Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior IV κατάλληλος για υπνοδωμάτιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Στα 3 watt, με την ένταση λίγο κάτω από την πρώτη γραμμούλα, ακούς τον ήχο λίγο πιο δυνατά από τις χορδές. Εάν εκεί προσθέσεις ένα od πετάλι, με χαμηλά την ένταση, τότε παίζεις όσο χαμηλά θελεις. Το πετάλι κάνει όλη τη δουλειά, διδοντας compression και διαμορφώνοντας το eq.

Βρε Γιώργο το έχω δοκιμάσει αυτό που λες αλλά δεν με πείθει και ειδικά ως αίσθηση στα δάχτυλα-πένα. Με αυτή τη λογική πας κατευθείαν στον yamaha, τον οποίο παρεπιπτώντος ψήνω καιρό τώρα για όλους τους λόγους που έχουν αναφερθεί στο παρών θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το κινητό (τοποθετημένο στο πάτωμα μπροστά από την καμπινα) ηχογράφησα στην ένταση που παίζω το βράδυ, με το rig της φωτογραφίας στις ίδιες ρυθμίσεις στον ενισχυτή. Τα παιδιά μου ακούγονται δύο δωμάτια παραπέρα να παίζουν. Μου αρκεί αυτή η ποιότητα για βραδινές ώρες.

 

 

 

 

 

7 λεπτά πριν, ekim είπε

Βρε Γιώργο το έχω δοκιμάσει αυτό που λες αλλά δεν με πείθει και ειδικά ως αίσθηση στα δάχτυλα-πένα. Με αυτή τη λογική πας κατευθείαν στον yamaha, τον οποίο παρεπιπτώντος ψήνω καιρό τώρα για όλους τους λόγους που έχουν αναφερθεί στο παρών θέμα

 

Με τι μαγνήτες παίζεις και τι πετάλια? 

Προσωπικά, φροντίζω να παίζω με low output μαγνήτες και πετάλια που "ακούν" στην πένα και τις δυναμικές. Είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, αλλά αυτά είναι γούστα. Άλλος δεν θα είναι.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Με τι μαγνήτες παίζεις και τι πετάλια? 

Stratocaster με fralin vintage hot (το όνομα ξεγελάει, είναι low output), ctc blackface stardust σε χαμηλές ρυθμίσεις και fuzz face. Το πρόβλημα όμως είναι περισσότερο στις δυναμικές και στην αίσθηση, όχι τόσο στον ήχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekim είπε

 

 

Δεν ξέρω γιατί. Ίσως τα πετάλια δεν βοηθούν. Όπως και να 'χει, χρειάζονται παραχωρήσεις στο βραδινό παίξιμο.

Έχεις κανονικά τις δυναμικές που θέλεις σε πιο υψηλή ένταση?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Με το κινητό (τοποθετημένο στο πάτωμα μπροστά από την καμπινα) ηχογράφησα στην ένταση που παίζω το βράδυ, με το rig της φωτογραφίας στις ίδιες ρυθμίσεις στον ενισχυτή. Τα παιδιά μου ακούγονται δύο δωμάτια παραπέρα να παίζουν. Μου αρκεί αυτή η ποιότητα για βραδινές ώρες.

 

 

 

 

 

 

Με τι μαγνήτες παίζεις και τι πετάλια? 

Προσωπικά, φροντίζω να παίζω με low output μαγνήτες και πετάλια που "ακούν" στην πένα και τις δυναμικές. Είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, αλλά αυτά είναι γούστα. Άλλος δεν θα είναι.

Ποιον ενισχυτη παιζεις και με τι πεταλια κλπ?
Συνολικο κοστος εξοπλισμου?

Χωρις την κιθαρα βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη δώσεις τόσα λεφτά όταν υπάρχουν καλές πιθανότητες το καλώδιο να γίνεται μονόζυγο, τα knobs να λείπουν, ο ίδιος ο ενισχυτής να αντιμετωπιστεί ως εμπόδιο σε στίβο μάχης κλπ κλπ...

 

Δεν έχεις δει τίποτα ακόμα 🤪

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ποιον ενισχυτη παιζεις και με τι πεταλια κλπ?
Συνολικο κοστος εξοπλισμου?

Χωρις την κιθαρα βεβαια

 

Στην φώτο φαίνεται. Bugera T5 (130 ευρώ), καμπίνα 1Χ12 (περίπου 130 ευρώ), delay των 35 ευρώ, και τρία od πετάλια που κάνουν άλλα τόσα. Τα πετάλια δεν είναι σημαντικά, καθως με ένα πετάλι του 50ευρου κάνω την ίδια δουλεια και ακούγομαι το ίδιο.

 

Κάποιος θα δώσει για ενισχυτη, καμπίνα, delay, od κάτι λιγοτερο από 300 ευρώ και θα κάνει την ίδια δουλειά.

 

Επίσης, έπαιξα με μια squier tele.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Έχεις κανονικά τις δυναμικές που θέλεις σε πιο υψηλή ένταση?

Για αρκετό καιρό όταν τον πήρα δεν είχα παίξει ποτέ στα 6w. Όταν τον έβαλα και ανέβηκα λίγο πάνω από το 1/4, κατάλαβα τι εννοούν λαμπάτο ενισχυτή που δουλεύει εκεί που πρέπει, με ένα πρόβλημα όμως, δεν μπορούσα να σταθώ μέσα στο δωμάτιο.

Anyway με την γνώση που έχω τώρα, το πιο πιθανό να πήγαινα σε yamaha thr10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Στην φώτο φαίνεται. Bugera T5 (130 ευρώ), καμπίνα 1Χ12 (περίπου 130 ευρώ), delay των 35 ευρώ, και τρία od πετάλια που κάνουν άλλα τόσα. Τα πετάλια δεν είναι σημαντικά, καθως με ένα πετάλι του 50ευρου κάνω την ίδια δουλεια και ακούγομαι το ίδιο.

 

Κάποιος θα δώσει για ενισχυτη, καμπίνα, delay, od κάτι λιγοτερο από 300 ευρώ και θα κάνει την ίδια δουλειά.

 

Επίσης, έπαιξα με μια squier tele.

Με τα ιδια λεφτα περιπου, εχεις κι αυτο το αποτελεσμα.

Με μια μεταχειρισμενη HD500, μια οικονομικη καρτα ηχου και ενα ζευγαρι οικονομικα ακουστικα.

Ηχος δωματιου

 


Ηχος που ακουω εγω

 

 

Γινεται και με λιγοτερα χρηματα

  • Like 4
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου