Προς το περιεχόμενο

Fender Player Series Telecaster. Αξίζει;


Reborn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα και καλή χρονιά! Πάνε χρόνια που έχω σταματήσει να ασχολούμαι με ηλεκτρικές κιθάρες, διότι με κέρδισε το ακουστικό παίξιμο. Έχω μείνει με μια Fender Strat Standard του 2007 και μόνο. Το μεγάλο θέμα είναι πως με έχει φάει το σαράκι για να πάρω μια Tele και να ξαναμπώ σιγά σιγά στο άθλημα. Στο παρελθόν είχα μια classic vibe 50s για εναλλακτική και είχα μείνει σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος. Πλέον, όμως, θέλω μια Fender στη συλλογή μου και συγκεκριμένα αυτή https://www.fender.com/en-US/electric-series/player/guitars/player-telecaster/0145212513.html . Από πάντα ήθελα μια sunburst και από ό,τι βλέπω είναι μια τίμια λύση. Έχοντας, όμως κατά νου πως είναι made in Mexico, χρειάζεται λέτε να ανέβω σε ένα υψηλότερο budget ή να κάνω κάποιες μετατροπές; Τι πρέπει να προσέξω και τι πρέπει να λάβω υπόψιν; Σας Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα την Player Series Stratocaster πριν περίπου ένα μήνα. Δεν έχω προλάβει να παίξω πάρα πολύ επειδή είμαι διακοπές εκτός πόλης και επειδή μόλις την πήρα την πήγα σε luthier για set up και τελικά κατέληξε να γίνει set up και fret level, καθώς η ταστιέρα είχε διάφορα σημεία που τα τάστα ήταν πιο ψηλά. Λίγο ξενέρα που έπρεπε σε καινούργια κιθάρα να γίνει τόσο "σοβαρή" δουλειά μόλις βγήκε από το κουτί αλλά είναι και λογικό αν σκεφτείς ότι οι κιθάρες βγαίνουν σε μαζική παραγωγή.

 

Θα έλεγα να δεις και την Player Plus μόνο και μόνο για το μανίκι που έχει στρογγυλεμένες άκρες στην ταστιέρα (αν θες maple που έχει φινίρισμα πάνω, το Pau Ferro μπορείς να το κάνεις έτσι μόνος σου ή ένας luthier σχετικά φθηνά), αλλιώς δεν νομίζω ότι η κιθάρα έχει να ζηλέψει κάτι από πιο ακριβές. Είναι ένα vfm όργανο που κάνει ότι ακριβώς πρέπει.

 

Ορίστε και η δική μου κιθάρα 🤤

PXL_20211222_191114348.NIGHT.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 650 ευρώ νομίζω αξίζει. Ο,τι πληρώνεις παίρνεις, έτσι και αλλιώς.

Έχω δύο tele ΜΙΜ και θεωρώ ότι αξίζουν τα λεφτά τους.

Εάν βρεις καμια μεταχειρισμένη american special ή baja με λίγα εκατοστάρικα παραπάνω, είναι και αυτό μια εναλλακτική.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Για 650 ευρώ νομίζω αξίζει. Ο,τι πληρώνεις παίρνεις, έτσι και αλλιώς.

Έχω δύο tele ΜΙΜ και θεωρώ ότι αξίζουν τα λεφτά τους.

Εάν βρεις καμια μεταχειρισμένη american special ή baja με λίγα εκατοστάρικα παραπάνω, είναι και αυτό μια εναλλακτική.

Ευχαριστω! Πάνω κάτω μου άρεσε που σε αυτά τα χρήματα παίρνω αυτό που πάντα ήθελα, έστω αισθητικά. Κάτι τέτοιο θα με ωθήσει να το ξαναπιάσω… Η σκέψη δηλαδή από την πρώτη μέρα εκτός του σεταρίσματος να κάνω και κάποια ενδεχόμενη αλλαγή μαγνητών ειναι παράδοξη σκέψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Reborn said:

Ευχαριστω! Πάνω κάτω μου άρεσε που σε αυτά τα χρήματα παίρνω αυτό που πάντα ήθελα, έστω αισθητικά. Κάτι τέτοιο θα με ωθήσει να το ξαναπιάσω… Η σκέψη δηλαδή από την πρώτη μέρα εκτός του σεταρίσματος να κάνω και κάποια ενδεχόμενη αλλαγή μαγνητών ειναι παράδοξη σκέψη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αισθητικό είναι το Α και το Ω.

Δεύτερο, που θα πρεπει να δώσεις βάση, είναι το μανίκι. Εάν σε βολεύει, εάν κάνεις άνετα bend κλπ.

Ο ήχος, ο οποίος είναι από τα τελευταία, φτιάχνει εύκολα και γρήγορα με αλλαγή μαγνητών. Δεν είναι παράδοξη η σκέψη σου. Αν και μια χαρά μαγνήτες έχει η player. Δεν είναι όπως οι παλιοί, χάλια, κεραμικοί των standard MIM.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου