Προς το περιεχόμενο

Σταματάω ή συνεχίζω μαθήματα; Μπέρδεμα


helekin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok έπαθα και εγώ ένα κοκομπλόκο με το Bleed, γιατί εκεί ούτε φτασμένοι ντράμμερς δε το χουν, όχι μόνο από θέμα ταχύτητας, αλλά και από αντιχρονισμών και την επιτυχία στο να είσαι ακριβώς πάνω σε ότι παίζουν οι κιθάρες. Η Djent χρειάζεται τρομακτική ελευθερία κίνησης, ξεφεύγει αρκετά.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως το γιατί να παίξεις funk ρυθμούς που λες. Ναι οκ, σου έβαλε ένα δυο κομμάτια ο καθηγητής γιατί μπορεί να πιστεύει ότι από τη funk ξεκινάνε όλα, αλλά εσύ πρέπει να κάνεις και το γούστο σου. Μην πιέσεις τον εαυτό σου να παίζεις πράγματα που δε σου αρέσουν. Έστω AC/DC ναι. Αλλά μην πας από το Highway to Hell στο Bleed, γιατί μόνο με τη σκέψη με πιάνει κράμπα.

 

Θα κάνω τη διαφορά και θα διαφωνίσω με την ιδέα της μπάντας. Don't get me wrong, ΝΑΙ, να μπεις σε μπάντα, στο εύχομαι, και αύριο μάλιστα. Αλλά θα πρέπει να παίξεις και μόνος σου, ΠΟΛΥ. Γιατί και η μπάντα μια δυο φορές τη βδομάδα θα ναι το πολύ. Η πραγματική βελτίωση έρχεται από το personal effort. Η μπάντα θα σου δώσει άλλα πράγματα φυσικά, ανεκτίμητα, και που δε μπορείς να τα πάρεις μόνος σου, αλλά δε θα σου μάθει να παίζεις, όχι.

 

Επιμένω, κάτσε ηχογράφησε δυο κομματάκια, ένα εύκολο και ένα που βγαίνει αλλά σε ζορίζει - πχ το παίζεις αργά αλλά όχι εκεί που πρέπει.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η πρόταση του @fusiongtr είναι πολύ ωραία και θα προσπαθήσω να την εφαρμόσω εγώ .... 

 

σχήματα με σκοπό βελτίωση και μελέτη όπου το αποτέλεσμα θα είναι η ευχαρίστηση και η ανταμοιβή

  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ υπήρξα παρά πολύ τυχερός διότι στα 35 μου που ξεκίνησα να μαθαίνω ηλεκτρική, βρήκα κατευθείαν γκρουπ στο επίπεδο μου και ξεκινήσαμε να βγάζουμε κομμάτια και να προετοιμαζόμαστε και για λάιβ. Τεράστιο σχολείο το γκρουπ. Προχωράς με άλματα. Σιγουρα, δεν θα είχα την ίδια εξέλιξη και την ίδια ωριμότητα, χωρίς αυτό. Και γνωρίζω ότι είμαι ακόμη στα πρώτα μου βήματα, αρα προσμένω με ενθουσιασμό τα επόμενα.

Ποτέ δεν είναι αργά....

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπόλοιπα λίγο ως πολύ τα έγραψαν οι προηγούμενοι.

 

Θα σου πρότεινα να ψάξεις στο youtube drumless songs, drumless backing track κλπ και να δοκιμάσεις να παίξεις από πάνω, έτσι θα κερδίσεις διάφορα πράγματα:

1. Θα καταλάβεις το επίπεδο σου

2. Θα νιώσεις έστω και λίγο πως είναι να παίζεις με άλλους

3. Θα ξεδώσεις

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω, δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση! Ευχαριστώ! Με βοηθάει μόνο και μόνο που διαβάζω κάποια πράγματα από εσάς. Κάποια τα έχω παλέψει και δεν μου βγήκαν και πολύ αλλά άλλη μια προσπάθεια δεν βλάπτει. Το γουτουμπ με τα drumless trucks το έχω δοκιμάσει πολλές φορές ή να παίξω και πάνω από κομμάτια αλλά πάντα κάνω το λάθος να είμαι κάποια στιγμή εκτός ρυθμού. Λίγο πιο γρήγορα, ή λίγο πιο αργά. Το θέμα είναι ότι εκείνη την ώρα δεν έχω κάποιον ζωντανό άνθρωπο δίπλα μου για να το καταλάβω. Απλά το πιάνω μόνος μου και τρέχω να το διορθώσω. Για αυτό θέλω να παίξω με κάποιον κυρίως. Και ήταν λάθος που έλεγα για μπάντα ναι. Μπάντα, ιδανικά, αλλά και με ένα άλλο όργανο καθόλου δεν με χαλάει. Υποτίθεται τα ντραμς είναι η ραχοκοκαλιά του κομματιού και παίζονται για να υποστηρίξουν τα υπόλοιπα όργανα. Το να τα παίζεις μόνος σου με έναν μετρονόμο με βοηθάει να βελτιωθώ στους χρόνους αλλά χάνω το ζουμί που παρέχει η πραγματική ομαδική εμπειρία. Δέχομαι επίσης ότι πάνω από όλα θέλουν πολλή δουλειά σόλο. Αυτό είναι σίγουρο. Δεν θα μάθω ντραμς σε μια ή δύο πρόβες με κάποιον/ους. Αλλά το να παλέψω κάτι ομαδικά θα με ιντριγκάρει να κάτσω να το παιδέψω μόνος μου για να το βγάλω όσο γίνεται καλύτερο! Όπως πιστεύω θα ιντριγκάρει και τον άλλο/άλλους να κάνουν το ίδιο. Για το Bleed: Το ανέφερα ως ένα κομμάτι που το έχω εκεί ψηλά και έχω επίγνωση της ικανότητας που απαιτεί απλά ε! Θα το ήθελα να μπορώ να το παίξω κάποια στιγμή! Και ποιος δεν θα θελε; Αλλά ακόμα και το ´Hell´s Bells´ που ανέφερα, δεν σημαίνει ότι το έχω μάθει όλο πια. Απλά όποτε το προσπαθώ μου βγαίνει αρκετά εύκολα. Τουλάχιστον ρυθμικά. Ένα έμπειρο αυτί μπορεί να με ακούει και να είναι σαν να βαράω κατσαρόλες στον ρυθμό του τραγουδιού. Κάποια στιγμή θα ρίξω μια αγγελία. Για να δούμε. Κάτι τελευταίο. Δεν υποτιμάω σε καμιά περίπτωση την φάνκ ή την σουινγκ κλπ. Έχει πολύ ζόρικα paterns που είναι πρόκληση να τα μάθω. Απλά... δεν έχουν καμία επαφή με την υπόλοιπη ζωή μου. Δεν θα βάλω ποτέ να ακούσω φανκ και μετράει αυτό όταν μαθαίνεις ένα όργανο.

Επεξεργασμένο από helekin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, helekin είπε

Δεν υποτιμάω σε καμιά περίπτωση την φάνκ ή την σουινγκ κλπ. Έχει πολύ ζόρικα paterns που είναι πρόκληση να τα μάθω. Απλά... δεν έχουν καμία επαφή με την υπόλοιπη ζωή μου. Δεν θα βάλω ποτέ να ακούσω φανκ και μετράει αυτό όταν μαθαίνεις ένα όργανο.

 

Δεν έχω ποτέ ακούσει φανκ μουσική. Ούτε καν ένα κομμάτι ολόκληρο. Ούτε θα ακούσω διότι δεν μου αρέσουν.

Έλα όμως, που στην κιθάρα παίζω πολυ φανκ, και διασκευαζω γνωστά κομμάτια σε φανκ ρυθμό. Διασκεδάζω πολύ οταν παίζω, αλλά όχι όταν ακούω.

 

Όταν είσαι με μπάντα, πολλές φορές κάνεις πράγματα που δεν τα έχεις στο πρόγραμμα.

  • Λυπάμαι 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να μην χάνεσαι στη μελέτη σου βάλε και ένα click με τα bpm του κομματιού για να έχεις κάπου να πατάς (αν σε βοηθάει). Βέβαια αυτού τους είδους η μελέτη είναι υπό ιδανικές συνθήκες ήχου: Ανεβάζεις, κατεβάζεις εντάσεις, βρίσκεις το balance, έπαιξες... 

Με τη μπάντα η κατάσταση είναι "μάχιμη": Πρέπει να ισορροπήσεις τις δικές σου εντάσεις με τις εντάσεις των άλλων, οι άλλοι μαζί σου και όλοι μαζί με τον τραγουδιστή (αν υπάρχει).

Για το θέμα του ρυθμού- καθώς όλοι θα "πατάνε" επάνω σου- και εδώ μπορείς να χρησιμοποιήσεις click/μετρονόμο με ακουστικό στο αυτί, ώστε να νιώθεις πιο σίγουρος και να μην πιάσει κάνας... κυματισμός τη μπάντα 😀

Και ένα μικρό σχόλιο αναφορικά με αυτό που λες περί φανκ (παρένθεση, είμαι περίπου μια πενταετία μεγαλύτερος από εσένα): Όταν που λες ήμουν στις αρχές του μπάσου, όταν με ρωτούσαν "τι παίζεις;" απαντούσα heavy metal και αργότερα ροκ.

Όταν μεγάλωσα και (ευτυχώς) το είδα το θέμα αλλιώς ή καλύτερα στη διάσταση του, η απάντηση έγινε "παίζω μπάσο".

Και εγώ τότε δεν άκουγα φανκ, καθώς και πολλά άλλα είδη. Όταν από το metal πέρασα στο... μπάσο, άνοιξε μπροστά μου ένας φανταστικός μουσικός κόσμος. Έκτοτε έπαιξα από... μέχρι. Πράγματα που δεν τα είχα φανταστεί, με τρομερό μουσικό ενδιαφέρον και εντελώς ετερόκλητα. 

Bottom line: Προσπάθησε να γίνεις ντράμερ και όχι extreme μεταλλάς "τομαροκρούστης" 😄. Μπορεί τώρα να μην έχεις επαφή με κάποια μουσικά ιδιώματα, αλλά δώσε τους χώρο- δεν θα χάσεις.

ΥΓ: Έχω την χαρά και κυρίως την τιμή να παίζω με έναν ΙMHO από τους καλύτερους Έλληνες ντράμερ. Πιθανώς να τον γνωρίζεις, είναι ο Γιώργος Μεταλληνός. Γιατί στο λέω αυτό... Ο Γιώργος δεν είναι καν... ντράμερ, είναι στο επόμενο (και ανώτερο) level. Είναι μουσικός- εκεί που προσπαθούμε όλοι να καταλήξουμε 😉 

  • Like 4
  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με χαλάει να παίζω τομαροκρουσιές (γέλασα με την λέξη) αν έτσι μερακλώνω. Κι ας με κάνει ντραμερ δεύτερης ή τρίτης (ή και τέταρτης) διαλογής. Να ευχαριστηθώ το όργανο θέλω (χωρίς να κάνω τους γύρω μου να υποφέρουν). Αλλά όχι, δεν είμαι τόσο εξτρίμ. Νομίζω θα με κούραζε να παίζω συνέχεια τόσο δυνατά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το "τομαροκρούστης" είναι ένας όρος με τον οποίο αναφερόμαστε στην συμπαθέστατη συνομοταξία των ντράμερ. Κάτι σαν το "ζητιανόξυλο" για τους μπουζουξήδες 😄.

Δεν υπάρχει δεύτερης και τρίτης διαλογής- αν φτάσεις να παίζεις σαν τον... Lombardo, ασχέτως του αν το ιδίωμα θέλει να ρίχνεις "ξύλο" στα ντραμς, θα είσαι σε ένα υψηλότατο επίπεδο.

Εδώ όμως μιλάμε για τα ενδιάμεσα στάδια. Εξάλλου, όπως λέει και το τραγούδι, it's a long way to the top if you want to rock and roll.

Οπότε για να ευχαριστηθείς το όργανο, βρες μπάντα και στρώσου. Στην αρχή θα σε ζορίσει, αλλά όσο θα "τρίβεσαι" θα δεις ότι θα αρχίσει να αποδίδει.    

  • Like 1
  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου