Προς το περιεχόμενο

Τάδε έφη Brian Eno


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Eno δεν αναφέρεται στον τρόπο αναπαραγωγής αλλά στα μέσα παραγωγής.

Με λίγα λόγια, το που θα ακούσεις τη μουσική της Βέμπο (Spotify, YouTube, βινύλιο ή κασέτα) δεν είναι το θέμα.

Το θέμα είναι ότι όσο και αν τα μέσα ηχογράφησης ήταν τότε χαμηλής ποιότητας αυτό σήμερα είναι μέρος του συνόλου και όχι ατέλεια.

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας νέος συνάδελφος στη δουλειά, πρέπει να είναι γύρω στα 30-λίγο (άρα είναι παιδί της καθαρά ντίτζιταλ γενιάς) μου έδωσε να ακούσω ένα κομμάτι του, τυπου αμπιεντ συνθ-σάνουντσκέιπ, τεκνολάουντζ κλπ... ξέρετε.... αυτή η απροσδιοριστίλα που και να σου αρέσει δεν μπορείς να την τραγουδήσεις, ούτε καν να την χαρακτηρίσεις...

 

Ήταν πολύ καλό (για να μην είμαι υπερβολικός και πω ότι γέλαγα από ενθουσιασμό όταν το πρωτο-ακουσα).

 

Πώς το έκανες τόσο ενδιαφέρον; (μιλάμε για κομμάτι των δύο ακκόρντων και δυο εναλλασσόμενων αρπέζ).

 

Έγραψε με το χέρι pseudo-sequenced parts, ηχογράφησε τα midi parts σε ταινίες και τα ξαναμιξάρισε, έβαλε μικρά (μικρά! ) λαθάκια, έκανε de-quantize (χωρίς όμως να φεύγει από τον ρυθμό), ΧΑΛΑΣΕ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ το κομμάτι του και τελικά το έκανε πολύ καλό, δίνοντάς του ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ.

 

Είναι όπως ο ανθρώπινος χαρακτήρας: αν όλοι ήμαστε τέλειοι τότε δεν θα ήμαστε άνθρωποι. Τα μικρο-ελαττώματά μας χτίζουν τον χαρακτήρα μας (και σε όποιον αρέσουμε! 😉 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, panorios είπε

Το θέμα είναι ότι όσο και αν τα μέσα ηχογράφησης ήταν τότε χαμηλής ποιότητας αυτό σήμερα είναι μέρος του συνόλου και όχι ατέλεια.

 

 

Αυτό που εγώ καταλαβαίνω, είναι ότι λέει ότι το μέσο είναι πολύ "μικρότερο/λιγότερο" από αυτό που πάει να αποτυπώσει.

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτό που εγώ καταλαβαίνω, είναι ότι λέει ότι το μέσο είναι πολύ "μικρότερο/λιγότερο" από αυτό που πάει να αποτυπώσει.

Μάλλον δεν του χει μιλήσει κανείς για τα φίλτρα του Instagram. 🤪

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου