Προς το περιεχόμενο

Hallelujah - cover


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Βλέπω δεν βάζεις τόνο τώρα στον Στράτό....

 

Ποτέ δεν έβαζα τόνο στο ο. Το κινητό το βάζει αυτόματα...

 

@dim

Κοίτα, θα μπορούσα να το τραγουδω στίχο στίχο, αφού ακούω το γνήσιο για να έχω την προφορα φρεσκια, και να κάνω "σωστή" ηχογράφηση. Να κάνω επεξεργασία, και άλλες τεχνικες βελτίωσης. Θα μπορούσα να έχω κανει και ζεσταμα καμιά ώρα για να ανοίξει η φωνή ωστε να μην έχω αστάθειες, αλλά και να μην είναι τοσο "ξερή" η χροιά μου. Θα μπορούσα να έχω χρησιμοποιήσει το rode και όχι το tracer. Θα μπορούσα να κάνω πολλά που θα βελτίωναν σε τεράστιο βαθμό το αποτέλεσμα. Και να τα κάνω με ευκολία. Απλά θα έτρωγα δύο πρωινά.

Στην παραγωγή αυτή ασχολήθηκα ακριβώς 10 λεπτά με τις ηχογραφησεις και άλλα 15 να βάλω στρινγκς και να κάνω μίξη. Και φυσικά, το αποτέλεσμα είναι ανάλογο του κοπου.

 

 

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

λίγο η προφορά και η έλλειψη coaching κάνουν τη διαφορά.

Συμφωνώ εντελώς. Με coach, το επίπεδο αλλάζει ριζικά.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Στην παραγωγή αυτή ασχολήθηκα ακριβώς 10 λεπτά με τις ηχογραφησεις και άλλα 15 να βάλω στρινγκς και να κάνω μίξη. Και φυσικά, το αποτέλεσμα είναι ανάλογο του κοπου.

 

 

Αστα αυτά.

Κάτσε και στρώσε κω....

ή βάλε string στον κω....🤣 (μην ξεχνάμε και το άλλο νήμα με τα vintage!)

(αλλιώς δεν θα πας μπροστά)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Αστα αυτά.

Κάτσε και στρώσε κω....

ή βάλε string στον κω....🤣 (μην ξεχνάμε και το άλλο νήμα με τα vintage!)

(αλλιώς δεν θα πας μπροστά)

 

Το να στρώνεται κανείς για κάτι, πρέπει να το θελει. Και έχει και κόστος. Στην παρούσα φάση δεν έχω κάποιον στόχο που να δικαιολογεί στρωσιμο κ@λου. Όταν μια πιάνει αναλαμπή, λέω ένα τραγούδι ή φτιάχνω ένα κομματι σε λίγες ώρες και μου περνά. Το μόνο που κάνω συστηματικά και καθημερινά, είναι να παίζω κιθάρα, οπότε έχω κενό.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό Γιώργο.

 

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ποτέ δεν έβαζα τόνο στο ο. Το κινητό το βάζει αυτόματα...

 

Σαμσούνγκ είναι?

Να αλλάξεις κινητό πάραυτα.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΡΑΒΟ!!!!!Τρομερή εκτέλεση...η ψυχή και το feeling που βγάζει η φωνή σου σκεπάζει τα οποία θέματα προφοράς!Και γαμω....

Συνέχισε έτσι και προς θεού...ΟΧΙ Ελληνικά!!!:-) 

 

  • Χαχα 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομματι ειναι απο αυτα που αν και οχι δυσκολο τεχνικα, ειναι τετοιο οροσημο και στις δυο διασημες εκτελεσεις του, που η ολη δυσκολια του εγκειται στο γνωστο how do you improve on perfection και "καλο ειναι αυτα να μην τα αγγιζουμε".

 

Με βαση αυτο εγω θα ελεγα καλη αποπειρα, αλλα επειδη το τραγουδι ειναι αυτο που ειναι θα ειμαι λιγο αυστηρος και θα ελεγα οτι εχω μια ενσταση στο τραγουδιστικο κομματι: πολυ "γλυκερα" και "της μπουατ" φωνητικα. Νομιζω οτι αυτο που με χαλαει ειναι το βιμπρατο της φωνης σου. Δες πως το λεει ο Jeff..........θελει statement, χωρις πολλες φιοριτουρες.

  • Ευχαριστώ 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Δες πως το λεει ο Jeff..........θελει statement, χωρις πολλες φιοριτουρες.

 

Πρέπει να κάτσω να το κοπιάρω από τον τύπο αυτόν.  Το βιμπράτο το ελαχιστοποίησα όσο μπορούσα, αλλά μάλλον πρέπει να το δοκιμάσω πάλι, χωρίς ίχνος του (βιμπράτο). Συμφωνώ 100% με όσα λες και καλά κάνεις και είσαι αυστηρός. Μπορεί προφορά να μην μπορώ να αλλάξω από τη μερα στην άλλη, αλλά κάποια άλλα πράγματα διορθώνονται εύκολα.

 

Μιχάλη και Απόστολε, σας ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία φωνή. Και πολύ ωραία χροιά (γιατί αυτό είναι δώρο, δεν μπορείς να το πολυ-αλλάξεις). Δροσερός και ταυτόχρονα bulky κατά ένα τρόπο. 

 

 

 

ΥΓ

Όσο για το θέμα της προφοράς, αν θες να τραγουδάς αγγλικά αλλά δεν σου κάθεται όπως θες, μπορείς να τραγουδήσεις.... Julio Iglesias.... 😆

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιταλικά, νομίζω, είναι πιο κοντά στην προφορά των ελληνικών. Άσε, που και λάθη να κάνω στη προφορά τους, κανείς δεν θα τα καταλαβαίνει (είναι λίγοι οι ιταλοφωνοι).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου