Προς το περιεχόμενο

Netflix και ταινίες.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, LK είπε

Γιατί βιάζεσαι;

εγώ όχι....οι πελάτες!!!! Είναι σαν να έχεις πει στον πελάτη σου ότι θα τη βγάλει με επίπληξη...και του ρίχνουν 10 χρόνια!!😍 Έτσι να τους λες "Γιατί βιάζεσαι;"

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, marathon είπε

εγώ όχι....οι πελάτες!!!! Είναι σαν να έχεις πει στον πελάτη σου ότι θα τη βγάλει με επίπληξη...και του ρίχνουν 10 χρόνια!!😍 Έτσι να τους λες "Γιατί βιάζεσαι;"

Τους πελάτες τους εκπαιδευουμε......Οι βιασύνες μας φάγανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

Τους πελάτες τους εκπαιδευουμε......Οι βιασύνες μας φάγανε

φυσικά...όταν έχει 10 χρόνια στη πλάτη, έχει όλο το χρόνο για εκπαίδευση😃.

 

Για να σου πω και εγώ την άποψή μου για το Netflix για να επανέλθουμε στο θέμα. Προφανώς και είναι το μέλλον της τηλεόρασης (ίσως όχι του κινηματογράφου -έχουν διαφορά τα 2 μέσα-). Προφανώς και ήταν ο πρώτος διδάξας (και βλέπουμε πόσοι γίγαντες τον ακολουθούν) και ο πρώτος διδάξας πρέπει να δουλεύει περισσότερο για να διατηρεί τη θέση του. Για να διατηρεί τη θέση του, πρέπει να ξέρει πολύ καλά τι θέλει ο πελάτης του. Εάν λοιπόν λέμε ότι "Ό,τι ταινία και αν είδα , παραγωγή netflix, ήταν μάπα." ή δεν έχουμε καλή άποψη για το μέσο ή αμφισβητούμε τα όσκαρ που έχει πάρει (ή αμφισβητούμε γενικά τον θεσμό των όσκαρ), χτυπώντας άλλους παραδοσιακούς γίγαντες στο σπίτι τους μέσα. Αναφέρω ενδεικτικά όσα θυμάμαι...The Trial of the Chicago 7, The Midnight Sky, Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (αν και δεν γουστάρω καθόλου τον Will Ferrell, το βρήκα διασκεδαστικό), The Life Ahead, Pieces of a Woman, Ma Rainey's Black Bottom...

Γράφεις επίσης "Δεν ήταν καθόλου cinematic."

Εαν δεν ήταν cinematic οι Vikings, Black Sails, Frontier, Money Heist, Outlander (ναι, ξέρω είναι βίπερ Νόρα αλλά μαθαίνουμε και λίγο τι έπαιξε με τους Σκωτσέζους και τους Άγγλους) και αρκετά ενδιαφέροντα ΣουηδοΝορβιγοβόρεια και το πρότυπό μας είναι το θωρηκτό Ποτέμκιν...ε...ναι και η τηλεόραση και ο κινηματογράφος έχουν αλλάξει από τότε.

Θα συμπληρώσω ότι μεγάλο ενδιαφέρον έχουν και αρκετά Κορεάτικα (δεν αναφέρομαι στο Squid Game -δεν το έχω δει). Στα μουσικά θα μπορούσε να είναι λίγο πιο πλούσιο αλλά πάλι έχει αρκετά ενδιαφέροντα. 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, marathon είπε

 

 

 Εάν λοιπόν λέμε ότι "Ό,τι ταινία και αν είδα , παραγωγή netflix, ήταν μάπα." ή δεν έχουμε καλή άποψη για το μέσο ή αμφισβητούμε τα όσκαρ που έχει πάρει (ή αμφισβητούμε γενικά τον θεσμό των όσκαρ),

5-6 ταινίες είδα όλες και όλες και ηταν όλες μάπα (τεχνικά)

Δεν θα κάτσω να τις δω κι όλες ....για να αλλάξω γνώμη.😝

Τα όσκαρ δεν μου λενε τίποτα, αν σκεφτείς οτι ο Χιτσκοκ ΔΕΝ πήρε ποτε.

Αλλάξει ή όχι ο κινηματογράφος, δεν με πολυ απασχολεί διότι μέχρι τώρα έχουν γυριστεί τόσεςςςς ταινίες , που δεν σου φτάνουν 10 ζωες να τις δεις.

Απλά δεν έτυχε να δω συγχρονη ταινία 2020-2021 να μου πει κάτι, και κάπου εδω σταματαω την αναζητηση, και επιστρέφω στις παλαιότερες που δεν πρόλαβα να δω./ 😆

 

Υ.Γ. Δεν παριστάνω καναν κουλτουριάρη σινεφίλ (αν και τα εχω ξεσκίσει και αυτά).

Ορίστε πχ μια απο της ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ μου ταινέις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LK είπε

5-6 ταινίες είδα όλες και όλες και ηταν όλες μάπα (τεχνικά)

Δεν θα κάτσω να δω κι όλες ....για να αλλάξω γνώμη.😝

Θα έλεγα λοιπόν να μην συνεχίσεις να εκτίθεσαι γενικεύοντας...😉  Καλό κουράγιο!

Το ότι δεν σου λένε τίποτα τα Oscar, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν όμως/

Επεξεργασμένο από marathon

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, marathon είπε

Θα έλεγα λοιπόν να μην συνεχίσεις να εκτίθεσαι γενικεύοντας...😉  Καλό κουράγιο!

Λες μου χαλάσει το προξενείο;  😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θεωρείς απάντηση αυτό....καλή χρονιά τότε. Ας μείνουν τα γραπτά μου για τους υπόλοιπους.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, marathon είπε

Αν το θεωρείς απάντηση αυτό....καλή χρονιά τότε. Ας μείνουν τα γραπτά μου για τους υπόλοιπους.

Πες μου τωρα ότι θυμωσες για λογαριασμό του Netflix να παω να καμω συνδρομή 😆  .

Τι να σε απαντησω βρε Ανέστη;

 

Αν εκτίθεμαι ; Αντε και εκτέθηκα και τί έγινε δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Πες μου τωρα ότι θυμωσες για λογαριασμό του Netflix να παω να καμω συνδρομή 😆  .

Τι να σε απαντησω βρε Ανέστη;

 

Αν εκτίθεμαι ; Αντε και εκτέθηκα και τί έγινε δηλαδή;

δεν είναι κακό ξέρεις να λέμε καμμιά φορά...."ναι ρε φίλε, δεν είχα δίκιο, δεν ήξερα, νόμιζα..." Μην κάνεις συνδρομή, δεν έχει ούτε το Ποτέμκιν ούτε Αγγελόπουλο (ποτέ δεν ξέρεις βέβαια τι μας επιφυλλάσει το μέλλον)!!!😇

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, marathon είπε

δεν είναι κακό ξέρεις να λέμε καμμιά φορά...."ναι ρε φίλε, δεν είχα δίκιο, δεν ήξερα, νόμιζα..." Μην κάνεις συνδρομή, δεν έχει ούτε το Ποτέμκιν ούτε Αγγελόπουλο (ποτέ δεν ξέρεις βέβαια τι μας επιφυλλάσει το μέλλον)!!!😇

Συγνώμη ρε φίλε, δεν το έκαμα επίτηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου