Προς το περιεχόμενο

Αγορά παιδικής κιθάρας ->5 ετών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και χρόνια σας πολλά!!

χρειάζομαι την βοήθεια σας καθώς θα ήθελα να αγοράσω μια κιθάρα για τον 5 ετών γιο μου.

1)Δεν έχω καταλήξει αν πρέπει να πάρω 1/2.

2)Ιδανικά θα ήθελα να πάρω κάτι οικονομικό, γιατί ο στόχος είναι να πειραματιστεί, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα ασχοληθεί, από την άλλη δεν θα ήθελα να πάρω κάτι που θα είναι για πέταμα.

έχω δει τα παρακάτω:

1)https://www.skroutz.gr/s/9805644/Valencia-Κλασική-Κιθάρα-1-2-Παιδική-CG150K-CLASSICAL-GUITAR-PACK-1-2-012317-Natural.html 

2)https://www.rihardos.gr/el/cortez-cg811-12-wine-red-Κλασσική-Κιθάρα-cg81134.html

3)https://www.zaranikas.gr/kithara-mpaso/kithares/klasikes/gewa-basic-klasiki-kithara-1-2-walnut-detail

Ποια η γνώμη σας; 
Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη;

ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!

Επεξεργασμένο από almalibre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Σίγουρα, δεν θα πρέπει να του πάρεις κάτι μεγαλύτερο από 1/2, καθώς είναι πολύ μικρούλης για να κουμαντάρει μια πλήρους μεγεθους. Πλέον, και οι πιο οικονομικές κιθάρες δεν είναι για "πέταμα" και μπορούν να αποτελέσουν μια καλή και σχετικά αξιόπιστη συντροφιά για μια σειρά ετών. 

Στη θέση σου θα αγόραζα μια πολύ οικονομικη, για αρχή, και εάν κάποια στιγμή θα ξεκινούσε μαθήματα σε ωδείο, θα αγόραζα μια καλύτερης ποιότητας. Μην κλαίς και τα λεφτά σου εάν πέσει και σπάσει, ή εάν δεν του αρέσει κλπ.

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες και χρόνια πολλά.

 

Το παιδί πώς θα ασχοληθεί? Μόνο του, με δική σου υποστήριξη, σε ωδείο, κλπ?

Αν πρόκειται να πάει σε ωδείο, καλό θα είναι να ρωτήσεις τον δάσκαλό του για το κατάλληλο μέγεθος κιθάρας.

Υπάρχει κάποιος στο σπίτι (ή κάποιος που να μπορείς να τον "αγγαρέψεις" να ψάξετε) να παίζει κιθάρα?

Αν υπάρχει, καλό θα είναι να πάτε να τσεκάρετε από κοντά κάποιες κιθάρες.

Κι αυτό γιατί μιλάμε για κλασσική κιθάρα εδώ, και αν ανάμεσα στις χορδές και την ταστιέρα χωράει νταλίκα, δεν το βλέπω πιθανό να τα καταφέρει ο μικρός, θα απογοητευτεί.

 

Μην περιμένεις φυσικά ποιότητα σε τέτοιες τιμές, αλλά καταλαβαίνω το ότι ψάχνεις κάτι οικονομικό, έστω για αρχή.

 

Μακάρι να πάνε όλα καλά.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, almalibre είπε

1)Δεν έχω καταλήξει αν πρέπει να πάρω 1/2

 

Αυτό θα ήταν μια καλή ιδέα μόνο αν σε ενδιαφέρει να υπάρχει στο σπίτι/χώρο μια κιθάρα για να υπάρχουν ερεθίσματα και χωρίς πίεση οτι πρέπει να μάθει.

Έχω δεί περιπτώσεις να λειτουργεί θετικά και μελλοντικά το παιδί να εκφράζει την επιθυμία για να ασχοληθεί (άρα θα χρειαστεί να πάρεις άλλη κιθάρα μετά).
Αντίστοιχα έχω δει και περιπτώσεις που δε συνέβει τίποτα και το κιθαράκι κατέληξε στον τοίχο του παιδικού δωματίου.

 

Αν, παρ'όλα αυτά, επιθυμείτε να ασχοληθεί, και πάει σε κάποιο δάσκαλο, είναι μονόδρομος η κιθάρα 3/4 για αυτή την ηλικία.

Η 1/2, κατ εμε, είναι περισσότερο παιχνίδι.

 

Πάντως, με τις τιμές που βλέπω στους συνδέσμους που παρέθεσες, με μερικά χρήματα παραπάνω παίρνεις κιθάρα 3/4 που βγάζει έυκολα το παιδί μέχρι τη Τετάρτη/Πέμπτη δημοτικού (πάντα ανάλογα τη σωματική ανάπτυξη του παιδιού).

 

Γνώμη μου, για να μάθεις αν όντως θέλει (εφόσον δε το έχει ζητήσει) ας τον εκθέσεις σε ερεθίσματα τύπου συναυλίες (ειδικά μαθητικές για να δει οτι είναι κάτι εφικτό/διασκεδαστικό), διαδραστικά παιχνίδια με μουσικά όργανα, γενικότερα μουσική με πρωταγωνιστή τη κιθάρα και άσε τη ζύμωση να γίνει.

Θα το ζητήσει μόνος του αν του κινήσει το ενδιαφέρον αλλά προς θεού μη το βιαστείς (γυρνάει μπουμερανκ).

Τα παιδιά τρόπο θέλουν μιας και δε ξέρουν σε αυτές τις ηλικίες τι θα τους άρεσε (σε ποια ηλικία ξέρουν άλλωστε...)

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gmoukou είπε

Έχω δεί περιπτώσεις να λειτουργεί θετικά και μελλοντικά το παιδί να εκφράζει την επιθυμία για να ασχοληθεί (άρα θα χρειαστεί να πάρεις άλλη κιθάρα μετά).

 

Σε μένα λειτούργησε θετικά η κιθάρα στο σπίτι. Τη γρατζουνουσα συνέχεια και τρίτη δημοτικου ξεκινησα μαθηματα. Από την άλλη, η κόρη μου μεγαλώνει μέσα στα όργανα και δεν την ενδιαφέρει να ασχοληθεί με κάποιο από αυτα, μέχρι στιγμής. Δεν την έχω ποτέ πιέσει και περιμένω να δω. Φέτος ξεκίνησε φωνητική (τριτη δημοτικού πάει), και ευελπιστώ να κάποια στιγμή να αφήσει τις κούκλες και να πιάσει έστω ένα γιουκαλίλι.

 

Είναι να σου τύχει...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι σε τέτοιες ηλικίες, τα πρώτα ερεθίσματα έρχονται από το σπίτι.

Αν η μαμά ή ο μπαμπάς, ή ένας θείος, παίζει, και φαίνεται διασκεδαστικό και εύκολο, και όλοι φαίνονται ευχαριστημένοι όταν τον ακούνε, τότε υπάρχει ένα κάποιο πρώτο ερέθισμα.

 

Αν ακούγεται και η ανάλογη μουσική στο σπίτι, ακόμα περισσότερα ερεθίσματα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Η γνώμη μου είναι ότι σε τέτοιες ηλικίες, τα πρώτα ερεθίσματα έρχονται από το σπίτι.

Αν η μαμά ή ο μπαμπάς, ή ένας θείος, παίζει, και φαίνεται διασκεδαστικό και εύκολο, και όλοι φαίνονται ευχαριστημένοι όταν τον ακούνε, τότε υπάρχει ένα κάποιο πρώτο ερέθισμα.

 

Αν ακούγεται και η ανάλογη μουσική στο σπίτι, ακόμα περισσότερα ερεθίσματα.

Σκέψου, ότι υπάρχουν νεαρά ζευγάρια, με παιδί,που ακούνε τράπ.

Έχω δεί ζευγάρι,με το παιδάκι πίσω στο αυτοκίνητο.

Άσε, γιατί θα αρχίσω τα γαλλικά, βραδιάτικα...

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Αετός είπε

 

Άσε, γιατί θα αρχίσω τα γαλλικά, βραδιάτικα...

 

 

Tu parles aussi français ce soir?

 

Το να ακούνε δηλαδή ελληνικά ποπ/σκυλάδικα είναι καλύτερο?

Και να είναι περήφανοι που τα παιδιά τους τα παπαγαλίζουν?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Tu parles aussi français ce soir?

 

Το να ακούνε δηλαδή ελληνικά ποπ/σκυλάδικα είναι καλύτερο?

Και να είναι περήφανοι που τα παιδιά τους τα παπαγαλίζουν?

Τα ίδια σκατά είναι,Στράτο.

Πάει αλλού το θέμα,αλλά μιας και αφορά παιδί,η ανάρτηση.

Άσε γιατί είδα την εκπομπή του Θεοδωράκη,για την τράπ,πρίν λίγες μέρες και αηδίασα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου