Προς το περιεχόμενο

Πως να φτιάξετε backing tracks και karaoke δωρεάν


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Αν θέλετε να φτιάξετε stems (να χωρίσετε τα όργανα σε πολλά κανάλια) απο ένα stereo μουσικό αρχείο, κάποια DAW προσφέρουν τη δυνατότητα αυτή με ειδικά plugin. Συνήθως όμως όχι στις φτηνές εκδόσεις. Οι εφαρμογές αυτές εξυπηρετούν στο να φτιάξετε backing tracks, να ξεχωρίσετε τα σολο ή τη φωνή, το μπάσο, κλπ.

Εναλλακτικά υπάρχουν κάποιες δωρεάν λύσεις που μπορούν να εξυπηρετήσουν με μεγάλο βαθμό επιτυχίας. 

 

Για εγκατάσταση στον υπολογιστή υπάρχει το SpleeterGUI - Music source separation desktop app και προσφέρει αρκετά καλά αποτελέσματα.

Όταν το κατεβάσετε θα δείτε πως το αρχείο είναι .MSI αντί για .EXE.

Η λύση για να το εγκαταστήσετε στα Win10 είναι να ανοίξετε το Command prompt σαν administrator και να τρέξετε το .MSI installer file.

 

spleeter

 

Επίσης, υπάρχουν online επιλογές όπως:

  • https://ezstems.com/ - με περιορισμό αρχείου 5MB upload, αρκετό για κάποιο τετράλεπτο mp3 στα 128, εκτός και αν γίνεις μέλος.
  • https://www.splitter.ai/ -  με περιορισμό αρχείου 50MB upload για μέχρι 5 stems.

 

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα το ezstems.
Αποτελεσμα Γ.Τ.Π. Οχι πως δεν το περιμενα
Κατεβασα 5 stems. (μιση ωρα για 100mb με 100αρα συνδεση) Τα κατεβαζεi σε wav χωρις λογο, ενω δεχεται mp3.
Το ενα ονοματι piano ηταν αδειο
Σας βαζω δειγματα απο τη φωνη το μπασο και τη ντραμς που κατεβασα

     

 

Το splitter.ai/ μου εδωσε ακριβως τα ιδια Γ.Τ.Π αποτελεσματα (μην ανεβαζω τσαμπα), απλα το εκανε πολυ γρηγορα. σε 5 λεπτα τα ειχα. Ηταν 20mb συνολο σε μορφη mp3.
Αν πειραματιστείτε καντε το με το splitter, για μη χασετε πολυ χρονο.

 

 

.
 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια προσπαθεια  με το splitter με αλλο κομματι.
δειγμα απο το οριτζιναλ

 
Μιξη Ντραμς Μπασου απο αυτα που μου εστειλε, για τη δημιουργια backingtrack
Την κιθαρα δεν τη βαζω (ειχε και 2 αδεια stems με κατι θορυβους και φυσηματα)  

 

 

.


 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Στο Spleeter υπάρχουν κάποιες επιλογές ως προς το ηχητικό φάσμα του αποτελέσματος που βοηθούν.

Μην περιμένεις θαύματα όμως, δεν είναι για παρουσίαση αλλά για μελέτη περισσότερο. 

 

Τα online είναι περισσότερο για karaoke, και το splitter.ai/ που ειναι πιο σοβαρό απο τα δύο μου εδωσε μια ανεκτή εκδοχή π.χ. του little wing.

 

wing.mp3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cubase μoνο pro εχει το spectralayers που ειναι απλα τελειο.

 

Επισης με το δωρεαν riffstation μπορειτε μονοι να την παλεψετε παιζοντας με τα κουμπια

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το SONAR είχε παλιά το R-MIX που είναι από τα καλύτερα για τη δουλειά που θέλετε να κάνετε νομίζω και όχι μόνο.

 

 

 Aυτό θέλουν όλοι.

 Και guess what! ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ!!!! ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ🤣

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 

 Και guess what! ΕΓΩ ΤΟ ΕΧΩ!!!! ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ🤣

 

βρε άστα αυτά.

Συνήλθες?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

βρε άστα αυτά.

Συνήλθες?

Συνήλθα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ΟΛΩΝ ΣΑΣ❤️ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.

Δεν ήταν και ότι καλύτερο αυτό που πέρασα γιατί το πέρασα αρκετά βαριά θα έλεγα  και το μόνο που μου έχει αφήσει είναι μια μικρή κόπωση και ένα εκνευρισμό. Δεν ξέρω, είμαι πολύ εκνευρισμένος αυτές τις μέρες και κουράζομαι λίγο πιο εύκολα, γιατί άφησα και εκκρεμότητες και έτρεχα λίγο.

 

 Είμαι καλά όμως,  είμαι ΖΩΝΤΑΝΟΣ😃 και πάλι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ, ένα μουσικό, δημιουργικό και χαρούμενο 2022 για τα μέλη μας, το NOIZ μας και για όλο τον κόσμο με υγεία και ΕΙΡΗΝΗ. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣❤️

  • Like 7

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου