Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior IV κατάλληλος για υπνοδωμάτιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Συχνά πυκνά τον βλέπεις στις αγγελίες τον head με 120-150 ευρώ. Έχε τις κεραίες σου ανοικτές. 

 

Στις αγγελίες εμφανίζονται οι ultra τους οποίους δεν προτιμώ. Εγώ ψάχνω τον απλό που είναι όσο πιο σπαρτιάτικος γίνεται.

Πραγματικά θα ήθελα κάποια στιγμή να τον ακούσω ανοιγμένο σε καμία 4x10 ή 2x12, πιστεύω δεν θα έχει να ζηλέψει σε ακριβότερους και μεγαλύτερους ενισχυτές αυτού του προσανατολισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekim είπε

Σήμερα μετά από μήνες έκατσα και έπαιξα λίγο κιθάρα (Stratocaster) με vht special 6 combo 1x10.

Ρε παιδιά τι απίστευτος ενισχυτής για τα λεφτά που τον πουλούσαν. Θυμάμαι τον είχα πάρει καινούριο όταν τους έφερνε ο thomann €145 και ακόμα μετανιώνω που δεν είχα δώσει άλλα €200 για να πάρω και την κεφαλή-καμπίνα. Ο ενισχυτής στο 1ο τέταρτο του volume (στα 6w) παίζει αρκετά δυνατά για δωμάτιο αλλά σε αποζημιώνει με το σκάσιμο, τις δυναμικές του και την φεντερίσια ατάκα. Έχει δε πολύ headroom με μονούς μαγνήτες και θυμήθηκα αυτό που έγραφε @Superfunk στο σχετικό review ότι με 2 τέτοιους σε στέρεο θα έπαιζε και στο Μαρακανά και ίσως να μην είχε άδικο. Με μια ποιοτική 2x12 καμπίνα με ευαίσθητα μεγάφωνα θεωρώ βγάζει άνετα πρόβα με δυνατό drummer.

Όλα αυτά για πιθανούς υποψήφιους αγοραστές αν και δυστυχώς κυκλοφορούν πολύ λίγοι μεταχειρισμένοι, ενώ καινούργιους δε νομίζω να τους πουλάει κάποιος στην Ευρώπη

Μπορείς να δεις τους λαμπάτους της Harley Benton. Τον TUBE5 Celestion 5W (144eur από Thomann) ή τον αντίστοιχο σε 15W (1x12'' στα 259eur) πάλι από Thomann. Είναι αστέρια λένε όλοι και fenterίζει o ήχος τους πάρα πολύ και σε εξωπραγματική τιμή. Από κάτω σου έχω τα links από Thomann και ένα review (για τον 15W. Ο ίδιος τύπος έχει review και για τον 5W αν το ψάξεις) από youtube:

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_tube5_celestion.htm

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_tube15_celestion.htm

 

 

2 λεπτά πριν, LeonidasKik είπε

Μπορείς να δεις τους λαμπάτους της Harley Benton. Τον TUBE5 Celestion 5W (144eur από Thomann) ή τον αντίστοιχο σε 15W (1x12'' στα 259eur) πάλι από Thomann. Είναι αστέρια λένε όλοι και fenterίζει o ήχος τους πάρα πολύ και σε εξωπραγματική τιμή. Από κάτω σου έχω τα links από Thomann και ένα review (για τον 15W. Ο ίδιος τύπος έχει review και για τον 5W αν το ψάξεις) από youtube:

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_tube5_celestion.htm

 

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_tube15_celestion.htm

 

 

Και το review για τον 5W:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 15αρης δεν έχει σχέση με φεντερ, ηχητικά. Είναι κλώνος του laney cub 15 (προς μαρσαλ/vox ήχος).

 

Ο 5αρης, που δεν έχω εμπειρία μαζί του, μοιάζει με τον laney cub 5. Άλλοι λένε ότι μοιάζει στον 5αρη champ. Who knows. Πάντως, με τον vht δεν μοιάζει...

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

O 15αρης δεν έχει σχέση με φεντερ, ηχητικά. Είναι κλώνος του laney cub 15 (προς μαρσαλ/vox ήχος).

 

Ο 5αρης, που δεν έχω εμπειρία μαζί του, μοιάζει με τον laney cub 5. Άλλοι λένε ότι μοιάζει στον 5αρη champ. Who knows. Πάντως, με τον vht δεν μοιάζει...

Σίγουρα όμως για τα λεφτά τους αξίζει κάποιος να τους δει αν θέλει λάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Σόρρυ που ανασταίνω το θέμα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους για αυτό. Εάν θες λάμπα ντε και καλά, και παίζεις καθαρά κυρίως, έχει σημασία πόσα watts είναι ο λαμπάτος ενισχυτής; Δηλαδή, αν εγώ παίζω την ένταση στο 3 καθαρά, έχει διαφορά στην ποιότητα του καθαρού ήχου αν παίζω σε Princeton, Deluxe, Pro, Twin ή Super;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Δηλαδή, αν εγώ παίζω την ένταση στο 3 καθαρά, έχει διαφορά στην ποιότητα του καθαρού ήχου αν παίζω σε Princeton, Deluxe, Pro, Twin ή Super;

Φυσικά και έχει διαφορά. Ποιοτικά, γιατί ο κάθε ενισχυτής έχει τη δική του χροιά ανάλογα με το κύκλωμά του, την καμπίνα, τα specs κλπ. αλλά και ποσοτικά. Άλλη ένταση είναι το 3 στα 15 watt και άλλη στα 40 watt π.χ.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει πολυ σημασια, αρκει στην ενταση στην οποια θες να παιξεις, ο ενισχυτης να βγαζει καλο ηχο (δηλαδη να δουλευουν σωστα οι λαμπες). Να μην υπολειτουργει δλδ, και να μην ακουγεται thin.

 

Νομιζω οτι περισσοτερο εχει να κανει με την κατασκευη του κυκλωματος, παρα με το wattage. Καποιους ενισχυτες δεν μπορεις να του παιξεις χαμηλα. Και με καποιους αλλους πιο δυνατους, μπορεις.

 

Και η καμπινα με το/α μεγαφωνο/α παιζει ρολο, οπως λεει και ο JJ απο πανω.

 

Σαν γενικος μπουσουλας, λιγοτερα watt = ευκολοτερη χρηση στο σπιτι, ακομα και για καθαρο ηχο.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nekkon είπε

Σόρρυ που ανασταίνω το θέμα, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους για αυτό. Εάν θες λάμπα ντε και καλά, και παίζεις καθαρά κυρίως, έχει σημασία πόσα watts είναι ο λαμπάτος ενισχυτής; Δηλαδή, αν εγώ παίζω την ένταση στο 3 καθαρά, έχει διαφορά στην ποιότητα του καθαρού ήχου αν παίζω σε Princeton, Deluxe, Pro, Twin ή Super;

 

Στα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ κυκλωματα bf/sf που εχουν το ιδιο σχεδον tonestack οι διαφορες θα ερθουν απο τα διαφορετικα μεγαφωνα και τις διαφορετικες λυχνιες,δεν θα ειναι τρομερες βεβαια οπως θα ηταν μεταξυ αυτων τον ενισχυτων που γραφεις και ενος Marshall,Vox ή tweed Fender. 

 

H ενταση "3" ειναι ΠΟΛΥ δυνατη σε ολους τους ενισχυτες που γραφεις οποτε θα εισαι μια χαρα (δεν ειναι δηλ. μια ενταση οπου ο ενισχυτης δεν εχει "ανοιξει") ειδικα για καθαρο ηχο και οχι ΜΗ βαλεις σε ...υπνοδωματιο εναν Twin Reverb στο 3....🤣 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολυ. Η απορία μου προέρχεται από το γεγονός ότι έχω έναν Fender Bassbreaker τριαντάρη, και μενω σε σπίτι που μπορώ να ανοίξω μέχρι το 3-4 χωρίς διαζύγιο η έξωση. Και παίζω κυρίως καθαρά με reverb. Το θέμα είναι ότι για live 1-2 φορές το χρόνο, ίσως είναι too much για σπίτι και στούντιο (όπου παίζω συχνότερα, ηχογραφώ σε εβδομαδιαία βάση). Σκέφτομαι ότι ίσως μου αρκούσε και ενας blues junior iv που έχει και spring reverb. 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Nekkon είπε

ίσως είναι too much για σπίτι

 

μια χαρα εισαι, δεν χρειαζεσαι νεο ενισχυτη

 

9 λεπτά πριν, Nekkon είπε

που έχει και spring reverb. 

 

της πλακας ομως οποτε keep your cash 😉 

Στις 25/1/2022 στις 2:55 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

O 15αρης δεν έχει σχέση με φεντερ, ηχητικά. Είναι κλώνος του laney cub 15 (προς μαρσαλ/vox ήχος).

 

Ο 5αρης, που δεν έχω εμπειρία μαζί του, μοιάζει με τον laney cub 5. Άλλοι λένε ότι μοιάζει στον 5αρη champ. Who knows. Πάντως, με τον vht δεν μοιάζει...

 

 

Κάθε φτηνος ενισχυτής που βγαίνει σήμερα  (που δεν είναι RI ) είναι βασικά μια παραλλαγή της αρχιτεκτονικής "blues junior" με είκοσι διαφορετικές επωνυμίες πάνω του.

Απλά αγοράστε ό,τι φθηνότερο βρείτε, είναι όλα ίδια:

input stage, gain/dirt stage, TMB tone stack/recovery, fx send/SS reverb recovery ,mixed into an LTPI,2 fixed bias el84s για 15-20 Watt. Ακόμη και μερικοί πρόσφατοι Marshall χαμηλής ισχύος έχουν εγκαταλείψει τον cathode follower και χρησιμοποιουν fender recovery setup.

Μιλαμε για τον  "universal amp" όπως η "universal Japanese motorcyle" 🤣

 

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου