Προς το περιεχόμενο

Περι ασυρμάτων ο λόγος....


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία έχει μπει στο μυαλό μου η προοπτική μιας ασύρματης σύνδεσης καθώς ζορίζομαι ιδιαίτερα όταν ηχογραφώ, λίγο ο χώρος, λίγο το ότι μιξάρω με ακουστικά...

Ο προβληματισμός μου είναι ότι ήδη έχω τουλάχιστον 2 A/D μετατροπές στο σήμα μου και δεν ξέρω κατα πόσον θα υποβαθμίσει τον ήχο μια 3η και μάλιστα και ένας πομποδέκτης.

Τι γνώμη έχουν οι επαγγελματίες?

Είναι κάτι που προτείνεται για στούντιο ή καλύτερα όχι?

Και αν ναι, υπάρχει κάτι προσιτό που να μην χαλάει τον ήχο ή πρέπει να τινάξουμε την μπάνκα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τζάμπα ταλαιπωρεισαι

 

 

Ακόμα και το ακριβότερο wireless να πάρεις τσιμπημένα πρίμα θα έχεις, τίποτα βέβαια που ένα "τσικ" στον ενισχυτή δεν μπορεί να διορθώσει. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ίσως το πιο άχρηστο πράγμα που είδα στη ζωή μου για χρήση στο σπίτι.

Σας ευχαριστώ γι αυτό.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, LK είπε

Ίσως το πιο άχρηστο πράγμα που είδα στη ζωή μου για χρήση στο σπίτι.

Σας ευχαριστώ γι αυτό.

αμα σε κεράσω μια μέρα καφέ στη σοφίτα θα αλλάξεις γνώμη

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

αμα σε κεράσω μια μέρα καφέ στη σοφίτα θα αλλάξεις γνώμη

Κοίτα, δεν είμαι εγώ αυτός που θα κρίνει.

Έχω κάνει χειρότερα.

Πάρε το κιόλας.

Αλλά τη στιγμή που θα παραδεχθείς ότι τόσο αυτό , όσο και ένας άλλος σκασμός "εργαλεία" που έχεις (και έχω) δεν ικανοποιούν καμία πρακτική μουσική -δημιουργική ανάγκη σου , απλά καταναλωτική μανία ,θα νοιώσεις καλλίτερα και θα πας να το πάρεις χωρίς να χρειάζεσαι καν "νομιμοποίηση" που θα έρθει ενδεχομένως από μια απάντηση στο forum. 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο wireless είναι αυτό. 

Το έχω ακριβώς 21 χρόνια και δεν παθαίνει τίποτα 

 

 

16401619243911863818028326390174.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω αν θα το πάρω, αλλά ο ζωτικός χώρος μου είναι κάτι σαν του Tim Pierce. Μπορώ να τον δείξω μόνο με φακό fisheye. Ο χώρος που κινείται η καρέκλα μου είναι (μόλις μετρημενος) 1.40Χ1.60 και όταν ηχογραφώ έχω μόνιμα το θέμα να αλλάξω κιθάρα, να ακούμπήσω προσωρινά την μιά για να πιάσω άλλη, μόνιμα ακουστικά ή εναλλαγή ακουστικών και σκέφτηκα ίσως μου δώσει μια λύση.

Η σκέψη μάλιστα δεν ήταν για λύσεις ...πεζοδρομίου όπως boss, line6, αλλά σε senn ή ανάλογες.

Και το λέω επίσης με τη λογική ότι πριν 2 μέρες έδιωξα αυτό

ljppomhgsf7igfkgbi5n.jpg από το rack γιατί ουσιαστικά το είχα για να στέλνω εκτός από την κιθάρα, χώρια τα send από το reverb και το delay. Μια δοκιμή που έκανα να τα στείλω μέσω του behringer ada8200 και να αφήσω ελεύθερες 2 εισόδους στην RME μου έδειξε ότι η επι πλέον μετατροπή A/D μου αφαιρούσε εντελώς το σώμα από τον ήχο. Και τελικά έχω αφήσει το ada8200 για βοηθητικές δουλειές όπου δεν με ενδιαφέρει η όποια απώλεια.

 

17 λεπτά πριν, LK είπε

πάρεις χωρίς να χρειάζεσαι καν "νομιμοποίηση" που θα έρθει ενδεχομένως από μια απάντηση στο forum. 🤪

 

δεν χρειάζομαι νομιμοποίηση.

Χρειάζομαι μια γνώμη. Που να λέει πχ όταν ηχογραφούμε βάζουμε καλώδιο (που είναι η προφανής και για μένα), εκτός εάν βάλουμε αυτό το ασύρματο. Η λογική δεν είναι να το πάρω για να κάνω το κέφι μου και όταν έρθει η ώρα να ηχογραφήσω να ζωστώ ξανά με καλώδια και παρτιτούρες και χαρτιά να είναι πάνω στο πληκτρολόγιο και το ποντίκι να κινείται σε χώρο 2Χποντίκι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ζουσα σε μικρό χωρό και ξέρω,  είχα πράγματα που από 60τμ γέμισαν 180τμ. και πέταξα και πολλά έπιπλα και ρουχα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

και το ρωτάω γιατί δεν είναι λίγες οι φορές που "σκέφτηκα" να αγοράσω κάτι να κάνω μια δουλειά και έμεινε στο συρτάρι, επειδή είτε ήταν κατώτερο των περιστάσεων ή σκέφτηκα μια ανεφάρμοστη χαζομάρα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου