Προς το περιεχόμενο

Πάει κι κατάλογος του Bowie. Με πρόλαβαν άλλοι


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.theguardian.com/music/2022/jan/03/david-bowie-publishing-rights-to-song-catalogue-sold-for-250m?fbclid=IwAR3aeX8qb64meHuAuQclgYazzicfccTW6wu4jdTVpLVYQ2nfm787IWO-w-Q

 

Παράθεση

After months of negotiations, David Bowie’s estate has sold the singer’s formidable publishing catalog to Warner Chappell Music for a price upwards of $250 million, sources confirm to Variety. The catalog spans six decades and includes such songs as “Heroes,” “Changes,” “Space Oddity,” “Fame,” “Let’s Dance,” “Rebel Rebel,” “Golden Years,” “Ziggy Stardust,” “All the Young Dudes,” his 1981 collaboration with Queen “Under Pressure” and hundreds more.

https://variety.com/2022/music/news/david-bowie-publishing-catalog-acquired-warner-chappell-1235145941/

ήθελα τουλάχιστον το Alladin Sane

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα μισά απ τον Springsteen? Κώτσους τους πιάσανε τους κληρονόμους. Να μου πεις, αυτοί τα δούλεψαν; 🙃

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Τα μισά απ τον Springsteen? Κώτσους τους πιάσανε τους κληρονόμους. Να μου πεις, αυτοί τα δούλεψαν; 🙃

Βάσει των πωλήσεων ειδικά στο America, δε νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Στις 5/1/2022 στις 3:19 ΜΜ, mpamps είπε

Βάσει των πωλήσεων ειδικά στο America, δε νομίζω. 

 

Πάνω κάτω τα ίδια έχουν πουλήσει. Γύρω στα 150 εκ άλμπουμ υπολογίζεται ο Springsteen και γύρω στα 140 εκ ο Bowie. Και βέβαια τα γούστα είναι υποκειμενικά και στους Αμερικάνους σίγουρα κάνει μεγαλύτερο κλικ ο Springsteen αλλά γνώμη μου είναι ότι ο Bowie είναι πολύ πιο διαχρονικός. 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ και κάπως να το δικαιολογεί είναι αν στα δικαιώματα υπολογίζονται και έσοδα από τα live που μπορεί να κάνει ακόμη ο Springsteen. Αλλά και πάλι 250εκ διαφορά, μου φαίνεται υπερβολική.

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου