Προς το περιεχόμενο

Προκαταβολική κατάθεση για αγορά οργάνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας ολοκληρώσει στην 'καριέρα' μου +200 αγοραπωλησίες, με κάθε πιθανό αποτέλεσμα, μπορώ να σου πω οτι δεν σε εξασφαλίζει απολύτως τίποτα.

 

Καταρχάς, με όποιο τρόπο και να γίνει η συναλλαγή δεν εξασφαλίζεις την κατάσταση του μηχανήματος/όργανου. Είναι μεταχειρισμένο, τουτέστιν εμπεριέχει ρίσκο. Αν δεν θες ρίσκο, πάρτο καινούργιο (εάν πουλιέται ακόμα). Αυτές οι απίστευτες κουβέντες-περιγραφές για μεταχειρισμένα σε "άριστη κατάσταση" είναι λόγια του αέρα.

 

Όσον αφορά την διαδικασία αγοράς, η αντικαταβολή και πάλι δεν εξασφαλίζει τίποτα. Οι courrier παραδίδουν ΚΛΕΙΣΤΟ το δέμα και πληρώνονται. Εάν το ανοίξεις για να δεις εάν έχει μέσα πέτρες, πρέπει να το πληρώσεις ούτως ή άλλως βάση φορτωτικής. Είναι τα μικρά γράμματα στις αντικαταβολές, όσο εντύπωση και να μου κάνει και μένα (ακόμα).

 

Μόνος γνήσιος τρόπος εξασφάλισης για εξ αποστάσεως αγορά είναι να στείλεις δικό σου άνθρωπο να το πάρει επί τόπου. Με το ρίσκο του μεταχειρισμένου πάντα.

 

Τέλος, ΠΟΤΕ προκαταβολή. Αλλά ΠΟΤΕ ΛΕΜΕ. Ήρεμα το λέω 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yameth όσο αφορά συναλλαγές μέσω του noiz, μπορείς να προσθέσεις ένα σύστημα αξιολογήσεων των συναλλαγών.

Μετά από κάθε πώληση/αγορά στις γερμανικές αγγελίες,έχεις δυνατότητα να αξιολογήσεις όπως και ο έτερος εμπλεκόμενος να αξιολογήσει εσένα.

 

Σου στέλνω ένα screenshot με το προφίλ μου από Γερμανία

 

g.thumb.jpg.4c8e12754660f017675c52b571bcce35.jpg

 

Αριστερά φαίνεται η ημερομηνία εγγραφής(όπως και στο noiz),oι αγγελίες που έχεις καταχωρίσει συνολικά(και όσες είναι τώρα ενεργές) και μία σειρά από αξιολογήσεις όπως:

Αν είναι ευχαριστημένοι όσοι συναλλάσονται μαζί σου,αν είσαι φιλικός,αξιόπιστος,αν απαντάς στα μηνύματα και πόσο σύντομα.

 

Έχοντας ένα τέτοιο προφίλ ή έχοντας συνδιαλλαγή με άτομα με παρόμοια προφίλ,

όλα κυλάνε στον αυτόματο πιλότο.

Επίσης αν πουλάς κάτι πανγερμανικά(π.χ.ένα συγκεκριμένο πετάλι σε καλή κατάσταση) και το πουλάνε άλλοι 5, ο ενδιαφερόμενος θα απευθυνθεί σε εσένα.

Οπότε ίσως δώσεις έτσι κίνητρο να χτίσουν όλοι ένα αξιόπιστο προφίλ και να γίνονται πιο απρόσκοπτα οι συνδιαλλαγές.

 

Στην Ελλάδα δε θα έστελνα προκαταβολή,αν δεν επρόκειτο όχι μόνο για καρατσεκαρισμένο άτομο ή γνωστό μέλος,αλλά και για άνθρωπο που έχει πλήρη επίγνωση του τι για παράδειγμα σημαίνει, αντικειμενικά, "άριστη κατάσταση".

 

Στις συνδιαλλαγές μου στην Ελλάδα,πούλησα/αγόρασα πράγματα,γνώρισα πολύ ενδιαφέροντες και καλούς ανθρώπους,αλλά σαν μελανό σημείο θα μπορούσα να αναφέρω την πολύ "αφηρημένη" ερμηνεία για την κατάσταση του αντικειμένου...

Και αυτό το βλέπω στη Γερμανία και από Ισπανούς,Ιταλούς,κ.λ.π.

Δηλαδή πηγαίνεις εκεί και ενώ η κιθάρα περιγράφεται ως "πλήρως λειτουργική" βλέπεις ότι δε λειτουργεί το push pull για να λάβεις την απάνταση:"A,ναι...Δε δουλεύει,αλλά μην ανησυχείς,κοστίζει μόνο 5ευρώ στο e-bay"....

 

Oπότε συνήθως προτιμώ συνδιαλλαγή με υποχόνδριους Γερμανούς που πέρα από την υπεραναλυτική και ακριβή περιγραφή στην αγγελία παίζει να έχουν κρατήσει και 

τo οriginal χαρτόκουτο από τη vintage κιθάρα του 1970😅

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται ποτέ προσωπικό ζήτημα σε αγοραπωλησίες, δλδ αν υπάρχει καχυποψία είτε κάποιος είναι αγοραστής είτε πωλητής είναι απόλυτα δικαιολογημένη. Καλό είναι να υπάρχει αμοιβαία κατανόηση αλλά είναι απόλυτα φυσικό ο καθένας να θέλει να προστατέψει τον κώλο του. Εγώ σε όσες συνδιαλλαγές έκανα, πούλησα/αγόρασα με αντικαταβολή, το θεωρώ γενικά ως μια αξιόπιστη μέθοδο. Σημειώνεται φυσικά ότι όλες ήτανε μικρού σχετικά κόστους κάτω από 100€. Όταν τσίμπησα κάτι πιο ακριβό το πήρα χέρι με χέρι.

 

Γενικά πάντως το θέμα του ενδιάμεσου που αναφέρθηκε δεν είναι τόσο εύκολο. Μου το είχε προτείνει και εμένα κάποιος να κρατήσω όργανο για να έρθει να το δει όποιος θέλει γιατί αυτός ήτανε επαρχία και αρνήθηκα σκεπτόμενος ότι είναι ευθύνη η φύλαξη του και δεν θα ήθελα να είμαι υπεύθυνος για τυχόν απώλεια ή φθορά. Δεν θυμάμαι αν είχε προτείνει κάποια αμοιβή αλλά δεν έχει σημασία.

 

Γενικά πιστεύω ότι καλό είναι να βλέπουμε τις αξιολογήσεις και (γιατί όχι) να κάνουμε κάποια ερώτηση στο φόρουμ για κάποιο πωλητή/αγοραστή που δεν γνωρίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου