Προς το περιεχόμενο

Epiphone Zephyr Regent - custom update


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Σας έχω πει στο παρελθόν για την αγαπημένη μου Epiphone.

Πρόκειται για ένα jazz box σαν την Gibson ES-175 με όνομα απο κάποιο παλιό, διαφορετικού σχεδιασμού, μοντέλο της Epiphone.

Καπάκι maple και πίσω και πλαινά απο μαόνι. Μαόνι και το μπράτσο με rosewood ταστιέρα.

 

Epiphone ZepReg

 

H κιθάρα είναι κατασκευασμένη απο την Peerless που έφτιαχνε τις Epiphone εκείνη την εποχή, στην Ν. Κορέα το 1999.

Η ποιότητα κατασκευής είναι άψογη, αν εξαιρέσεις το hardware. Τα κλειδιά είναι κινέζικα (και ένα μου έσπασε εύκολα το πλαστικό του) αλλά κάνουν τη δουλειά τους μια χαρά.

Έχει έναν Epiphone humbucker, 57CH(G) που βάζουν και στις Les Paul της εταιρίας, που είναι αρκετά θολός ιδιαίτερα σε αυτή την κιθάρα που δεν είναι solid body.

Κατα τ' άλλα, ακουστικά παίζει δυνατά σχεδόν σαν dreadnaught ακουστική και έχει το αγαπημένο μου μπράτσο απ' όλες τις κιθάρες μου.

Απίστευτα βολικό για τα γούστα μου και με σχεδόν μηδενικό σεταπ εκ μέρους μου.

 

Η κιθάρα αυτή έχει αποκτήσει φανατικό κοινό στους κόλπους της jazz καθως είναι μια φτηνή 175 με μαόνι, όπως φτιαχνόταν για μια πενταετία απο την Gibson, ενώ η τιμή της μεταχειρισμένη πλέον έχει τριπλασιαστεί απο την αρχική της.

 

Epiphone ZepReg full

 

Αποφάσισα λοιπόν να της βάλω το hardware που της αξίζει χωρίς να αλλάξω την προσωπικότητα της. Σκέφτηκα για έναν SD Seth Lover όπως προτείνουν πολλοί αλλά τα 150 μου φάνηκαν πολλά και επειδή στις άλλες 2 κιθάρες μου έχω Tonerider που εκτιμώ για την πολλή τίμια σχέση τιμής προς απόδοση, παράγγειλα έναν Classic Alnico 2 με χρυσό καπάκι προς 54 ευρώ. 

Ένα σετ Kluson κλειδιά καθως και ποτενσιόμετρα της προκοπής με τα καπάκια τους.

Θα αλλάξω φυσικά και τον πυκνωτή με έναν 0.22 Orange Drop και την καλωδίωση με Fabric cable (υφασμάτινο vintage) για να μειώσω κάθε ίχνος απώλειας στο ελάχιστο.

Συνολικά η επένδυση σε υλικό είναι 100 ευρώ, ένα ποσόν που δεν θα κλαίω, ούτε θα προσπαθώ να ψήσω τον όποιο μελλοντικό αγοραστή αν ποτέ αποφασίσω να την πουλήσω, πως έκανα την τρομερή αναβάθμιση και πρέπει να πάρω τα λεφτά μου πίσω.

Και περιμένω τον Αγιο Βασίλη. Ίδωμεν.

 

  • Like 8

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Πρόκειται για ένα jazz box σαν την Gibson ES-175 ...

 

 

Gibson ES-165 (Herb Ellis) για την ακρίβεια.

Την αξίζει την αναβάθμιση η κούκλα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η ES-175 είναι με ένα μαγνήτη όπως αυτη που έγινε γνωστός ο Herb και του έκαναν μετά την signature ως 165, ενω η ES-175D είναι με δύο μαγνήτες. 

 

Λεπτομέρεια: το μοντέλο ονομάστηκε ES-175 διότι στόχος ήταν η ονομαστική της τιμή στα 175 δολάρια όταν κυκλοφόρησε το 1949.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Η ES-175 είναι με ένα μαγνήτη ...

 

 

Μέχρι τα μέσα των 70s που καταργήθηκε το μοντέλο με τον ένα μαγνήτη.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Μέχρι τα μέσα των 70s που καταργήθηκε το μοντέλο με τον ένα μαγνήτη.

 

[citation needed] ρε φίλος. Κάποιος το έγραψε χωρίς να το υποστηρίζει.

Για παράδειγμα: In 2012, Gibson released a pair of 1959 ES-175 reissues, a single-pickup and a dual-pickup model. It is the first production ES-175 single pickup model since the 1970s.

 

26 λεπτά πριν, dimsonic είπε

πως δεν πήγες σε κανεναν Α6?

Έχω μια συμπάθεια στους Tonerider απο εμπειρία, οπότε γιατί να πάω γυρεύοντας απο απόψεις τρίτων, αφου δεν έχω δική μου; Για να μην πω πως είμαι οπαδός τους, να το αποδώσω στα γεράματα; Ασε που οι Benedetto κανουν όσο και ο παραπάνω που απέρριψα για το 150αρι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

[citation needed] ρε φίλος.

 

The single-pickup ES-175s were first introduced in 1949 but were discontinued around 1971 although small custom runs including the ES-175CC (with a Charlie Christian reproduction pickup) were made.

https://en.wikipedia.org/wiki/Gibson_ES-165

 

 

By the mid-1970s, Gibson had discontinued the single-pickup model.

https://en.wikipedia.org/wiki/Gibson_ES-175

 

The single pickup version of the ES-175 was discontinued in 1971, but the double pickup version, the ES-175D was available until 2019 and was released in several signature editions and variations including:

The Gibson ES-165 Herb Ellis Signature is actually a re-release of the 1953 ES-175 single pickup version that Ellis loved for years.

https://www.adkguitar.com/blogs/news/the-gibson-es-175-a-whole-lot-more-than-just-a-jazz-box

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με το καλό έρθει το νέο hardware και γίνουν οι αλλαγές, αν μπορείς βάλε κλιψ με τον "πριν" μαγνήτη και τον "μετά".

Απλά για σύγκριση.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Administrator

Επιτέλους σήμερα είπα να ασχοληθώ με την κιθάρα.

Άλλαξα τα κλειδιά αρχικά. Μπήκαν τέλεια τα Kluson μόνο που είναι ασημί γιατι δεν βρήκα χρυσά και έτσι κι αλλιως δεν με πειράζει.

Ξεκίνησα να βγάλω ρον μαγνήτη και επειδή βαριέμαι σκέφτηκα να μην πειράξω την καλωδίωση παραπέρα και ν' αφήσω τα pots ως έχουν. Έβγαλα φωτογραφία τα σωθικά και μου φάνηκαν ΟΚ. Παχύ το καλώδιο και δεν πρέπει να έχει απώλειες.

 

Zephyr

 

Έλα όμως που άνοιξα το κουτί του Tonerider και έχει τετρακαλωδίωση... Θυμήθηκα επίσης πως έχω ένα push-pull ποτενσιόμετρο κάπου εδω γύρω και σκέφτομαι... μήπως να του κάνω split ή μήπως να τον κάνω series / parallel; 

ή μήπως να τον βάλω ως έχει να τελειώνουμε αφου δεν συνηθίζεται σε τζαζοκούτι;

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου