Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior IV κατάλληλος για υπνοδωμάτιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν έχω ποτέ παίξει, αλλά δεν έχει σχέση με λαμπατο...

 

Μη δώσεις πολλά λεφτά. Πάρε μια οικονομική καμπίνα 1x12, ένα κεφάλι πχ bugera Τ5, και κάνα δυο πετάλια overdrive. Θα χορτάσεις ήχο στο σπίτι. Με αυτό το rig παίζω καθε βράδυ στον καναπέ, με τα παιδιά να κοιμούνται σε διπλανά δωμάτια.

Θα σου κοστίσει κάπου 200 καμπίνα και ενισχυτής, συν ότι πετάλι παρεις...

 

 

1642271586254.thumb.jpg.4ba5a400abdaa8dc45d6688ca66f498f.jpg

 

 

Αν δεν θες να μπλέξεις με πετάλια, πάρε έναν dls5cr.

Σ 'ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα τα δω όλα τα παραπάνω που μου είπες (marshall και bugera) με μεγάλη λεπτομέρεια και πολύ σοβαρά! 

Ήδη έβαλα τα πρώτα video για τον marshall στο youtube!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα πω ότι 15 βατ λάμπα έστω και με attenuator σε κρεββατοκάμαρα μπορεί να είναι και αιτία διαζυγίου.

Εκτός αν ο όρος κρεββατοκάμαρα χρησιμοποιείται με την έννοια σπιτικού δωματίου

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

εγω θα πω ότι 15 βατ λάμπα έστω και με attenuator σε κρεββατοκάμαρα μπορεί να είναι και αιτία διαζυγίου.

Εκτός αν ο όρος κρεββατοκάμαρα χρησιμοποιείται με την έννοια σπιτικού δωματίου

σπιτικού δωματίου εννοεί ο ποιητής :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι για διαμέρισμα ο blues junior IV. Εγώ τον έχω και δε μου έχει κάνει ποτέ παράπονο ο υπερπαράξενος γείτονας που έχει ακοή σόναρ που πιάνει πολυπλεύρως 4 διαμερίσματα και τις δονήσεις τους. 

 

Ο ενισχυτής έχει καταπληκτικό ήχο και αποδίδει ωραιότατα και σε χαμηλές εντάσεις ενώ είναι και αρκετά φορητός ώστε να τον μεταφέρεις από δωμάτιο σε δωμάτιο με ευκολία, αν χρειαστεί. Μόνη μου ένσταση είναι ότι δεν τον χρειάζεσαι. Δηλαδή θα δώσεις τσάμπα (αρκετά) χρήματα για έναν ενισχυτή του οποίου θα χρησιμοποιείς το 1% της απόδοσης. Φυσικά αν δε σε πειράζει αυτό, εγώ μαζί σου.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 θα σου προτεινω για ησυχα παιξιματα και να το ''ευχαριστιεσαι'' χρηση με ακουστικα

Εχω την πεταλιερα  boss gt 1 και παιζει εξαιρετικα και δυνατα με μετρια ακουστικα

Βεβαια εδω υπαρχουν πολλες επιλογες και οχι μονο το setup που ανεφερα 

πιστευω για την περιπτωση σου ειναι η καλλιτερη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έχω τον ενισχυτή (v3) και κάνα δυο ακριβότερους του της fender.

 

Είναι ΕΚΠΛΗΤΙΚΟΣ για καθαρά.
 

Και με το FAT switch γίνεται ένας επιπλέον διαφορετικός ενισχυτής 

 

Αν θέλεις να ακούσεις τις νότες να μπιστάνε μην το σκέφτεσαι - κάνει για παντού - σαλόνι, κρεβατοκάμαρα, WC, ανσασέρ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν έχω ποτέ παίξει, αλλά δεν έχει σχέση με λαμπατο...

 

Μη δώσεις πολλά λεφτά. Πάρε μια οικονομική καμπίνα 1x12, ένα κεφάλι πχ bugera Τ5, και κάνα δυο πετάλια overdrive. Θα χορτάσεις ήχο στο σπίτι. Με αυτό το rig παίζω καθε βράδυ στον καναπέ, με τα παιδιά να κοιμούνται σε διπλανά δωμάτια.

Θα σου κοστίσει κάπου 200 καμπίνα και ενισχυτής, συν ότι πετάλι παρεις...

 

 

1642271586254.thumb.jpg.4ba5a400abdaa8dc45d6688ca66f498f.jpg

 

 

Αν δεν θες να μπλέξεις με πετάλια, πάρε έναν dls5cr.

Έψαξα in depth τον Marshall DLS5CR όπως μου πρότεινες και τα σπάει!!! Πραγματικά ότι έχω ανάγκη για μέσα στο σπίτι με το μωρό! Έχει option για να το γυρίσω σε 0.5W αν θέλω και έρχεται πακέτο με πεταλιέρα για να ελέγχεις FX Loop και κανάλια (από καθαρό ήχο σε βρώμικο). Και πάνω απ' όλα έχει τη καθαρότητα του ήχου του old time classic british tube amp καθώς είναι marshall! Και ο Boss Katana που είχα είχε χίλια 2 effects αλλά ο ήχος ήταν ξεκάθαρα digital!!

Σ' ευχαριστώ πολύ για τη καθοριστική βοήθεια!! 

Τη Δευτέρα τον παραγγέλνω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενισχυτές των 15 watt, στην καλύτερη περίπτωση να βγάλουν έναν αξιοπρεπή, παχύ, καθαρό ήχο σε χαμηλή ένταση. Δεν μπορούν να βγάλουν βρώμικο ηχο, χωρις πετάλι. Όταν λέω χαμηλή ένταση, εννοώ ένταση που δεν ενοχλεί τους γείτονες, όχι ένταση που δεν ενοχλεί το μωρό που κοιμάται στο δίπλα δωματιο.

Είναι ανάλογα τον ενισχυτη, βέβαια. Έχω ενισχυτή 55 βατ που παίζω άνετα  σε νορμάλ ένταση, και έχω ενισχυτή 10 βατ που μου παίρνει τα αυτια.

 

Αλλά, εάν μιλαμε για ένταση, σαν αυτή που παίζω τώρα που κοιμούνται όλοι στο σπίτι με ανοιχτές πόρτες, τα 5 βατ είναι οριακά....

 

2 λεπτά πριν, LeonidasKik είπε

Έψαξα in depth τον Marshall DLS5CR όπως μου πρότεινες και τα σπάει!!! Πραγματικά ότι έχω ανάγκη για μέσα στο σπίτι με το μωρό! Έχει option για να το γυρίσω σε 0.5W αν θέλω και έρχεται πακέτο με πεταλιέρα για να ελέγχεις FX Loop και κανάλια (από καθαρό ήχο σε βρώμικο). Και πάνω απ' όλα έχει τη καθαρότητα του ήχου του old time classic british tube amp καθώς είναι marshall! Και ο Boss Katana που είχα είχε χίλια 2 effects αλλά ο ήχος ήταν ξεκάθαρα digital!!

Σ' ευχαριστώ πολύ για τη καθοριστική βοήθεια!! 

Τη Δευτέρα τον παραγγέλνω!!

 

Για τη δουλειά που τον θες, είναι άψογος. Και αργότερα μπορείς και να τζαμαρεις άνετα με παρέα, με μια μέσης έντασης ντράμερ.

 

Τσεκαρε, επίσης, τον laney cub super 12. Έχει έξοδο ενός βατ. Και έχει πολυ καλύτερο ήχο από τον dsl.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LeonidasKik είπε

Τη Δευτέρα τον παραγγέλνω!!

 

Μην βιάζεσαι τόσο.

Πήγαινε να τους ακούσεις από κοντά, να δεις αν σου κάνει η χροιά τους, να τους ακούσεις σε χαμηλές εντάσεις να δεις πώς είναι.

Κρίμα είναι να κάνεις τόσο παρορμητικές αγορές που μπορεί να είναι πολύ καλές, αλλά μπορεί και να μην σου κάνουν τελικά.

Λεπτομέρειες όπως πχ η απόκριση στην πένα, μπορεί να κάνουν μεγάλη διαφορά, και δεν θα τις διαβάσεις σε review, γιατί η δική σου πένα (το χτύπημα στην χορδή) είναι διαφορετική.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εχω δοκιμασει σπιτι.
Σε ενταση που να παιζει καλα ο ενισχυτης, δυο δωματια πιο περα, και με τις δυο πορτες κλειστες, δεν τον αντεξαν για πανω απο 2 λεπτα. Εβαλαν πχ την τηλεοραση τερμα και δεν ακουγαν τι ελεγε.
Χαμηλα που τον εβαλα δεν ακουγοταν καλυτερα απο την πεταλιερα στα μονιτορακια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου