Προς το περιεχόμενο

Electro harmonix - ο Θρύλος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την συζήτηση για ένα phaser προχτες αρπαξα την ευκαιρία να σας δείξω τα πρώτα μου πετάλια

και να αναφερθούμε στην ιστορία της ΕΗ και του απίστευτου Mike Matthews.

 

Γεννημένος το 1941 ήταν επιχειρηματίας από τα 6 του. Ψάρευε μπάλες μέσα στους υπονόμους και τις πουλούσε. Αργότερα πήγαινε στα γήπεδα του γκολφ και μάζευε τα μπαλάκια που έβγαιναν έξω από το γήπεδο. Μουσικός και οργανίστας, έπαιξε και περιόδεψε με τους Isley brothers, γνώρισε τον Hendrix, πήρε πτυχία στα ηλεκτρονικά και στις επιχειρήσεις. Ήταν εκεί όταν άρχισε να φτιάχνει κλώνους του maestro fuzz και έφτιαξε το πρώτο του πετάλι το LPB1 που ήταν το πρώτο OD booster. Αργότερα έφτιαξε το big muff για τον Hendrix που ....όλοι το έπαιξαν. Ετσι ξεκίνησε την εταιρεία του και τα πετάλια του κατάκλυσαν την Αμερική και όλο τον κόσμο. Χτυπημένος από τα συνδικαλιστικά χρεωκόπησε στην δεκαετία του 80. Φυσικά δεν το έβαλε κάτω. Πήγε στη Ρωσσία και αγόρασε ένα παλιό εργοστάσιο λυχνιών. Ετσι γεννήθηκαν οι λάμπες EH. Τα κυκλώματα και η ρώσσικη μαφία τον έκαναν κάποια χρόνια αργότερα να πουλήσει το εργοστάσιο, αλλά εκμεταλλευόμενος την μανία των μουσικών για vintage πετάλια αναβίωσε την ΕΗ ξανά. Σήμερα στα 81 είναι ακόμα όρθιος με ένα τεράστιο πούρο και ...σκέφτεται business συνέχεια σαν να μην έχει αύριο.

 

Αγόρασα το πρώτο μου ΕΗ, το treble booster - screaming tree από ένα μαγαζάκι πίσω από την Ομόνοια το 1977 για 750 δραχμές. Είχα δει τον Ντάνη Τραγόπουλο όταν πρωτοφτιάξαμε τους a priori να χρησιμοποιεί το LPB1 και είχα εντυπωσιαστεί. Σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραία περίπτωση να μπουστάρεις ξαφνικά τα πρίμα. Συντομα του έκανα και μοντίφα true bypass!

Σε επόμενη κάθοδο λίγο μετά στην Αθήνα πήρα το Small Stone για 3500 ή 4500 δραχμές. Το ιστορικό phaser πολύ πριν ο,τιδήποτε άλλο, ήταν το μοναδικό στη Θεσσαλονίκη και για πολλά χρόνια ο ήχος μου είχε την υπογραφή phaser, treble boost και FBT wah wah.

Τεράστιο κουτί, λαμαρινόβιδες για να αλλάξεις μπαταρία, λαμαρίνες που έκοβαν χέρια αλλά κράτησε όλα αυτά τα χρόνια και πάει για 50ετία.

Αργότερα ερωτεύτηκα τα MXR, αλλά δεν ψώνισα όσο ήμουν δραστήριος, μετά πήρα ένα boss od1 που το έπαιξα σε μια συναυλία και μετά το χάρισα στον κουνιάδο μου.

Πάντα ήθελα και ένα memory man και ένα electric mistress, που ίσως ψωνίσω για νοσταλγικούς και μόνο λόγους.

 

Ελπίζω να σας κάνω ένα βιντεάκι μια μέρα.

 

Πιό κάτω ο παππούς και η ιστορία του

 

https://www.ehx.com/about/

 

 

20220109_201535.jpg

  • Like 11

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου το παραπάνω και τον συμπάθησα ακόμα περισσότερο τον μάστορα.

Όλα τα EHX που πήρα ήταν σχετικά τελευταίες εκδόσεις και τα σούταρα με συνοπτικές διαδικασίες γιατί ήταν απαράδεκτα.

Αντικαταστάθηκαν με αξιοπρεπέστατους boutique κλώνους όμως γιατί ήθελα να ακούω αυτά που έπρεπε να κάνουν τα EHX.

Δεν ξέρω πως θα ήταν όλη η μουσική χωρίς Big Muff, Electric Mistress, Memory Man κτλ. κτλ. κτλ.

Τεράστιος.

Επεξεργασμένο από Flotzen

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Flotzen είπε

τα σούταρα με συνοπτικές διαδικασίες γιατί ήταν απαράδεκτα.

 

Όντως.

Εξαιρετικά ως ΗΧΟΣ αλλά τι να το κάνεις το ...ευηχο πετάλι όταν το...κοιτάς και χαλάει...  :(

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, D'Ailleurs είπε

Δεν έτυχε ποτέ να πάρω Electro-Harmonix. Τόσο χάλια;

Τα δικά μου (παλιά μοντέλα) ζούν ακόμα. Δεν έχουν πάθει τίποτα. Τα καινούργια...δεν ξέρω.

 

Αν πάρω ποτέ θα πάρω παλιό.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Τα δικά μου (παλιά μοντέλα) ζούν ακόμα.

Και του Gilmour.

Σε αντίθεση με το τελευταίο Big Muff που αγόρασα πριν από καμιά 15αριά χρόνια και φοβόσουν να γυρίσεις το ποτενσιόμετρο.

Βέβαια, μετά, το έπιασε ο "δικός μας" Michael K. και αφού κράτησε μόνο το κουτί, για αισθητικούς λόγους, το έκανε κανονικό Big Muff.

Παρ' όλα αυτά...

Electro-Harmonix rules, για την κληρονομιά.

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία από ehx γενικά παρά μόνο με το καινούριο green russian muff. Εξαιρετικό πετάλι ως ήχος και σαν κατασκευή δεν μου έδινε την αίσθηση ότι θα χαλάσει εύκολα. Τελικά το έδωσα γιατί κυνηγούσα ήχο fuzz face, αλλά πάντα τρώγομαι να το ξαναπάρω, έτσι για συλλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι όλες οι εμπειρίες που είχα με EHX ήταν θετικές. Βέβαια δεν κακομεταχειρίζομαι τα πετάλια μου και δεν τα πολυπατάω γιατί τα περισσότερα δεν τα κρατάω πάνω από 1,5 χρόνο αλλά απ' όσα είχα (και ήταν αρκετά) δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα! 

 

Επίσης πάντα θετικό το γεγονός ότι ανήκουν στο φάσμα των φτηνών πεταλιών και μπορείς να εξερευνήσεις διάφορες λειτουργίες, αν σου κάνουν μπορείς μετά να αγοράσεις το boutique ακριβό πετάλι που θα σου κάνει το perfect replication!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου