Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior IV κατάλληλος για υπνοδωμάτιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Βρίσκομαι στην αναζήτηση ενισχυτή για το σπίτι. Δεν παίζω live, είμαι ερασιτέχνης κιθαρίστας, ΜΟΝΟ στο σπίτι παίζω.

Η αλήθεια είναι ότι είμαι νέος οικογενειάρχης με 9 μηνών βρέφος στο σπίτι, οπότε δεν έχω τη πολυτέλεια για τα επόμενα χρονάκια να παίζω με δυνατή ένταση.

Έχω έναν Boss Katana Mini που απλά τη κάνει τη δουλειά σαν τρανζιστοράκι δεν είναι σοβαρός ενισχυτής..

Κοιτάω να πάρω τον Yamaha THR30ii όπου έχει τις καλύτερες κριτικές και λένε ότι είναι ""ότι πιο κοντινό σε tube amp" από θέμα ήχου και ταυτόχρονα σε low volume για τα δεδομένα υπνοδωματίου.

Από την άλλη ο λαμπάτος πάντα θα είναι λαμπάτος και θα βγάζει τον πιο καθαρό ήχο.. Οπότε κοιτάει το μάτι μου και τον Fender Blues Junior IV.. Δεν έχω κανέναν απολύτως ενδοιασμό για την αξία του αλλά το θέμα είναι ότι φοβάμαι ότι θα είναι πολύ δυνατός για σπίτι! Είναι 15W. Το καλό είναι ότι εκτός από volume έχει και master οπότε μπορώ να παίξω με τα 2 τους για να μειώσω την ένταση αλλά δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορώ να το κάνω αυτό παίρνοντας λαμπάτο ήχο σε επίπεδο έντασης που όταν κλείνω τη πόρτα του δωματίου να μην ενοχλώ στο υπόλοιπο σπίτι..

Η ερώτησή μου είναι ότι αξίζει για τη χρήση που το θέλω εγώ? 

Γενικότερα για να βγάλεις τον επιθυμητό ήχο από λαμπάτο ενισχυτή δεν πρέπει να ξεπεράσεις κάποιο επίπεδο έντασης? Άλλοι λένε ότι ο συγκεκριμένος δεν αξίζει για χρήση στο σπίτι και άλλοι λένε ότι και σε low volumes (δηλαδή όταν κλείνω την πόρτα του δωματίου να μην ενοχλεί στο υπόλοιπο σπίτι) βγάζει ποιοτικό ήχο. Όχι τον καλύτερό του αλλά και πάλι καλύτερο από οποιονδήποτε digital ενισχυτή που σχεδιάστηκε για bedroom use. Ακόμα και από τον Yamaha THR30ii που φτιάχτηκε για τέτοιο λόγο.

 

Έχει κάποιος φίλος τον  Fender Blues Junior IV? Αξίζει να δώσω 700 ευρώ για τη χρήση που αναφέρω παραπάνω? Ή σε χαμηλή ένταση δεν θα δώσει κάτι καλύτερο από έναν Yamaha THR? 

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζεις με καθαρό ήχο ή με βρώμικο? Αν παίζεις με βρώμικο, τον παίρνεις από τον ενισχυτή ή θα χρησιμοποιείς πετάλια?

Γενικότερα, είναι ακατάλληλος για σπίτι. Πολλά βατ, και θα πρέπει να τον έχεις σε ένταση που δεν αποδίδει. Εάν βάλεις πετάλια, θα πάρεις βρώμικο ήχο, καλύτερο από τρανζίστορ, αλλά μπορείς να βρεις άλλες λαμπάτες λύσεις πιο καλές για σπίτι.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Παίζεις με καθαρό ήχο ή με βρώμικο? Αν παίζεις με βρώμικο, τον παίρνεις από τον ενισχυτή ή θα χρησιμοποιείς πετάλια?

Γενικότερα, είναι ακατάλληλος για σπίτι. Πολλά βατ, και θα πρέπει να τον έχεις σε ένταση που δεν αποδίδει. Εάν βάλεις πετάλια, θα πάρεις βρώμικο ήχο, καλύτερο από τρανζίστορ, αλλά μπορείς να βρεις άλλες λαμπάτες λύσεις πιο καλές για σπίτι.

Καλησπέρα! Και ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

Έχεις προσωπική εμπειρία με τον συγκεκριμένο ενισχυτή ή μιλάς εμπειρικά σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του?

Επίσης θα ήθελες να μου προτείνεις άλλες λύσεις καταλληλότερες για σπίτι σύμφωνα με τη προσωπική σου εμπειρία?

 

Υ.Γ: Θα ήθελα να έχω την επιλογή και για crunch και για lead ήχο εκτός από clean, οπότε αν χρειαστεί να πάρω πεταλιέρα επειδή ένας tube amp θα δουλέψει καλύτερα από τον THR30ii τότε δεν έχω πρόβλημα να πάρω. Σίγουρα ο Fender θα ακούγεται καλύτερα σε χαμηλή ένταση από ένα "transistor". Δεν θέλω να συγκρίνω κάτι τέτοιο αλλά αν για τη χρήση που αναφέρω, τότε θα είναι καλύτερος ή χειρότερος τον THR30ii.

 

Ευχαριστώ!

Επεξεργασμένο από LeonidasKik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον συγκεκριμένο δεν έχω, αλλά έχω με αρκετούς 15άρηδες άλλων εταιριών.

Ποια θα είναι, ακριβώς η χρήση του, και τι ήχο θες να βγάλεις (με πετάλια ή χωρίς?)?

Θα παίζεις 100% στο σπίτι, σε χαμηλές εντάσεις, ή θα τζαμάρεις και με φίλους?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Με τον συγκεκριμένο δεν έχω, αλλά έχω με αρκετούς 15άρηδες άλλων εταιριών.

Ποια θα είναι, ακριβώς η χρήση του, και τι ήχο θες να βγάλεις (με πετάλια ή χωρίς?)?

δες στην παραπάνω απάντηση μου στο πρώτο σου σχόλιο :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζεις μόνο με καθαρό ήχο? Ή με βρώμικο και πως? Δεν το ξεκαθαρίζεις.

Επίσης, δεν ξεκαθαρίζεις το εάν έχεις βλέψεις για να τζαμάρεις μαζί με άλλα άτομα, είτε μελλόντικά σε κάποια λαιβ.

 

 

 

Τώρα είδα ότι προσέθεσες έξτρα απάντηση στο πανω ποστ...

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Παίζεις μόνο με καθαρό ήχο? Ή με βρώμικο και πως? Δεν το ξεκαθαρίζεις.

Επίσης, δεν ξεκαθαρίζεις το εάν έχεις βλέψεις για να τζαμάρεις μαζί με άλλα άτομα, είτε μελλόντικά σε κάποια λαιβ.

Έχω απαντήσει παραπάνω σε όλα αυτά τα ερωτήματα φίλε μου (δεν το λέω με ύφος μη με παρεξηγήσεις).

1) Στο τελευταίο μου σχόλιο: Όχι μόνο με καθαρό ήχο, θέλω να έχω όλες τις επιλογές. Ως τώρα είχα digital amp (boss katana 100 MKII) όπου είχε όλες τις επιλογές on board οπότε δεν είχα δουλέψει με πετάλια. Αλλά δεν έχω πρόβλημα να δουλέψω με αυτά αν χρειαστεί.

 

2) Στο αρχικό μου σχόλιο στη πρώτη πρώτη πρόταση ξεκαθαρίζω ότι παίζω αποκλειστικά στο σπίτι και πουθενά αλλού. Τώρα για μελλοντικά να προσθέσω ότι δε με βλέπω να παίζω σε κάποιο live. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω DSL5CR, DSL1H με καμπίνα, ΗΤ1R, και κάποιους οικονομικούς bugera (V5, T5, G5) στα 5 watt, όπου έχουν φανταστικό καθαρο κανάλι. Βάζεις κάνα δυο πετάλια και έχεις ηχάρα, σε πολύ χαμηλές εντάσεις. Και ένας μεταχειρισμένος handwired vht special 6 θα σου δώσει ανώτερα fendery καθαρά, σε σχέση με τον blues junior.

 

Έχω περάσει από το δικό σου στάδιο, και μέχρι και σήμερα παίζω σπίτι με τέτοιες εντάσεις με λαμπάτους.

 

Επίσης, να ξέρεις ότι πολλοί ξεκινάνε ερασιτεχνικά, και καταλήγουν να παίζουν με μπαντα...

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Σου προτείνω DSL5CR, DSL1H με καμπίνα, ΗΤ1R, και κάποιους οικονομικούς bugera στα 5 watt, όπου έχουν φανταστικό καθαρο κανάλι. Βάζεις κάνα δυο πετάλια και έχεις ηχάρα, σε πολύ χαμηλές εντάσεις.

 

Έχω περάσει από το δικό σου στάδιο, και μέχρι και σήμερα παίζω σπίτι με τέτοιες εντάσεις με λαμπάτους.

 

Επίσης, να ξέρεις ότι πολλοί ξεκινάνε ερασιτεχνικά, και καταλήγουν να παίζουν με μπαντα...

Τέλεια! Τον Bugera 5W μου τον πρότεινε και άλλος φίλος (επαγγελματίας)! 

Έχεις μήπως εικόνα και για τον Yamaha THR30ii ή γενικότερα για τη σειρά THR? 

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ποτέ παίξει, αλλά δεν έχει σχέση με λαμπατο...

 

Μη δώσεις πολλά λεφτά. Πάρε μια οικονομική καμπίνα 1x12, ένα κεφάλι πχ bugera Τ5, και κάνα δυο πετάλια overdrive. Θα χορτάσεις ήχο στο σπίτι. Με αυτό το rig παίζω καθε βράδυ στον καναπέ, με τα παιδιά να κοιμούνται σε διπλανά δωμάτια.

Θα σου κοστίσει κάπου 200 καμπίνα και ενισχυτής, συν ότι πετάλι παρεις...

 

 

1642271586254.thumb.jpg.4ba5a400abdaa8dc45d6688ca66f498f.jpg

 

 

Αν δεν θες να μπλέξεις με πετάλια, πάρε έναν dls5cr.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου