Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση δεύτερης κιθάρας.


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/12/2021 στις 7:48 ΜΜ, panorios είπε

Πόσο δύσκολο είναι για κάποιον να κάνει ένα τέτοιο μπράτσο;

Δηλαδή να πάρει ένα οποιοδήποτε neck και να το κάνει reinforced;

 

 

 

Δύσκολα θα βρεις στην Ελλάδα (και Αμερική) τεχνικό να σου φτιάξει μπράτσο από το μηδέν σε προσιτή τιμή, το λέω γιατί έψαξα στο παρελθόν και μου είπαν τιμές mid priced κιθάρας. Είτε παραδοσιακό είτε reinforced θα πληρώσεις πολλά σε κάποιον που δεν έχει CNC.

 

Δε ξέρω τον λόγο που θες να μην έχει truss rod, αν είναι η σταθερότητα προτείνω τo διπλό truss rod της Warmoth. Το ρυθμίζεις στην αρχή και μένει εκεί, το λέω από προσωπική εμπειρία αλλά υπάρχουν και πολλά online σχόλια που λένε το ίδιο. Το δικό μου 15 χρόνια δεν έχει κουνηθεί! Επίσης με Warmoth έχεις και πολλές επιλογές να φτιάξεις όπως θες το μπράτσο και είναι μέσα στο budget σου. Με Moses δε νομίζω ότι έχεις αν θυμάμαι καλά, το είχα ψάξει στο παρελθόν. Υπάρχει και η EGC, στο παρελθόν έφτιαχναν και μπράτσα, νομίζω έχουν σταματήσει πια και κατασκευάζουν κιθάρες - μπάσα. Εντυπωσιακά όργανα χωρίς όμως το κλασικό look και εκτός του budget σου.

Επεξεργασμένο από KostasP
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KostasP είπε

 

Δύσκολα θα βρεις στην Ελλάδα (και Αμερική) τεχνικό να σου φτιάξει μπράτσο από το μηδέν σε προσιτή τιμή, το λέω γιατί έψαξα στο παρελθόν και μου είπαν τιμές mid priced κιθάρας. Είτε παραδοσιακό είτε reinforced θα πληρώσεις πολλά σε κάποιον που δεν έχει CNC.

 

Δε ξέρω τον λόγο που θες να μην έχει truss rod, αν είναι η σταθερότητα προτείνω τo διπλό truss rod της Warmoth. Το ρυθμίζεις στην αρχή και μένει εκεί, το λέω από προσωπική εμπειρία αλλά υπάρχουν και πολλά online σχόλια που λένε το ίδιο. Το δικό μου 15 χρόνια δεν έχει κουνηθεί! Επίσης με Warmoth έχεις και πολλές επιλογές να φτιάξεις όπως θες το μπράτσο και είναι μέσα στο budget σου. Με Moses δε νομίζω ότι έχεις αν θυμάμαι καλά, το είχα ψάξει στο παρελθόν. Υπάρχει και η EGC, στο παρελθόν έφτιαχναν και μπράτσα, νομίζω έχουν σταματήσει πια και κατασκευάζουν κιθάρες - μπάσα. Εντυπωσιακά όργανα χωρίς όμως το κλασικό look και εκτός του budget σου.

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ, δεν είχα ιδέα για το διπλό truss rod της Warmoth θα το κοιτάξω γιατί η μια κιθάρα που έχω και αγαπώ είναι warmoth και σίγουρα δεν έχει αυτό το truss rod έχει το vintage. Ερώτηση, όλα τα modern έχουν το Modern Double Truss Rod;  Ο λόγος που δεν ήθελα να υπάρχει είναι ότι απλά φαντάστηκα πως δεν υπάρχει λόγος εάν το μπράτσο δεν αλλάζει ή τουλάχιστον δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον λόγο εγώ. Αλλά θα το ψάξω γιατί η warmoth έχει και τρελό customization και θα είναι ιδανικό.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panorios είπε

Ερώτηση, όλα τα modern έχουν το Modern Double Truss Rod;  Ο

 

Ναι.

Μπορείς να ζητήσεις και επιπλέον side adjustment (να ρυθμίζεται δηλ.απο το πλάι αντί να χρειάζεται να βγάζεις το μπράτσο, όχι πως έχω δει να χρειάζεται ρύθμιση ποτέ ένα modern construction Warmoth neck)

Ζυγίζουν περισσότερο βέβαια αν αυτό είναι κάτι που σε ενδιαφέρει. 

 

https://warmoth.com/guitar-neck-truss-rod

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, panorios είπε

Κώστα σε ευχαριστώ πολύ, δεν είχα ιδέα για το διπλό truss rod της Warmoth θα το κοιτάξω γιατί η μια κιθάρα που έχω και αγαπώ είναι warmoth και σίγουρα δεν έχει αυτό το truss rod έχει το vintage. Ερώτηση, όλα τα modern έχουν το Modern Double Truss Rod;  Ο λόγος που δεν ήθελα να υπάρχει είναι ότι απλά φαντάστηκα πως δεν υπάρχει λόγος εάν το μπράτσο δεν αλλάζει ή τουλάχιστον δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον λόγο εγώ. Αλλά θα το ψάξω γιατί η warmoth έχει και τρελό customization και θα είναι ιδανικό.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.

 

 

Όλα modern μπράτσα έχουν διπλό truss rod. Τα περισσότερα ρυθμίζονται από κάτω (όπως οι vintage Fender) και έχουν και side adjustment για μικρό ρυθμίσεις. Οι Tiltback λαιμοί τύπου Gibson που το headstock δεν είναι ίσιο με το υπόλοιπο μπράτσο αλλά σε γωνία, έχουν τη ρύθμιση μόνο στο headstock. Υποθέτω ότι λίγο σε νοιάζει γιατί το συγκεκριμένο είναι τόσο σταθερό που μάλλον δε θα το ξαναρυθμίσεις μετά τη πρώτη φορά. Ακόμα και τα Vintage Modern σε άλλα μπράτσα που έχω είναι πολύ σταθερά αλλά υπολόγισε ότι οι δικοί μου λαιμοί είναι χοντροί, αν σου αρέσει το προφίλ της Vigier υποθέτω θα παραγγείλεις λεπτό οπότε το modern truss rod είναι σοφή επιλογή.

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Η Yamaha άκουσε τις προσευχές μου και δε θα χρειαστεί να πουλήσω το νεφρό μου, έχει όλα όσα θέλω, μένει να πάω μια βόλτα στον Νάκα για δοκιμή.

Και αγαπώ τον σχεδιασμό της revstar.

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου