Προς το περιεχόμενο

Τα σόλο στον δίσκο του Christopher Cross


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχουμε ξαναγράψει (εγώ τουλάχιστον) για τον δίσκο αυτό του 1979

https://en.wikipedia.org/wiki/Christopher_Cross_(album)

 

Υπερπαραγωγή για έναν ουσιαστικά άγνωστο καλλιτέχνη που σάρωσε τα grammy τότε αλλά και αργότερα δεν συνέχισε με επιτυχίες και θεωρήθηκε ως one hit wonder.

Στον δίσκο έπαιξε όλη η αφρόκρεμα του LA και τα σόλο μοιράστηκαν ανάμεσα στους top of the tops. Αν και θεωρείται από τους πιό yacht από όλους τους yacht records, ήταν και είναι αγαπημένος μου ιδίως για την παραγωγή και τη συμμετοχή των τεράστιων κιθαριστών και φυσικά όχι για την αδιάφορη και αντιπαθητική φωνή του.

Εδώ ο Beato συζητάει για το ένα (μάλλον το πιο καλό) από τα δυο από όσο θυμάμαι σόλο του ίδιου του Cross που εμφανίζεται στο fade out του τραγουδιού και είναι ουσιαστικά θαμμένο στο μιξ. Το είχα παρατηρήσει από τότε και η άποψή μου ήταν και είναι ότι 

α. για κάποιο λόγο στο συγκεκριμένο δεν είχε κλείσει τους μεγάλους ή άλλαξε γνώμη τελευταία στιγμή

β. έπαιξε ο ίδιος και είτε απο λάθος τον μιξάρανε χαμηλά ή

γ. ο ίδιος δεν ήθελε το σόλο του να βγει στην επιφάνεια και να συγκριθεί με τους μεγάλους καθώς ναι μεν είναι πολύ καλό, δεν είναι τόσο ευρηματικό και jazz influenced όπως τα άλλα

 

Εδώ που το ακούω σκέτο από τον Beato θεωρώ ότι ναι μεν είναι πολύ άρτια παιγμένο, αλλά δείχνει πολύ συμβατικό ροκ κιθαρίστα που μάλλον δεν ταιριάζει στο όλο ύφος, αλλά παρ όλα αυτά πολύ σωστό και σχεδόν 100% να του βγαίνει όλο στην τρίχα.

Εσείς τι λέτε?

Πιό κάτω βάζω δυό από καλύτερα άλλα του δίσκου που είχα ανεβάσει εδώ

Για την ιστορία να πω ότι στον δίσκο υπάρχουν δυό του Jay Graydon, δυο του Larry Carlton και ένα του Eric Johnson το ένα καλύτερο από το άλλο.

 

 

 

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

άποψή μου ήταν και είναι ότι 

α. για κάποιο λόγο στο συγκεκριμένο δεν είχε κλείσει τους μεγάλους ή άλλαξε γνώμη τελευταία στιγμή

β. έπαιξε ο ίδιος και είτε απο λάθος τον μιξάρανε χαμηλά ή

γ. ο ίδιος δεν ήθελε το σόλο του να βγει στην επιφάνεια και να συγκριθεί με τους μεγάλους καθώς ναι μεν είναι πολύ καλό, δεν είναι τόσο ευρηματικό και jazz influenced όπως τα άλλα

 

Εδώ που το ακούω σκέτο από τον Beato θεωρώ ότι ναι μεν είναι πολύ άρτια παιγμένο, αλλά δείχνει πολύ συμβατικό ροκ κιθαρίστα που μάλλον δεν ταιριάζει στο όλο ύφος, αλλά παρ όλα αυτά πολύ σωστό και σχεδόν 100% να του βγαίνει όλο στην τρίχα.

Εσείς τι λέτε?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είναι σιγανά το σόλο δηλαδή?

Πάντως δεν τον έχω για τόσο ανασφαλή.

Εδώ έχει παίξει live με τους Purple κάποια στιγμή που ο Ritchie είχε αρρωστήσει τι λέμε τώρα.

 

Πιστεύω ότι το σόλο του χαλούσε την ενορχήστρωση εκεί, και μάλλον το χαμήλωσε επίτηδες.

Επειδή έχει κάποια σημεία που ανεβαίνει σε ένταση και κάποια που χάνεται.

Ίσως να το παράκανε βέβαια.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι. Γιατί είναι θαμμένος.

Δεν τον θεωρώ με την καμία ας πούμε polished ή accomplished. Για μένα το συγκεκριμένο είναι ένα καλό ροκ σολ, με αρκετό αναμάσημα σε μια ή δυο θέσεις με αρκετές προσθήκες από φράσεις κλισε, εκτός από κανα δυό προς το τέλος ανακτανομές των αξιών. Ενα σόλο που γενικά του βγήκε με έναν γενικά βρώμικο ήχο που απέχει χιλιόμετρα από τους άλλους τρεις.

Ή δεν τους είχε διαθέσιμους ή δεν το είχε προγραμματισμένο και έπαιξε αυτός και προτίμησε να το ψιλοθάψει. Είτε αυτός είτε ο αρμένης.

Ενώ τα σόλο των άλλων είναι μελετημένα ή αν όχι έχουν μια απίστευτη βιβλιοθήκη στο κεφάλι τους ώστε να τραβάνε ανα πάσα στιγμή απίστευτα πράγματα. 

 

Αυτά.

(ούτε λέω ότι μπορώ ή θα μπορούσα να το παίξω-άλλωστε σπάνια μπορούσα να παίξω σε τέτοιο ύφος, προς αποφυγή παρεξηγήσεων). Τώρα αν του άρεσε του Ριτσι....δεν μου λέει πολλά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Τώρα αν του άρεσε του Ριτσι....δεν μου λέει πολλά.

 

Βρε δεν είναι ότι άρεσε στον Ritchie.

Ήταν άρρωστος ο Ritchie και τον αντικατέστησε σε ένα live των Purple.

Δεν το κάνεις αυτό αν έχεις κιθαριστικές ανασφάλειες.

Αν θεωρούσε υποδεέστερο το σόλο του, μπορούσε να κάνει κι άλλα takes, φράγκα είχε (φαίνεται από τον στόλο των μουσικών που συμμετέχουν).

 

Πιστεύω ότι είναι θέμα ενορχήστρωσης.

 

Αλλά φυσικά μπορεί να κάνω λάθος, εικασίες είναι αυτές.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Βρε δεν είναι ότι άρεσε στον Ritchie.

Ήταν άρρωστος ο Ritchie και τον αντικατέστησε σε ένα live των Purple.

Δεν το κάνεις αυτό αν έχεις κιθαριστικές ανασφάλειες.

Αν θεωρούσε υποδεέστερο το σόλο του, μπορούσε να κάνει κι άλλα takes, φράγκα είχε (φαίνεται από τον στόλο των μουσικών που συμμετέχουν).

 

Πιστεύω ότι είναι θέμα ενορχήστρωσης.

 

Αλλά φυσικά μπορεί να κάνω λάθος, εικασίες είναι αυτές.

Μπορεις να κανεις takes αν το χεις. Δεν μπορει να σταθει διπλα στους αλλους νομίζω 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Μπορεις να κανεις takes αν το χεις. Δεν μπορει να σταθει διπλα στους αλλους νομίζω 

 

Γιατί δεν έβαλε έναν από τους άλλους να παίξει εκεί τότενες?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου