Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior IV κατάλληλος για υπνοδωμάτιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ο ht1r είναι λίγο πιο κοντά, σε σχέση με τον dsl, αλλά ήχος φεντερ δεν είναι. 

Παρολ' αυτα, έχει πολύ καλά καθαρά, γενικότερα. Και βρώμικα. Ελαφρύς, με πολύ καλό ήχο σε ακουστικά. Δεν ξέρω άλλους one watt amps.

 

Εχω κάνει και review σε αυτόν (όπως και στον dsl5).

 

https://www.noiz.gr/community/forums/topic/60241-blackstar-ht1r-mki-αναλυτικό-review/#comment-929563

Ωραία μπαίνω να σε διαβάσω!

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλικάρι μου σου εύχομαι να γίνει πραγματικότητα το σχέδιό σας με το νέο σπίτι.

Μπήτε μέσα με το καλό, και τα άλλα θα έρθουν με την σειρά τους.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εγώ παλικάρι μου σου εύχομαι να γίνει πραγματικότητα το σχέδιό σας με το νέο σπίτι.

Μπήτε μέσα με το καλό, και τα άλλα θα έρθουν με την σειρά τους.

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου!!! Να είσαι καλά!! Το θέλημα του Θεού να γίνει αυτό είναι το καλύτερο, όποιο και αν είναι αυτό!

Εγώ με τη σειρά μου εύχομαι υγεία σε σένα και την οικογένειά σου αλλά και σε όλο το κόσμο!! Υγεία πάνω απ' όλα!! Αν την έχουμε αυτή, συνεχίζουμε να παλεύουμε να ονειρευόμαστε και να κατακτάμε και στόχους άλλοτε μικρούς άλλοτε μεγαλύτερους! Υγεία πάνω απ' όλα για όλο το κόσμο!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παλια τον blues junior και επειδη εχει master volume, μπορεις να παιξεις μια χαρα σε χαμηλες εντασεις. Συμφωνω ομως οτι δεν αξιζει να παρει καποιος αυτον για να τον εχει να χαραμίζεται εκει, γιατι η πραγματικη αξια του εμφανιζεται οταν το master ειναι τερμα. Όπως ανεφεραν και αλλοι, μια χαρα αξιζει αν σκοπευεις να τον βγαζεις και απο το σπιτι που και που, δεν χρειαζεται να εχεις εναν ενισχυτη για καθε χρηση.

 

Αν πρεπει να επιμεινουμε σε λαμπα και ωραιο ηχο σε πολυ χαμηλη ενταση και ευκολη μετακινηση απο δωματιο σε δωματιο, προσωπικα βρισκω πολυ καλο τον vox ac4c1, που τον βρισκεις μτχ γυρω στα 250. Τον ειχα μονιμα κοντα μου και μπορουσα να παιζω στις 2 το πρωι χωρις να ενοχλω κανεναν, πραγμα που μου λειπει τωρα που τον εδωσα. Τον εδωσα γιατι ηταν καταλληλος ΜΟΝΟ για αυτο. Δηλαδη, αν θελεις να τον ανοιξεις καποια ωρα που δεν ενοχλεις, τοτε ΔΕΝ ακουγεται ωραια, εχει ψοφια μπασα και ασαφη πριμα εξαιτιας της φτηνιαρικης καμπινας του (ναι, ειχα δοκιμασει και να του βαλω πολυ καλο μεγαφωνο, βελτιωθηκε, αλλά, και παλι δεν ακουγοταν σαν "ενισχυτης"). Αντιθετως, οταν τον εβαλα στην καμπινα ενος ac4hw επαθα πλακα με το ποσο κοντα ακουγονταν (οκ, ο hw σαφως ανωτερος, απλα εντυπωσιασηκα με την επιδραση της καλης καμπινας).

 

Οπότε, δεν μπορεις να εχεις ηχαρα σε χαμηλη ενταση, δεν προβλεπεται. Ηχαρα απο κιθαρα βγαινει απο 12'' μεγαφωνο με σοβαρη (βαρια) καμπινα και σε ενταση που η καμπινα εχει νοημα να υπαρχει. Προς το παρον εχω τον laney l5t και με ικανοποιει απολυτα για τα πραγματα που κανω, αλλα ειναι πιο μεγαλος και πολυ πιο βαρυς απο τον blues junior. Απο εντασεις ειναι αψογος για σπιτι, νομιζω οτι τα κανει ολα. Προσφατα ειδα και εναν να παιζει στις αγγελιες, αλλα βλεπω οτι εχεις και θεμα χωρου, οποτε, ευχομαι με το καλο 4x12 στο καινουργιο σπιτι 🙂

 

Εχω μια απορια ομως, αφου θελεις χαμηλες εντασεις και μικρο footprint γιατι δεν ενδιαφερεσαι για τον μικρο yamaha και θελεις να δωσεις τοσα πολλα για τον μεγαλο? (btw στις αγγελιες παιζει ενας thr10 και ενας thr5)

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2022 στις 9:02 ΜΜ, LeonidasKik είπε

Καθώς έψαχνα τον Marshall DSL5CR που πρότεινε ο φίλος gkourmoul1, είδα και τον ακόμα μικρότερο της σειράς τον Marshall DSL1CR. Είναι 1w και έχει επιλογή και για 0.1w με 8" Celestion.

Έχει κανείς εικόνα για τον συγκεκριμένο ενισχυτή για bedroom use?

 

 

Είχα τον JCM1h, ήταν η αντίστοιχη 1w έκδοση του JCM800 από την επετειακή Made in England σειρά που είχαν βγάλει πριν μερικά χρόνια. Τη χροιά την είχαν πετύχει αλλά από δυναμικά μηδέν, ειδκά στο 0.1w. Προσωπικά ούτε αυτός ούτε δύο single ended (με μία τελική λάμπα) 5 watt ενισχυτές μου άρεσαν, όλοι έπασχαν στο θέμα δυναμικών. Έχω καταλήξει να παίζω με 50ρη καθαρό ενισχυτή και πετάλια για drive και είμαι ευχαριστημένος. Έχουμε πληθώρα ποιοτικών πεταλιών σε όλες τις τιμές και πολύ καλούς ενισχυτές που μπορείς να βρεις μεταχειρισμένους. Τους ολιγόβατους τους δοκίμασα και τους απέρριψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasP είπε

 

Είχα τον JCM1h, ήταν η αντίστοιχη 1w έκδοση του JCM800 από την επετειακή Made in England σειρά που είχαν βγάλει πριν μερικά χρόνια. Τη χροιά την είχαν πετύχει αλλά από δυναμικά μηδέν, ειδκά στο 0.1w. Προσωπικά ούτε αυτός ούτε δύο single ended (με μία τελική λάμπα) 5 watt ενισχυτές μου άρεσαν, όλοι έπασχαν στο θέμα δυναμικών. Έχω καταλήξει να παίζω με 50ρη καθαρό ενισχυτή και πετάλια για drive και είμαι ευχαριστημένος. Έχουμε πληθώρα ποιοτικών πεταλιών σε όλες τις τιμές και πολύ καλούς ενισχυτές που μπορείς να βρεις μεταχειρισμένους. Τους ολιγόβατους τους δοκίμασα και τους απέρριψα.

 

Ο 5ρης dsl δεν έχει καθόλου δυναμικές. Φαντάζομαι, ούτε ο 1 βατ. O HT1R, αντίθετα, είναι πάρα πολύ δυναμικός. Ο μεγάλος ενισχυτής, σε χαμηλή ένταση, δεν έχει εντονο φυσικό κομπρέσιον, με αποτέλεσμα να είναι πολύ ευαίσθητος στην πένα. Και εάν βάζεις και κάνα καλό πετάλι, ευχαριστιέσαι ήχο και παίξιμο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να πω ότι είναι πολύ ωραίο τόπικ για να περνάει κάποιος την ώρα του!

 

θα προσπαθήσω να βοηθήσω τον φίλο μας σαν εξωτερικός παρατηρητής.

 

Τι έχουμε:

Έλλειψη χώρου

Μη δυνατότητα για υψηλές εντάσεις

Έναν μέτριο ενισχυτή που δεν μας καλύπτει

Καλές κιθάρες

 

Τι θέλουμε:

καλό ήχο σε χαμηλές εντάσεις λίγο πάνω απο τον ήχο της ηλεκτρικής χωρίς ενισχυτή

μικρό μέγεθος

 

Τι είμαστε;

Old school-αδες (το λέω σαν κοπλιμέντο!) με γαμάτες "κλασικές" (σαν στυλ) κιθάρες 

 

Τι θα έχουμε στο μέλλον;

μεγαλύτερο σπίτι με ξεχωριστό δικό μας δωμάτιο

 

 

Γράφοντας τα παραπάνω η απάντηση που μου βγαίνει αυθόρμητα είναι:

Μην πάρεις τίποτα, μείνε με ότι έχεις και όταν αλλάξουν οι συνθήκες (δηλ το σπίτι) αγοράζεις αυτό που πραγματικά θέλεις και ταιριάζει στο επίπεδο του υπόλοιπου εξοπλισμού που έχεις. 

 

Για μένα το να αγοράσεις τώρα ενισχυτή απλά θα πετάξεις χρήματα για να πας σε κάτι 20% καλύτερο σε ήχο; 30%; πάλι θα θέλεις fender σε μερικά χρόνια.

 

Για να μην γίνω εντελώς αιρετικός και γράψω ότι δεν χρειάζεσαι καν ενισχυτη για τόσο χαμηλές εντάσεις...

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

...Ο μεγάλος ενισχυτής, σε χαμηλή ένταση, δεν έχει εντονο φυσικό κομπρέσιον, με αποτέλεσμα να είναι πολύ ευαίσθητος στην πένα. Και εάν βάζεις και κάνα καλό πετάλι, ευχαριστιέσαι ήχο και παίξιμο.

 

Όποιος θέλει ποιοτικό καθαρό ήχο προτείνω vintage ενισχυτή. Όλοι οι vintage ενισχυτές έχουν πολύ καλό καθαρό ήχο, απλά διαλέγεις τη χροιά που προτιμάς ή τέλος πάντων μία αν σου αρέσουν όλες. Προσωπικά μου αρέσει το ηχόχρωμα όλων των κλασικών (Fender, Marshall, Vox, Hiwatt). Ψάχνεις να βρεις έναν σε λογική τιμή και τον έχεις μια ζωή, point to point θα είναι και εύκολος στο service αν και όποτε χρειαστεί. Έχω έναν Bassman περίπου 15 χρόνια και δεν εχει ζητήσει τίποτα. Αρκεί να μη περιμένει κάποιος ότι με 300€ θα βρει λειτουργικό vintage ενισχυτή. Επενδύεις μια φορά αντί να αλλάζεις συνέχεια ενισχυτές της σειράς.

 

Kαι χρήματα να μην έχεις όμως υπάρχουν πια all around ενισχυτές που και όλα τα κάνουν και δε κοστίζουν τίποτα. Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι Matchless ή Dumble αλλά είναι αξιοπρεπέστατοι. Οι προσιτές κιθάρες & ενισχυτές της εποχής μας είναι μίλια μακριά από τα αντίστοιχα περασμένων δεκαετιών. Αν ξέρεις να βγάλεις ήχο μπορείς να ηχογραφήσεις και να περιοδεύσεις με προσιτά όργανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KostasP είπε

Όποιος θέλει ποιοτικό καθαρό ήχο προτείνω vintage ενισχυτή. ή κάποιον ποιοτικο ΣΥΓΧΡΟΝΟ handwired ενισχυτη (ολοι οι "μεγαλοι"¨φτιάχνουν και φυσικα υπαρχουν δεκάδες "μπουτικαδες" που ειδικεύονται σε τετοιους ενισχυτες)

 

 

κορεκτεντ  😉 και +1000000000 φυσικα.....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου