Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior IV κατάλληλος για υπνοδωμάτιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να δεις τελικά που θα καταλήξεις σε κανένα amplitube στο κινητό με ακουστικά Λεωνίδα.

Δεν πιάνει χώρο, δεν ενοχλεί, και είναι αξιοπρεπές.

 

Πήγαινε και άκουσε από κοντά σε όλες τις συνθήκες έντασης που σε ενδιαφέρουν, τους ενισχυτές που σου προτάθηκαν (και αυτούς που έχεις στο μυαλό σου) και κάνε την δική σου αξιολόγηση.

Μετά γράψε την εδώ και δες το feedback που θα πάρεις (όχι για να επιλέξεις, αλλά για να δεις πόσες διαφορές υπάρχουν στο γούστο του καθενός).

 

Προσπάθησε επίσης να μην επηρεάζεσαι από στερεότυπα τύπου "βλέπεις λάμπα είναι καλό για ροκ-μπλουζ".

Η λάμπα είναι όντως πιο organic σε γενικές γραμμές, γιατί έχει ένα φυσικό κομπρεσάρισμα στον ήχο, αλλά επίσης είναι και μη-γραμμική στην απόκρισή της σε διάφορες εντάσεις.

Για να πάρεις αυτό το κομπρεσάρισμα χρειάζεται μια κάποια ένταση, το ξέρεις.

Μπορείς πχ να παίζεις στο δωμάτιο σαν να έχεις τηλεόραση σε πολύ δυνατή ένταση?

Αλλιώς ... τι να την κάνεις την λάμπα?

 

Πήγαινε άκουσε, σύγκρινε, και εμπιστεύσου τα αυτιά σου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπέρασμα μετά από 11 σελίδες:

 

Δε ρωτάμε ΠΟΤΕ σε μουσικό φόρουμ, γνώμες για εξοπλισμό. Απλά πάμε και αγοράζουμε αυτό που θέλαμε εξ αρχής.

  • Like 1
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα... το συμπέρασμα είναι άλλο

 

έχεις όλες αυτές τις ακουστικές και ασχολείσαι με ...λάμπες ?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μπα... το συμπέρασμα είναι άλλο

 

έχεις όλες αυτές τις ακουστικές και ασχολείσαι με ...λάμπες ?

 

Εσύ θα είχες αυτές τις ηλεκτρικές, και δεν θα είχες έστω έναν ενισχυτή να τις ακούσεις και να τις νιώσεις?? 😄

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ακόμα βρε Λεωνίδα.

Τον κατάνα τον έχεις ανοίξει ποτέ τέρμα να δεις την έντασή του?

Άνοιξέ τον και πες πόσο δυνατά είναι η ένταση σε σχέση με αυτό που θέλεις.

 

Αυτός εδώ υποστηρίζει ότι είναι 89 db στο 1,5 μέτρο.

 

 

 

Από εκεί και πέρα, ο κατανα έχει 4ιντσο μεγάφωνο, και ο yamaha έχει 2Χ3.5ιντσα που είναι full range.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι όσο καλά μεγάφωνα και να είναι, θα ακούγονται λίγο σαν πορδές, δεν γεμίζουν τον χώρο όσο δυνατά ή σιγά και να είναι.

Δεν είναι δηλαδή απαραίτητα κακός ενισχυτής ο κατανα, αν τον ακούσεις σε ένα 10άρι ή 12άρι μεγάφωνο.

Θα μπορούσες τότε να τον έχεις πιο σιγά, αλλά να είναι πιο γεμάτος ο ήχος, και να μην σου δίνει την αίσθηση ότι έρχεται από μια συγκεκριμένη κατεύθυνση μεγέθους τρύπας.

 

Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις και solid state ενισχυτή με 10άρι μεγάφωνο (για να μπορείς να τον πηγαινοφέρνεις μέσα στο σπίτι).

 

Ανάμεσα σε όσους σου προτάθηκαν υπάρχουν και κάποιοι τέτοιοι, ρίξε μια ματιά.

 

Αλλά επαναλαμβάνω, αυτή είναι η δική μου γνώμη και μπορεί να μην σου κάνει, πήγαινε να τους ακούσεις από κοντά.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cigaret13 είπε

Ό Fender μπορεί να παίξει και στο σπίτι, εντάξει δεν θα αποδώσει 100% αλλά την "πενιά" του δεν την φτάνουν οι modeling ενισχυτές.

 Ό χρόνος που θα τον ακούσεις όπως του πρέπει μπορεί να είναι περιορισμένος στο σπίτι σου και με τις τωρινές συνθήκες αλλά όταν τον έχεις, αξίζει και με το παραπάνω... ξεκαυλώνεις!!

 Εναλλακτικά δες-άκου τους Blackstar ID:Core.  Άκουσα και έπαιξα με τον 20 V3 και έπαθα πλάκα! Υπόψιν κι εγώ με modeling παίζω σπίτι (fender mustang 1  20 watt) αλλά καμιά σχέση! 

Άκουσα και τον Yamaha και δεν με κατενθουσίασε.

 

 

Σωστά μιλάς φίλε μου! Και πίστεψέ με στη μουσική και τα γύρω από αυτή είμαι full old school άνθρωπος απ' όπου και αν με πιάσεις. Απλά είναι θέμα χώρου ξεκάθαρα και τίποτα παραπάνω... Η επιθυμία μου ξεκάθαρα είναι λάμπα... Αλλά ίσως θα πρέπει να πάω πίσω λίγο γι αυτή τη περίοδο για να είμαστε με το χώρο και τα db όλοι happy στο σπίτι ως που να πάμε σε ένα μεγαλύτερο και να είμαι πιο απομονωμένος να παίζω όπως θέλω!!

Αλλά σίγουρα θα δω και τον 20 V3!! Δεν θα βιαστώ να κάνω καμία κίνηση γιατί ότι κι αν πάρω τώρα θα δοθούν χρήματα, οπότε με τις δεδομένες συνθήκες θέλω να πάρω τη καλύτερη δυνατή απόφαση!

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν έχει τεραστιες διάφορες ο κατανα μίνι με τον thr, όπως τα έχω ακούσει στο νετ.  

 

Γιώργο στο νετ τον katana mini δεν τον συγκρίνουν με τον thr30ii αλλά με τους πιο μικρούς thr! και διαβάζω και ακούω ότι ο 30ii έχει διαφορά με τους υπόλοιπους της σειράς και σε ένταση..

Αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα μου... Δεν πρόκειται να βιαστώ, θα το ψάξω καλά ως που να κάνω την οποιαδήποτε κίνηση διότι ότι και αν πάρω τώρα (είτε προσωρινά thr είτε κατευθείαν λάμπα) θα δοθούν λεφτά...οπότε θέλω να κάνω τη καλύτερη δυνατή κίνηση δεδομένου των συνθηκών...

Ο mini δεν είναι καθόλου κακός γι αυτό που έχει φτιαχτεί να υπηρετεί... Το κάθε άλλο... Και κοστίζει μόλις 95 ευρώ...  Τα cleans του έχουν αυτόν τον χαρακτηριστικό digital ηλεκτρονικό ήχο της Boss, που εγώ δε τη παλεύω καθόλου με αυτό... Είχα και τον Katana 100W...Τον πούλησα..πέρα από τον χώρο, δεν με κέρδισε ποτέ...

Τουλάχιστον ο thr τουλάχιστον από το net, που ακούω στα cleans του θυμίζει (όσο γίνεται..) τα cleans της λάμπας fender που αυτό λατρεύω αν με ρωτάς! 

Θα τα λάβω όμως όλα πολύ σοβαρά υπόψη μου όπως είπα και θα πράξω ανάλογα δεδομένου των συνθηκών..

2 ώρες πριν, cigaret13 είπε

Τώρα που το θυμήθηκα και για να είμαι δίκαιος, το 5άρη άκουσα. Δεν ξέρω εάν έχεις διαφορές στον ήχο (πέρα από την ένταση) με τον μεγάλο του αδελφό, αλλά το ξαναλέω, δεν με ενθουσίασε.

Λένε ότι έχει με τον 30ii και σε πολύ μεγάλο βαθμό... αν και δε το πολύ καταλαβαίνω καθώς τα ηχεία τους έχουν μικρή διαφορά στο μέγεθος... 

1 ώρα πριν, SibLt είπε

Με τον εξοπλισμό που έχεις θεωρώ βλασφημία το να μην προχωρήσεις στην αγορά μιας πολύ καλής λάμπας fender στην αρχή - και μετά να ρίξεις μια μάτια στους Marshall 

 

θα μου πεις γούστα είναι αυτά 

 

Martin 000-28 EC & Fender deluxe reverb 6C6F674B-8B16-45ED-AFAB-97E927F8A4F0.thumb.jpeg.f48a3e7b6a7ed050fbb89818eadd272d.jpeg

 

enjoy 

Αγάπη μόνο!!!! Σε μία φωτό μου έχεις τις 2 αγαπημένες μου μάρκες (στο είδος του κάθε ενός φυσικά)..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LeonidasKik είπε

και με το καλό όταν έρθει η ώρα για το μεγάλο το σπίτι θα έχω ένα μικρό χώρο μόνο για γραφείο - κιθάρες - gear (ήδη συμφωνημένο με τη σύζυγ

Πιστεψε με ελυσες το βασικο. Τη συννενοηση με το ταιρι. Αρα μην ανησυχεις..... θα βρεις τροπο σιγουρα. Για τον yamaha δεν ξερω , εχει καλα reviews ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

εγω από την άλλη βλέπω ξεκάθαρο προσανατολισμό και πολύ πιό σοβαρότερο εξοπλισμό στον ακουστικό ήχο. Συνεπώς είναι νωρίς για αποφασιστικά βήματα προς τον ηλεκτρικό.

Πιο πολύ λόγω των συνθηκών του προσωρινού χώρου ίσως είναι νωρίς για αποφασιστικό βήμα.. διότι θα είναι κρίμα να έχω μπροστά μου κάτι πολύ καλό το οποίο θα το έχω κοιμισμένο χωρίς να το αξιοποιώ... Για τον εξοπλισμό έχεις δίκιο αλλά δεν είναι λόγω προτίμησης...Αλλά λόγω ετών... Από τη πρώτη στιγμή που ξεκίνησα να γνωρίζω και τον κόσμο της ηλεκτρικής, το ίδιο με κέρδισε και με το ίδιο commitment for a lifetime το νιώθω.. Απλά στο παρελθόν δεν είχαν τύχει οι συγκυρίες...  

Απο πλευράς του τι θέλω είναι ξεκάθαρο... Ήχος classic clean και classic crunch blues της Fender... Χρόνια τώρα αυτά είναι τα ακούσματά μου!

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Ίσως ενας μικρούλης combo 1x8 ενός watt να ήταν προτιμότερος, παρα το modeling. Το πετάω σαν εναλλακτική, καθώς φοβάμαι ότι θα μετανιώσεις, όπως σωστά λέει ο Φώτης. Προσπάθησε να συνδυάσεις φορητότητα με ποιότητα ηχου. Ειδικά ο HT1R, έχει πολύ καλό line out. Μπορείς αργότερα να τον χρησιμοποιήσεις για στούντιο εγγραφές.

Ο dsl1 έχει περισσότερα features, βέβαια....

 

Σε μπερδεψα? 😆

Χαχα καθόλου!! Ευχαριστώ πολύ το αντίθετο!

Όπως λέω και λίγο παραπάνω ο ήχος που θέλω (χρόνια αυτά είναι τα ακούσματά μου) είναι classic clean και classic crunch blues των Fender..Οπότε προς τα εκεί θέλω να κινηθώ ότι amp τελικά και αν πάρω... o thr ας πούμε (γι αυτό που είναι και εξυπηρετεί δεν τον συγκρίνω προφανώς με λάμπα) προς αυτή την κατεύθυνση τον έχουν μοντελοποιήσει..

Από λάμπα 1Watt σε τέτοιους ήχους έχεις στο μυαλό σου κάτι από την εμπειρία σου?

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Να δεις τελικά που θα καταλήξεις σε κανένα amplitube στο κινητό με ακουστικά Λεωνίδα.

Δεν πιάνει χώρο, δεν ενοχλεί, και είναι αξιοπρεπές.

 

Πήγαινε και άκουσε από κοντά σε όλες τις συνθήκες έντασης που σε ενδιαφέρουν, τους ενισχυτές που σου προτάθηκαν (και αυτούς που έχεις στο μυαλό σου) και κάνε την δική σου αξιολόγηση.

Μετά γράψε την εδώ και δες το feedback που θα πάρεις (όχι για να επιλέξεις, αλλά για να δεις πόσες διαφορές υπάρχουν στο γούστο του καθενός).

 

Προσπάθησε επίσης να μην επηρεάζεσαι από στερεότυπα τύπου "βλέπεις λάμπα είναι καλό για ροκ-μπλουζ".

Η λάμπα είναι όντως πιο organic σε γενικές γραμμές, γιατί έχει ένα φυσικό κομπρεσάρισμα στον ήχο, αλλά επίσης είναι και μη-γραμμική στην απόκρισή της σε διάφορες εντάσεις.

Για να πάρεις αυτό το κομπρεσάρισμα χρειάζεται μια κάποια ένταση, το ξέρεις.

Μπορείς πχ να παίζεις στο δωμάτιο σαν να έχεις τηλεόραση σε πολύ δυνατή ένταση?

Αλλιώς ... τι να την κάνεις την λάμπα?

 

Πήγαινε άκουσε, σύγκρινε, και εμπιστεύσου τα αυτιά σου.

Έτσι ακριβώς είναι φίλε μου!! Μα έτσι κι αλλιώς αυτό είναι το σίγουρο ότι θα κάνω όπως πάντα έκανα και κάνω όταν πρόκειται να αγοράσω μία κιθάρα (από μικρό παιδάκι). Και δεν είναι λίγες οι φορές που μία λιγότερο ακριβή είτε μία λιγότερο ονομαστή κιθάρα τελικά ήταν καλύτερη από μία άλλη ακριβότερη είτε με ανώτερο brand name που είχα εξ αρχής στο μυαλό μου...

Υποθέτω κάτι παρόμοιο ισχύει και με τους amps...

απλά επειδή είμαι πολύ λιγότερο έμπειρος (μόλις 3 χρόνια ασχολούμαι με ηλεκτρικες) με τον ηλεκτρικό ήχο σε σχέση με τον ακουστικό που αχολούμαι μια ζωή... Ρωτάω εδώ στο φόρουμ ανθρώπους όπως εσείς που το τρέχετε το άθλημα πιο πολλά χρόνια!! 

Από παντού παίρνω πληροφορίες αλλά στο τέλος σίγουρα τα αυτιά μου θα κρίνουν! :)

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Να ρωτήσω κάτι ακόμα βρε Λεωνίδα.

Τον κατάνα τον έχεις ανοίξει ποτέ τέρμα να δεις την έντασή του?

Άνοιξέ τον και πες πόσο δυνατά είναι η ένταση σε σχέση με αυτό που θέλεις.

 

Αυτός εδώ υποστηρίζει ότι είναι 89 db στο 1,5 μέτρο.

 

 

 

Από εκεί και πέρα, ο κατανα έχει 4ιντσο μεγάφωνο, και ο yamaha έχει 2Χ3.5ιντσα που είναι full range.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι όσο καλά μεγάφωνα και να είναι, θα ακούγονται λίγο σαν πορδές, δεν γεμίζουν τον χώρο όσο δυνατά ή σιγά και να είναι.

Δεν είναι δηλαδή απαραίτητα κακός ενισχυτής ο κατανα, αν τον ακούσεις σε ένα 10άρι ή 12άρι μεγάφωνο.

Θα μπορούσες τότε να τον έχεις πιο σιγά, αλλά να είναι πιο γεμάτος ο ήχος, και να μην σου δίνει την αίσθηση ότι έρχεται από μια συγκεκριμένη κατεύθυνση μεγέθους τρύπας.

 

Η γνώμη μου είναι να δοκιμάσεις και solid state ενισχυτή με 10άρι μεγάφωνο (για να μπορείς να τον πηγαινοφέρνεις μέσα στο σπίτι).

 

Ανάμεσα σε όσους σου προτάθηκαν υπάρχουν και κάποιοι τέτοιοι, ρίξε μια ματιά.

 

Αλλά επαναλαμβάνω, αυτή είναι η δική μου γνώμη και μπορεί να μην σου κάνει, πήγαινε να τους ακούσεις από κοντά.

Φυσικά και να ρωτήσεις!! :)

Το απάντησα λίγο πριν σε ένα comment μου και στον Γιώργο.

Ο Katana mini είναι τρομερός (γι αυτό που είναι και εξυπηρετεί...) με μόλις 95 ευρώ...

Το θέμα μου είναι ότι έχει αυτόν το κλασικό digital ήχο της Boss (στα cleans του) που εγώ δεν το μπορώ καθόλου...

Τα ακούσματά μου από παιδί είναι ξεκάθαρα ta classic cleans και classic crunch blues των Fender... ε και από desktop amps (εφόσον λόγω χώρου κοιτάω αυτό προς το παρόν) εκείνον που έχουν κατασκευάσει - μοντελοποιήσει προς αυτή τη κατεύθυνση είναι ο THR της Yamaha..

Φυσικά και θα δοκιμάσω και solid state!! Δεν πρόκειται να κάνω καμία βιαστική κίνηση, όποια και αν είναι αυτή, αν δεν είμαι σίγουρος πρώτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, geka είπε

Πιστεψε με ελυσες το βασικο. Τη συννενοηση με το ταιρι. Αρα μην ανησυχεις..... θα βρεις τροπο σιγουρα. Για τον yamaha δεν ξερω , εχει καλα reviews ομως.

Έτσι όπως το είπες!! Χωρίς συνεννόηση με το ταίρι.. ούτε πένα δε θα πάρω!! Happy wife - happy life!! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ht1r είναι λίγο πιο κοντά, σε σχέση με τον dsl, αλλά ήχος φεντερ δεν είναι. 

Παρολ' αυτα, έχει πολύ καλά καθαρά, γενικότερα. Και βρώμικα. Ελαφρύς, με πολύ καλό ήχο σε ακουστικά. Δεν ξέρω άλλους one watt amps.

 

Εχω κάνει και review σε αυτόν (όπως και στον dsl5).

 

https://www.noiz.gr/community/forums/topic/60241-blackstar-ht1r-mki-αναλυτικό-review/#comment-929563

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου