Προς το περιεχόμενο

440 vs 432 hz


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί εδώ στο φόρουμ πάντως θα ήθελα τις απόψεις σας.

Προσθέτω το παρακάτω βίντεο του Rick Beato απλά επειδή είναι γνωστός αν και υπάρχουν και άλλα από διάφορους επιφανείς YouTubers.

Παρακαλώ σοβαρές απόψεις και όχι σαχλαμάρες τουλάχιστον στην αρχή.

 

 

Για να ξεκινήσω πρώτος θα έλεγα ότι τουλάχιστον στην ακουστική κιθάρα ακούγεται ένας πιο χαλαρωτικός ήχος και σίγουρα οι χορδές έχουν λιγότερη ένταση και κάνει το όργανο πιο εύκολο και λιγότερο κουραστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 440 hz τα τραγούδια αγγίζουν τη σκέψη ενώ τα ίδια τραγούδια στα 432 hz αγγίζουν την καρδιά.

 Εξάλλου στα 432 hz είναι κουρδισμένη όλη η φύση, αυτό έχει αποδειχθεί ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ και δεν θέλω να ανοίξω κουβέντα γιατί πολλοί δεν τα πιστεύουν αυτά.

 

 Γενικά ο κόσμος δεν θέλει να πιστέψει τίποτα παρά μόνο ότι του λένε οι πολυεθνικές και ο ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ και εμείς οι υπόλοιποι οι ΨΑΓΜΕΝΟΙ θα έχουμε δυστυχώς το στίγμα του γραφικού.

 

 Εγώ στο καφενείο που πάω δεν μιλάω για τέτοια ψαγμένα και για ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ πια γιατί με ταράζουν στις ΦΑΠΕΣ🤣

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Στα 440 hz τα τραγούδια αγγίζουν τη σκέψη ενώ τα ίδια τραγούδια στα 432 hz αγγίζουν την καρδιά.

 Εξάλλου στα 432 hz είναι κουρδισμένη όλη η φύση, αυτό έχει αποδειχθεί ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ και δεν θέλω να ανοίξω κουβέντα γιατί πολλοί δεν τα πιστεύουν αυτά.

 

 Γενικά ο κόσμος δεν θέλει να πιστέψει τίποτα παρά μόνο ότι του λένε οι πολυεθνικές και ο ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ και εμείς οι υπόλοιποι οι ΨΑΓΜΕΝΟΙ θα έχουμε δυστυχώς το στίγμα του γραφικού.

 

 Εγώ στο καφενείο που πάω δεν μιλάω για τέτοια ψαγμένα και για ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ πια γιατί με ταράζουν στις ΦΑΠΕΣ🤣

 

 

Δεν ξέρω αν μιλάς σοβαρά η κάνεις πλάκα πάντως από ότι είδα το dark side of the moon είναι στα 432hz.

Κατά τα άλλα ο σοσιαλισμός και γενικά ο ιδεαλισμός είναι κάποιας μορφής ψυχοπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Δεν ξέρω αν μιλάς σοβαρά η κάνεις πλάκα πάντως από ότι είδα το dark side of the moon είναι στα 432hz.

Κατά τα άλλα ο σοσιαλισμός και γενικά ο ιδεαλισμός είναι κάποιας μορφής ψυχοπάθεια.

 

 Σε όποια hertz και να του ακούσεις μεταξύ 432 έως 470  ακούγεται υπέροχα.

 

 Χωρίς ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ και RIHANNA απλά δεν αξίζει να ζεις, θα είσαι ΣΚΛΑΒΟΣ ΤΟΥΣ και θα χορεύεις στα Hz που σου ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ. Αν δεν κάνεις ότι σου λένε θα ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙΣ ΠΙΚΡΑ.

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σοβαρά τώρα πως θα παίζεις με τους άλλους όταν έχεις δικό σου κούρδισμα;

Εκτός κι αν παίζεις μόνος σου. Αλλά να'σαι σίγουρος πως οι περισσότεροι κιθαρίστες στο σπίτι, σίγουρα δεν παίζουμε στα 440 αλλά όπου λάχει μιας και το όργανο ξεκουρδίζεται απο μόνο του.

Δεν πρέπει να είμαστε όλοι κουρδισμένοι σε κοινό τόνο για να παίξουμε ταυτόχρονα;

Λες να εμφανίζεται ο καθένας στην πρόβα με δικό του κούρδισμα επειδή πιστεύει πως το όργανό του κελαηδάει στα τόσα Hz οπότε "κάντε transpose κάπως"; For what! Έτσι κι αλλιως μπαρέδες παίζουμε οι περισσότεροι.

Καταλήξαμε να χρησιμοποιούμε ένα σημείο αναφοράς αρχικά για να κουρδίζουν οι συμφωνικές ορχήστρες και αυτό είναι το στρογγυλοποιημένο 440 όπως λέει κι ο Ρικ.

 

Στο παρελθόν έχουν γίνει συζητήσεις στο θέμα και συνήθως δεν κατέληγαν ευχάριστα παραδόξως. Αν αναζητήσεις θα βρεις 2-3.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O beato ξεκαθάρισε πολλά πράγματα.

Για τους floyd πρώτη φορά το ακούω και πουθενά δεν το βρήκα σε σοβαρή πηγή διασταυρωμένο, και μεταξύ μας δεν βρίσκω κανενα λόγο για να το κάνουν, ούτε πιστεύω ότι κουρδίσανε το πιάνο στα abbey roads για να κάνουν το κέφι τους.

Ισχύει γενικά αυτό που λέει ότι δηλαδή τα παλιά χρόνια ο καθένας κούρδιζε όπου νόμιζε ή ήταν τεχνικά δυνατό.

Σήμερα που τα πράγματα εχουν πλέον τυποποιηθεί υπάρχει κάποια λογική από κάποιους συνθέτες να κουρδίζουν αλλού αλλά είναι εξαίρεση.

Τώρα αν θες πραγματικά να βρείς τη μπάλα που μπορεί να χαθεί εύκολα δες αυτό το βίντεο

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Σοβαρά τώρα πως θα παίζεις με τους άλλους όταν έχεις δικό σου κούρδισμα;

Εκτός κι αν παίζεις μόνος σου. Αλλά να'σαι σίγουρος πως οι περισσότεροι κιθαρίστες στο σπίτι, σίγουρα δεν παίζουμε στα 440 αλλά όπου λάχει μιας και το όργανο ξεκουρδίζεται απο μόνο του.

Δεν πρέπει να είμαστε όλοι κουρδισμένοι σε κοινό τόνο για να παίξουμε ταυτόχρονα;

Λες να εμφανίζεται ο καθένας στην πρόβα με δικό του κούρδισμα επειδή πιστεύει πως το όργανό του κελαηδάει στα τόσα Hz οπότε "κάντε transpose κάπως"; For what! Έτσι κι αλλιως μπαρέδες παίζουμε οι περισσότεροι.

Καταλήξαμε να χρησιμοποιούμε ένα σημείο αναφοράς αρχικά για να κουρδίζουν οι συμφωνικές ορχήστρες και αυτό είναι το στρογγυλοποιημένο 440 όπως λέει κι ο Ρικ.

 

Στο παρελθόν έχουν γίνει συζητήσεις στο θέμα και συνήθως δεν κατέληγαν ευχάριστα παραδόξως. Αν αναζητήσεις θα βρεις 2-3.

Πάντως με μια μπάντα που παίζαμε πριν 2 χρόνια κάναμε ακριβώς αυτό.Κουρδιζαμε όλοι στα 432 δύο κιθάρες 1 μπάσο.

Είχαμε ρυθμίσει και ανάλογα τα κουρδιστηρια οπότε δεν άλλαζε τίποτα.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Πάντως με μια μπάντα που παίζαμε πριν 2 χρόνια κάναμε ακριβώς αυτό.Κουρδιζαμε όλοι στα 432 δύο κιθάρες 2 μπάσο.

Είχαμε ρυθμίσει και ανάλογα τα κουρδιστηρια οπότε δεν άλλαζε τίποτα.

και?

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

και?

Λέω ότι απλά δεν ήταν κάτι δύσκολο.Η ίδια διαδικασία.

Τώρα για το αποτέλεσμα δεν ξέρω αν έχει διαφορά.

Σίγουρα οι κιθάρες παίζονται πιο εύκολα αλλά και για εμένα που προσπαθώ να τραγουδήσω μου είναι πιο εύκολο σε αυτό το κούρδισμα.Δεν ξέρω το λόγο απλά μου έβγαινε πιο εύκολα.Τωρα για κάποιον επαγγελματία ίσως να μήν έχει διαφορά.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι δύσκολο. 

Ας είχατε και ένα πιάνο και θα σου'λεγα ...

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου