Προς το περιεχόμενο

Marshall ήχος σε εντάσεις δωματίου; Τα φώτα σας παρακαλώ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά σε όλους και καλές μουσικές παιδιά.

 

Θέλω τη βοήθεια σας.

 

Μετά από πολλές δεκαετίες στο στρατόπεδο της Fender και έχοντας πλέον όρεξη να απομακρυνθώ από τον υπέροχο μεν, αναιμικό ήχο δε, θέλω να γνωρίσω τον classic rock ήχο Marshall (όχι απαραίτητα από την ίδια την εταιρία), ιδανικά μέσα από τον ενισχυτή, όχι από πετάλια. Παράλληλα, αν και καταλαβαίνω το ουτοπικό της υπόθεσης, θα ήθελα να το πετύχω σε μικρές εντάσεις, διατηρόντας όση διαθέτω ακόμα από την πληγωμένη ακοή μου .

 

Δυστυχώς οι γνώσεις μου σε αυτό τον τομέα είναι πλήρως ανεπαρκείς, αλλά και από το site της Marshall δεν μπορώ να πω πως έβγαλα άποψη.

 

Αν σας είναι εύκολο, θα εκτιμούσα τα φώτα σας. Αφήνοντας σε 2η βαρύτητα το οικονομικό σκέλος και εστιάζοντας καθαρά στον ενισχυτή, ποιές λύσεις (ιδανικά μιά οικονομικότερη και μετά μιά ακριβότερη) θα προτείνατε;  Ύφος blues και classic rock.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω υπάρχουν πολλές επιλογές (και από Marshall και από αλλού). Εγώ θα σου προτείνω τον ενισχυτή μου, που μπορείς να πετύχεις αυτό που περιγράφεις όταν τον χρησιμοποιείς στα 5 watts (εγώ βέβαια και σε αυτή τη ρύθμιση που τον χρησιμοποιώ, δεν τον έχω πάρα πολύ χαμηλά σε ένταση, γιατί χρειάζομαι λίγη παρουσία παραπάνω, αλλά πάντως μπορείς).

 

Ιδού: https://www.thomann.de/gr/marshall_2525h_mini_silver_jubilee.htm

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δε μας είπες αν θέλεις combo ή κεφαλή, οπότε θα κάνω 2 προτάσεις που έχουν και τις 2 επιλογές.

 

Ακριβή-Friedman Mini Dirty Shirley: Για μένα ο Friedman έχει το καλύτερο με διαφορά Master Volume στην αγορά, έχω δοκιμάσει τους περισσότερους ενισχυτές του και όλοι διατηρούν το χαρακτήρα τους ακόμα και στο 0.5. Ναι είναι ακριβοί, αλλά παίρνεις τοπ ενισχυτή.

 

Value For Money-Marshall Studio Vintage SV20: Mini Plexi με wattage από 20 έως 5. Προσωπική γνώμη αυτή, αλλά θεωρώ καλύτερο τον Friedman σε χαμηλές εντάσεις. Γενικά όταν πέφτεις σε εντάσεις δωματίου κάτι χάνεις στους λαμπάτους, αλλά και αυτός στέκεται πολύ καλά. Σημασία έχει βέβαια και η ευαισθησία των speakers που θα χρησιμοποιήσεις.

 

Αν θέλεις ακόμα πιο οικονομική επιλογή, μπορείς να τσεκάρεις τον Marshall Origin, αλλά εφόσον θες να βιώσεις την εμπειρία όπως πρέπει, θα έλεγα να κοιτάξεις λίγο πιο ψηλά.

  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, stamkosk είπε

αναιμικό ήχο δε,

 

Μάλλον χαλασμενους ή λάθος Fender έπαιζες :)

Έτσι κι αλλιώς όλοι οι κλασσικοι Marshall αντιγραφα του Fender Bassman ειναι .

 

Στο ζητούμενο τώρα:

 

Καθαρό ή βρώμικο ήχο Marshall θες?

 

Αν θες καθαρό είναι εύκολο να τον έχεις σε λογικές** εντάσεις με τον υπέροχο 1974Χ (που είναι και ο αγαπημένος μου ενισχυτής ever έχοντας υπάρξει ιδιοκτήτης σχεδόν όλων των Fender & Marshall  ενισχυτων που έχουν υπάρξει   :) :) )

 

Βρώμικο κλασσικο power amp ήχο Marshall σε λογικές εντάσεις δεν νομίζω να βρεις πουθενά χωρίς attenuator οπότε σου ξαναπροτεινω τον 1974Χ συνοδεία ενός καλού attenuator. 

 

**ο όρος "ένταση δωματιου" δεν λέει τίποτα, αν εννοείς τον ψίθυρο όπου ο ακουστικός ήχος της κιθάρας είναι δυνατότερος από αυτόν του ενισχυτή μην ασχολείσαι καν....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτηνή λυση, που να παίζει καλά σε χαμηλές εντάσεις, είναι ο laney cub super12. Έχει και έξοδο 1 βατ, αλλά πέρα από αυτό, λειτουργεί σωστα με το volume χαμηλά.

 

Δεύτερη φτηνή λύση είναι ο origin, ο οποίος λειτουργεί σωστα με το master πάνω από το 6. Τον ευχαριστιεσαι μόνο αν το τσιτωσεις. Στο 0,5 βατ έχει καλή ποιότητα ηχου. Στα 5 και 30 πολύ καλή.

 

 

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τε΄τοιους ήχους και με power scalling αντί για master volume εγώ έχω τον morgan mvp23 , ;όπου κινείται με ρυθμίσεις του eq( interactive) ανάμεσα σε marshall, vox ή fender αντίστοιχα. εγώ βέβαια τον χρησιμοποιώ για τα καθαρά του. Παίζει σε όλη την διάρκεια του power scalling πολύ ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που αφιερώσατε και τις απαντήσεις σας. Τις κοιτάζω όλες πολύ προσεκτικά. Καλές μουσικές

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Superfunk είπε

Αν θες καθαρό είναι εύκολο να τον έχεις σε λογικές** εντάσεις με τον υπέροχο 1974Χ (που είναι και ο αγαπημένος μου ενισχυτής ever έχοντας υπάρξει ιδιοκτήτης σχεδόν όλων των Fender & Marshall  ενισχυτων που έχουν υπάρξει   :) :) )

 

Βρώμικο κλασσικο power amp ήχο Marshall σε λογικές εντάσεις δεν νομίζω να βρεις πουθενά χωρίς attenuator οπότε σου ξαναπροτεινω τον 1974Χ συνοδεία ενός καλού attenuator

αυτο που σου πρότεινε ο sf το δίνει κάποιος στις αγγελίες. Νομίζω ότι είναι πολυ καλή επιλογή. Αν έχεις τα φράγκα παρτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν όντως παίζεις σε συνθήκες δωματίου δηλαδή ο ήχος να ακούγεται λίγο παραπάνω από τις χορδές δεν μπορείς να παίξεις με λάμπα.παρε κανένα marshall code. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου