Προς το περιεχόμενο

Προκαταβολική κατάθεση για αγορά οργάνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Και εγώ το ίδιο κάνω.Ζηταω κατάθεση αλλά και σαν αγοραστής κάνω κατάθεση.Απλα ζητάω κινητό τηλέφωνο και προφίλ φβ ώστε να δω αν είναι εντάξει άτομο.

Πριν λίγο καιρό ένα παιδί εδώ πούλαγε ένα πετάλι που ήθελα.Μου ζήτησε κατάθεση και του είπα να μου δώσει προφίλ φβ.Δεν απάντησε δεν έγινε η συναλλαγή.

Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Η αντικαταβολή είναι ταλαιπωρία αλλά αν κάποιος επέμενε θα ζηταγα ένα ποσό λίγο πάνω από τα ταχυδρομικά πχ 20 ευρώ κατάθεση.

Προσφατα ένας φίλος ανέβαζε το προφίλ ενός τύπου με τον οποιο είχαν συναλλαγή. Ο φίλος κατέθεσε το ποσό και το πλήκτρο δεν ήρθε ποτέ. Ξέρετε τι μπορεί να κάνει γι αυτο; Τίποτα απολύτως. Τίποτα δε μπορεί να αποδείξει. Κλαίει απλα τα χρήματα. Μπήκα στο προφίλ του τύπου, και οντως μια χαρα φαινόταν. Το να καταθέσω τα μεταφορικά το κατανοώ απολύτως, αν ο αλλος φοβαται μηπως δεν παρω το αντικείμενο τελικά. Αλλά το ποσό και μετα να έχω σα μοναδική εξασφάλιση την καλή θέληση ενός αγνώστου δεν το κατανοω με τίποτα. Στατιστικά να το πάρεις, στις 50 συναλλαγές που εχω κανει μεσω noiz θα είχα ατυχήσει στις 2. Γιατι να συμβει αυτο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη λύση είναι μέσω τρίτου. Είναι Αθήνα ο πωλητής και εγώ είμαι Κρήτη. Λέω σε έναν φίλο μου κιθαρίστα να τσεκαρει την κιθάρα και να κάνει εκείνος τη συναλλαγή, αφού του έχει στείλει το χρήμα. Ή στέλνω επιτόπου μέσω ίδιας τράπεζας στον πωλητή, αφότου ολοκληρώσει τον έλεγχο ο φίλος.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Και άλλη μια είναι να μεσολαβεί το Noiz.

Π.χ. αγοράζει κάποιος εξ αποστάσεως και πληρώνει με Paypal μέσω Noiz.

Αν δεν παραλάβει το προιόν απο τον πωλητή, επιστρέφονται τα χρήματα του.

 

Για να γίνει αυτό όμως, προϋποθέτει μια επένδυση στην υποδομή καθώς και διαδικασία παρακολούθησης απο ανθρώπους. Αυξημένο κόστος δηλαδή.

Θα ήσασταν διατεθειμένοι σαν πωλητές να μοιραστείτε ένα ποσοστό απο την συναλλαγή σας για την αυξημένη ασφάλεια και πιο εύκολη διαδικασία πώλησης ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;

 

Υποθετικά ρωτάω.

  • Like 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Και άλλη μια είναι να μεσολαβεί το Noiz.

 

 

Τρέλανέ μας τώρα αφεντικό.

Δεν κάνουμε και noiz courier μόνο για τις αγγελίες? :classic_tongue:

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη αυτό είναι εξαιρετική ιδέα αλλά δεν ξέρω πόσους διατεθειμένους θα βρεις να πληρώσουν ένα μικρό ποσό που να εξασφαλίζονται και οι 2 πλευρές.

Να με συγχωρείτε βρε παιδιά αλλά όσο υπάρχουν άτομα που θεωρούν ταλαιπωρία την αντικαταβολή και απαιτούν στην προκαταβολική κατάθεση του ποσού και μετά στην αποστολή, ε δεν μπορώ παρά να είμαι απαισιόδοξος για το μέλλον των συναλλαγών.

disclaimer: Έχω κάνει συναλλαγή με αντικαταβολή και τελικά το κουτί είχε μέσα “πέτρες” καθώς και καταβολή των χρημάτων σε τράπεζα και μετά περίμενα το αντικείμενο και όλα πήγαν τέλεια. Παρ’ ολαυτά το δεύτερο δεν θα το ξαναέκανα ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Και άλλη μια είναι να μεσολαβεί το Noiz.

Π.χ. αγοράζει κάποιος εξ αποστάσεως και πληρώνει με Paypal μέσω Noiz.

Αν δεν παραλάβει το προιόν απο τον πωλητή, επιστρέφονται τα χρήματα του.

 

Για να γίνει αυτό όμως, προϋποθέτει μια επένδυση στην υποδομή καθώς και διαδικασία παρακολούθησης απο ανθρώπους. Αυξημένο κόστος δηλαδή.

Θα ήσασταν διατεθειμένοι σαν πωλητές να μοιραστείτε ένα ποσοστό απο την συναλλαγή σας για την αυξημένη ασφάλεια και πιο εύκολη διαδικασία πώλησης ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;

 

Υποθετικά ρωτάω.

Εδω δεν προτιθενται οι περισσοτεροι να ρισκάρουν το δεκάευρο του ΕΛΤΑ...

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχω την εντύπωση ότι ο Yameth, αναφέρεται σε μια κατάσταση κατά την οποία οι ίδιοι οι συναλλασσόμενοι (όχι υποχρεωτικά, αν θέλουν) θα είναι σε θέση να ενεργοποιήσουν (με το ανάλογο κόστος) μια τέτοια υπηρεσία εκ μέρους του noiz.

 

Αν κάνω λάθος (πολύ πιθανόν) ας με διορθώσει ο admin.

 

Και για να το προχωρήσω παρακάτω, εκτός της υπηρεσίας "ασφαλούς πληρωμής", θα μπορούσαν να υπάρχουν κι άλλες κατ' εντολήν υπηρεσίες (πάντα με κάποιο κόστος), όπως διαπίστωση λειτουργικότητας/κατάστασης, διαπίστωση/επαλήθευση προδιαγραφών (πχ vintage strat του 73 όλα στοκ, ισχύει ή είναι αλλαγμένα pickguard, μαγνήτες, κλειδιά, είναι ξαναβαμμένη, κλπ).

 

Προτάσεις κάνω.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παγώσαμε συναλλαγή με ένα παλικάρι από Έδεσσα που ενδιαφερόταν για την κιθάρα μου για τους ίδιους λόγους 

 

ευγενέστατος , προηγήθηκε βίντεο κλήση , μια χαρά ήταν το παιδί 

 

Αρχικά ήταν ανοιχτός στο να καταθέσει όλο το ποσό και να στείλω την κιθάρα με ΚΤΕΛ , μετά κάποιος ( πολύ σωστά κατ' εμέ ) τον συμβούλεψε να μην ρισκάρει , εγώ είχα προτείνει μεσάζοντα αλλά δεν υπήρχε δυστυχώς και δεν είχα καμία διάθεση να στείλω την Suhr μου για τα μισά και να ρισκάρω να μείνω με αυτά . Ως προς την αντικαταβολή του εξήγησα ότι και πάλι θα χρειαζόταν πρώτα να πληρώσει και μετά να ελέγξει ( δεν θυμάμαι αν το ήξερε-θυμόταν αυτό ο άνθρωπος )

 

Αμοιβαία καχυποψία , ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ και αποχωρήσαμε από τη συναλλαγή σε εξαιρετικό κλίμα και no hard feelings . Μια χαρά ήταν το παλικάρι αλλά και πάλι δεν το κάνεις ελαφρά τη καρδία αυτό για Suhr Modern Satin που δεν έχεις λεφτά να ξαναπάρεις 😛

 

Επειδή με τα χρήματα της πώλησης θα έπαιρνα μια musicman petrucci ( JP μοντέλο ) , τελικά μου έκατσε ανταλλαγή με JP13 οπότε στο τέλος σε καλό μου βγήκε , όπως πιστεύω και για την άλλη πλευρά που από τότε σκεφτόταν να πάρει κάποια "του κουτιού" και ίσως το έπραξε

 

Με το noiz μεσάζοντα θα το έκανα , είναι πολύ σημαντική η εξασφάλιση

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimsonic είπε

η αντικαταβολή δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ταλαιπωρία.

Για μένα είναι να περιμένω μία ώρα στο ταχυδρομείο να παραδώσω το δέμα και μετά να πάω για δεύτερη φορά και να ξαναπεριμένω για να πάρω τα χρήματα. Όπως επίσης ένας (όχι στο ΝΟΙΖ) άλλαξε γνώμη, το δέμα γύρισε πίσω σε μένα κι εγώ έχασα το χρόνο μου και τα ταχυδρομικά προς αυτόν.

 

6 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

...Απλα ζητάω κινητό τηλέφωνο και προφίλ φβ ώστε να δω αν είναι εντάξει άτομο...

Δεν έχω φβ και μια χαρά συναλλαγές έχω κάνει στο ΝΟΙΖ, σαν πωλητής & αγοραστής, δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα.

 

4 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Θα ήσασταν διατεθειμένοι σαν πωλητές να μοιραστείτε ένα ποσοστό απο την συναλλαγή σας για την αυξημένη ασφάλεια και πιο εύκολη διαδικασία πώλησης ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ;

 

Υποθετικά ρωτάω.

Όχι, για τον ίδιο λόγο δε πουλάω στο ebay και παρεμφερή sites. Το Paypal μου αρκεί σαν εγγύηση αλλά για εγχώριες αγορές αν δεν είμαστε στην ίδια πόλη μιλάω τηλεφωνικά και συννενοούμαστε. Μέχρι στιγμής έχω συνδιαλλαγεί με λογικά άτομα, εκπλήξεις δεν υπήρξαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εννοείται πως καλά έκανες και δεν έβαλες όλο το ποσό.Δεν τον ξέρεις και από χθες.Αν θεωρεί ότι προσβάλεις την τιμή του όταν του λες για αντικαταβολή τότε κι αυτός προσβάλλει την τιμή σου όταν σου ζητάει όλο το ποσό προκαταβολικά μήπως και δεν του τα βαλεις μετά....

Καλώς η κακώς η ιστορία με τα μεταχειρισμένα έχει τέτοιες λεπτές γραμμές που πρέπει κάποιος να κινηθεί και δεδομένου ότι μια τέτοιου είδους συναλλαγή είναι πάντα στο όριο της νομιμότητας όταν γίνεται χωρίς χαρτιά...

Και δεδομένου του ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ που υπάρχει...είναι μια συναλλαγή που θα είναι πάντα Percentage...

Οπότε με βάση τις πιθανότητες να πάνε καλά τα πράγματα (είναι συντριπτικά περισσότερες) αλλά και του ρίσκου βάση αξίας του εκαστονται προιοντος εγώ λειτουργώ ως εξής και ΠΟΤΕ δεν μου έχει τύχει στραβή....

Αλλά και αν μου τύχει κάποτε θα είναι για κάτι που δεν θα "τσούξει"

 

Για ΑΚΡΙΒΟ μεταχειρισμένο προϊόν....

Με αυτή τη σειρά...

 

1.Χερι-Χερι

2.Εμπιστος μεσαζοντας...ΓΝΩΣΤΗΣ η δασκαλεμενος τι να κοιτάξει κατά την παραλαβή.

(Δε θα έστελνα ΠΟΤΕ την Gibson μου αντικαταβολή....)

 

 

Για ΦΘΗΝΟ μεταχειρισμένο προϊόν (50-100ε)

 

1.Χερι-Χερι

2.Μεσάζοντας

3.Αντικαταβολη

 

Για προϊόν 50ε και κάτω...

1.Χερι-Χερι 

2.Αντικαταβολη

3.απλο ΕΛΤΑ.

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου