από κυρίως ΗΠΑ μετα Καναδά, ΗΒ και 15% Ελλάδα.

100% άνδρες...(!) ηλικίας 55-64 ως αναμενόταν.

Στον ίδιο χρόνο για σύγκριση στο soundcloud η θέαση ήταν γύρω στο 50.

 

Εν ολίγοις βαριά η καλογερική. Ιδίως όταν την κάνεις απο χόμπυ. Με ένα κανάλι που μόλις έκλεισε 2 χρόνια, χωρίς καμία προοπτική με συνολο καμιά 30ριά βιντεάκια, όλα σχεδόν (...σχεδόν) στο πόδι, one man show και φυσικά χωρίς τα γνωστά παρακάλια, πατήστε το κουμπί, το κουδουνι κλπ.

Ετσι απο περιέργεια και για να περνάει η ώρα.

Ακόμα κι η ανάλυση αυτή για να περνάει η ώρα είναι...

 

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου