Προς το περιεχόμενο

Κλειδιά για Fender Stratocaster


MrRush

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

 

Πρόσφατα αγόρασα μια Fender Player Series Stratocaster και μετά από ένα set up και fret level που ήθελε αποφάσισα να πάρω διαφορετικά κλειδιά. Τα κλειδιά που ήρθαν με την κιθάρα έχουν turning ratio 14:1 και νομίζω πως στο κούρδισμα θέλουν λίγο παραπάνω "τύχη" για να πιάσουν την νότα που πρέπει.

 

Αρχικά είδα τα Fender Classicgrear που έχουν 18:1 tuning ratio και είναι και πολύ όμορφα κλειδιά, όμως, είδα πως το χρώμα τους είναι nickel και όχι chrome, που σημαίνει πως θα είναι λίγο αλλόκοτα πάνω στην κιθάρα μου που έχει chrome hardware. Είδα επίσης τα Fender Locking Tuners που είναι σε εμφάνιση τα ίδια με τα "μαμά" αλλά έχουν και αυτά 18:1 tuning ratio και μάλιστα είναι staggered. 

 

Δεν βρίσκω κανένα από τα δύο στην Ελλάδα, το Thomann έχει 20€ μεταφορικά (ούτε με σφαίρες) άρα σκέφτομαι να δω προς ebay μεριά. Βρήκα τα locking από εδώ

 

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλα κλειδιά που θα ήταν καλύτερη επιλογή από τα locking της Fender; Δεν θέλω να δώσω πάνω από 80 ευρώ και δεν θέλω να πάρω κλειδιά που θα πρέπει να τρυπήσω το headstock για να τα βάλω.

 

Ευχαριστώ και καλό απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην κάνεις τίποτα  :)

τα κλειδιά σου είναι μια χαρά και οποιαδήποτε αστοχία στο κούρδισμα θα οφείλεται σε λάθος πέρασμα των χορδών 

Σκέψου απλά ότι ΟΛΕΣ οι Fender μέχρι το 1981 14:1 κλειδιά φορούσαν και δόξα τω θεώ κουρδισμενες ήταν  :)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3
  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 1/5/2022 at 1:16 PM, Superfunk said:

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην κάνεις τίποτα  :)

τα κλειδιά σου είναι μια χαρά και οποιαδήποτε αστοχία στο κούρδισμα θα οφείλεται σε λάθος πέρασμα των χορδών 

Σκέψου απλά ότι ΟΛΕΣ οι Fender μέχρι το 1981 14:1 κλειδιά φορούσαν και δόξα τω θεώ κουρδισμενες ήταν  :)

Ευχαριστώ πολύ! Θα την αφήσω ως έχει τότε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου