Προς το περιεχόμενο

Σταματάω ή συνεχίζω μαθήματα; Μπέρδεμα


helekin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα όσα ήθελα να σου γράψω σε απάντηση στο παρακάτω βίντεο που πέτυχα τυχαία σήμερα στο γιουτούμπι.

 

Συνοπτικά, κάνεις ότι κάνεις γιατί σου αρέσει, και το κάνεις για να σου δίνει χαρά. Αν (νιώθεις ότι) δεν σου κάνει ο συγκεκριμένος δάσκαλος, δοκίμασε και με κάποιον άλλον, δεν είναι ντροπή. Επίσης δεν είναι ντροπή να συζητήσεις μαζί του, και να ρωτήσεις ότι "εγώ θέλω το Α, γιατί κάνω το Β?". Το ελάχιστο θα πρέπει να σου εξηγήσει τον δρόμο που έχει στο μυαλό του. 

 

Επίσης, όλες οι ασκήσεις κτλ είναι ο δρόμος για να καταφέρεις να κάνεις αυτό που σου αρέσει, δηλαδή στην περίπτωση σου να βασανίζεις τα τύμπανα σε ρυθμούς ροκ. Ξεκίνα να το κάνεις μόνος σου (τα backing tracks ειναι οι καλύτεροι φίλοι μας σε αυτό), σιγά σιγά ψάξε και για κάποιον άλλον να παίζετε μαζί και όλα θα γίνουν.

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2022 στις 4:14 ΜΜ, helekin είπε

Στην ηλικία των 47 που είμαι δεν είναι τόσο εύκολο να βρεις γκρουπάκι για πρόβα

 

Μην το λες, εγώ που είμαι 54 είμαι ο νεώτερος στη μπάντα, υπάρχουν κι άλλα κουρασμένα παλικάρια που ίσως κι αυτοί να έχουν τους δικούς σου προβληματισμούς, ψάξε το...

  • Χαχα 2

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
19 λεπτά πριν, stamkosk είπε

 

Μην το λες, εγώ που είμαι 54 είμαι ο νεώτερος στη μπάντα, υπάρχουν κι άλλα κουρασμένα παλικάρια που ίσως κι αυτοί να έχουν τους δικούς σου προβληματισμούς, ψάξε το...

Και εγώ στα 52 θα ήμουν ο νεότερος, αλλά είμαι το νο2 γιατί ο πληκτράς είναι σχεδόν 40 (και μας χαλάει τον μέσο όσο 😄).

Πάντως θα συμφωνήσω, υπάρχουν "παλικάρια" άνω των "ήντα" που είναι μάχιμα, βαράνε, έχουν μπάντες (δηλαδή η γενιά μας), οπότε υπάρχει κόσμος για να απευθυνθείς. 

ΥΓ: Βέβαια, νομίζω όχι για "καφρίλες", αλλά για πιο ροκ καταστάσεις, καθότι τα πολλά μπάμπα μπούμπα δεν κάνουν γκελ στους (ημι)γέροντες.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα, και εγώ από την πλευρά μου θέλω να μοιραστώ τη δικιά μου εμπειρία. Είμαι 52 και πριν 7 χρόνια αποφάσισα να ξεκινήσω τα τύμπανα. Ξεκίνησα με έναν δάσκαλο, ο οποίος δεν ήταν ντράμερ και δε με βοήθησε ιδιαίτερα. Έμεινα έναν χρόνο να παλεύω μόνος μου μέχρι που βρήκα τον σωστό δάσκαλο- ντράμερ ο οποίος με καθοδήγησε για τέσσερα χρόνια. Και έκτοτε είμαστε σε επαφή και με υποστηρίζει σε αυτό το υπέροχο ταξίδι, εκμάθησης τυμπάνων.

Σε μπάντα δεν παίζω, αλλά έχω βρει εδώ στο νησί κάτι κουρασμένα παλλικάρια σαν εμένα και μαζευόμαστε σε κανά στούντιο και ξεδίνουμε. Άλλωστε αυτός ήταν και ο αρχικός στόχος μου. 

Μέσω των τυμπάνων διεύρυνα τους μουσικούς μου ορίζοντες, άρχισα να βρίσκω ομορφιά σε είδη μουσικής που είχα αποκλείσει και να πειραματίζομαι, μαζί με φίλους ή μόνος. 

Όσον αφορά τώρα το θέμα μελέτης ο μετρονόμος και το stick-control είναι από τα απαραίτητα εργαλεία για την εξέλιξη (συν άλλα πολλά), η οποία βέβαια σε αυτήν την ηλικία έρχεται πολύ πιο αργά , αλλά έρχεται.  Επίσης άμα συνδέσεις πάνω στην ηλεκτρονική ντραμς μια κονσολίτσα, έρχεται κανάς φίλος με καμιά κιθάρα-μπάσο κουμπώνει και αυτός πάνω στην κονσόλα και βγάζετε τα γούστα σας. Πάντα υπάρχει τρόπος να προχωρήσεις. 

Προσοχή στις τενοντίτιδες, σε αυτήν την ηλικία είμαστε πιο επιρρεπής.

Καλή συνέχεια σου εύχομαι σε αυτό το ταξίδι και....μελέτη, μελέτη, μελέτη!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε βγαλε το Piranha απο Exodus, ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ, μην περιμένεις ΚΑΝΕΝΑΝ να σε βοηθήσει, είμαι 53 χρονων και τα ΜΟΝA ουσιαστικά μαθήματα που πήρα ήταν 2 επισκέψεις στο σπίτι του ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥ Σαμι Αμίρι πισω στο 1991 (ήδη έπαιζα απο το 1981), arpeggios, economy picking.... Δεν χρειάστηκα ποτέ κανένα άλλο μάθημα.... Αμα έπαιζα σοβαρά και με καθημερινή εξάσκιση τώρα θα ήμουν πολυ καλός... αλλά και πάλι υποφερτός είμαι...

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΠΑΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ?

ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΠΑΡΤΙΤΟΥΡΑ

ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΒΑΖΕΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΒΟΗΘΑΝΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΡΗΜΑ?

ΚΙ ΕΓΩ ΣΑΝ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ,ΣΤΑ 48 ΜΟΥ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΕ ΔΑΣΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΜΕ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΡΟΚΑΚΙΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου