Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior IV κατάλληλος για υπνοδωμάτιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Μην βιάζεσαι τόσο.

Πήγαινε να τους ακούσεις από κοντά, να δεις αν σου κάνει η χροιά τους, να τους ακούσεις σε χαμηλές εντάσεις να δεις πώς είναι.

Κρίμα είναι να κάνεις τόσο παρορμητικές αγορές που μπορεί να είναι πολύ καλές, αλλά μπορεί και να μην σου κάνουν τελικά.

Λεπτομέρειες όπως πχ η απόκριση στην πένα, μπορεί να κάνουν μεγάλη διαφορά, και δεν θα τις διαβάσεις σε review, γιατί η δική σου πένα (το χτύπημα στην χορδή) είναι διαφορετική.

Καλά τα λες! Δηλαδή ολόσωστα τα λες!! Με έφαγε ο ενθουσιασμός λες και είμαι πρωτάρης :) Ευχαριστώ!!

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Τον εχω δοκιμασει σπιτι.
Σε ενταση που να παιζει καλα ο ενισχυτης, δυο δωματια πιο περα, και με τις δυο πορτες κλειστες, δεν τον αντεξαν για πανω απο 2 λεπτα. Εβαλαν πχ την τηλεοραση τερμα και δεν ακουγαν τι ελεγε.
Χαμηλα που τον εβαλα δεν ακουγοταν καλυτερα απο την πεταλιερα στα μονιτορακια μου.

Φίλε μου για τον Fender Blues Junior IV μιλάς ή για τον Marshall DSL5CR που έχει αναφερθεί στα τελευταία σχόλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LeonidasKik είπε

 

Φίλε μου για τον Fender Blues Junior IV μιλάς ή για τον Marshall DSL5CR που έχει αναφερθεί στα τελευταία σχόλια?

Για τον fender που ρωτησες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, βρε παιδιά πραγματικά δεν ξέρω σε τι εντάσεις παίζετε στο σπίτι για να μην ενοχλείτε τους άλλους.

@gkourmoul1 Γιώργο έχουμε τον ίδιο ενισχυτή vht sp6, παίζω μόνιμα στα 3w και δεν μπορώ να διανοηθώ να παίζω ενώ κοιμούνται τα παιδιά.

Τον καλύτερο ήχο τον βγάζω στα 6w από το 1/4 του volume και μετά, αλλά είναι πολύ δυνατά για να σταθείς στο ίδιο δωμάτιο.

Που θέλω να καταλήξω, προς τον op άκουσε τους οπωσδήποτε από κοντά γιατί όπως πολύ σωστά είπε ο @fusiongtr θα δεις πράγματα που δεν μπορούν να σου γράψουν στα forum-review. Τέλος, μάλλον ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά την ένταση

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΗ η συζήτηση που έχει γίνει είναι ΑΚΥΡΗ.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ο όρος "ένταση δωματίου ".

"Ένταση δωματιου που δεν ενοχλεί " είναι δε κάτι το ακόμα πιο ΑΚΥΡΟ μια και ο καθένας μας αλλού...ενοχλείται και αλλού ενοχλεί...

 

Το ΜΟΝΟ που υπάρχει είναι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ db.

 

Κάτω από 90 με 95 db δεν υπάρχει λαμπατος ενισχυτής και ΓΕΝΙΚΑ ενισχυτής* που να ακούγεται καλά, καθαρά ή βρώμικα όσα βαττ και να είναι (μη ξεχνάμε ότι ένας 15αρης ενισχυτής είναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ λιγότερο δυνατός από έναν 50αρη..)

 

 

Άνοιξε λοιπόν τον υπάρχοντα ενισχυτή σου στα 90 με 95 db και δες αν ....ενοχλεί. 

 

Και μετά πράττεις τα δέοντα. 

 

*Στα 80db συνήθως ο ΑΚΟΥΣΤΙΚΟΣ ήχος της κιθάρας όταν παίζεις ΑΚΟΎΓΕΤΑΙ...όταν παίζεις με τον ενισχυτή.....άρα δώρον άδωρο. 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekim είπε

Γιώργο έχουμε τον ίδιο ενισχυτή vht sp6, παίζω μόνιμα στα 3w και δεν μπορώ να διανοηθώ να παίζω ενώ κοιμούνται τα παιδιά.

 

Ο ενισχυτής αυτός βγάζει τον ήχο που πρέπει μόνο στα 6 βατ, και με την ένταση γύρω στο 6-7. 

Στα 3 watt, με την ένταση λίγο κάτω από την πρώτη γραμμούλα, ακούς τον ήχο λίγο πιο δυνατά από τις χορδές. Εάν εκεί προσθέσεις ένα od πετάλι, με χαμηλά την ένταση, τότε παίζεις όσο χαμηλά θελεις. Το πετάλι κάνει όλη τη δουλειά, διδοντας compression και διαμορφώνοντας το eq. Και σε τόσο χαμηλή ένταση, το αυτί δεν πολυπιάνει το πόσο "άδειος" είναι ο ήχος.

Φέτος το κάνω με τον bugera, και μάλιστα στα 5 watt και όχι σε λιγότερα (έχει attenuator), καθώς ακούγεται χάλια σε πιο λίγα βατ.

 

Φυσικά, όπως λέει και ο Σπύρος, η λάμπα δεν αποδίδει τόσο χαμηλά. Δεν είναι καν κοντά σε αυτό που πρέπει να ακούγεται. Προσωπικά, όμως, ο ήχος με καλύπτει, για τα δεδομένα την έντασης. Αλλά το βασικό δεν είναι τόσο ο ήχος, όσο η απόκριση στην πένα. Ακόμα και σε τέτοιες αστείες εντάσεις έχω οργανικό ήχο, και πλήρη απόκριση στην πένα. Γιαυτό και προτιμώ να παίζω με μονοπήνιους το βράδυ. Είναι πιο διασκεδαστικό. Το κάνω κάθε μέρα για τουλάχιστον 2-3 ώρες, μετά τις 10 το βράδυ, τα τελευταία χρόνια που παίζω.

 

Το καλό με τους 5άρηδες ενισχυτές είναι ότι με την οικογένεια στο σπίτι (ξύπνια πλέον), μπορείς να παίζεις με την ένταση στο 2-3 χωρίς προβλήματα, απολαμβάνοντας φυσιολογικό ήχο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήθελα να γράψω κάτι σαν τον σφ αλλά καλά έκανε και με πρόλαβε.

Εχω δυο ενισχυτές στο σπίτι, λαμπάτος παλιός μου με 7 βατ σε 12άρα καμπίνα, και ο roland cube 30x με τρανζίστορ στα 40 (αλλά solid state).

Με κανέναν δεν μπορώ να παίξω κάτι παραπάνω από εκεί που ανοίγει το ποτ, στον δεν τρανζιστοράτο και στο low setting.

Μπορείς να παίξεις κάτι σε επίπεδο ψιθύρου, καθαρά και μόνο με δάχτυλα και μόνο, ας πούμε κάτι σε εντελώς clean, σε υποψία jazz, wes κλπ.

Αυτό που λεμε ηλεκτρική κιθάρα σε ενισχυτή δεν θα μπορέσεις να το πάρεις ΠΟΤΕ. Εκεί που θα ανοίγει ο ενισχυτής θα τελειώνουν όλα, με τα παράπονα της οικογένειας, των γειτόνων, κλπ.

Επί χρόνια, αυτά που παίζω, ηχογραφώ κλπ (ακόμα και έχοντας ενισχυτές) είναι καρφί με sim και με ακουστικά. Μόνο έτσι ευχαριστιέμαι.

Φιλική συμβουλή: ξέχνα το.

Πάρε τον μικρό yamaha βάλτου ΚΑΙ ακουστικά και μην ακούς σειρήνες.

  • Συμφωνώ 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αυτό που λεμε ηλεκτρική κιθάρα σε ενισχυτή δεν θα μπορέσεις να το πάρεις ΠΟΤΕ.

 

Μην είσαι απόλυτος. Με έναν λαμπάτο που έχεις δεν μπορείς. Με άλλον ίσως μπορούσες.

 

Ξαναλέω ότι μπορώ και παίζω ανετα ηλεκτρική κιθάρα σε εντάσεις ψιθυρου.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Μην είσαι απόλυτος. Με έναν λαμπάτο που έχεις δεν μπορείς. Με άλλον ίσως μπορούσες.

 

Ξαναλέω ότι μπορώ και παίζω ανετα ηλεκτρική κιθάρα σε εντάσεις ψιθυρου.

 

και εγω παίζω πολύ άνετα σε εντάσεις ψιθύρου.

αυτό ΔΕΝ μπορώ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

και εγω παίζω πολύ άνετα σε εντάσεις ψιθύρου.

αυτό ΔΕΝ μπορώ

 

Ακριβώς. 

Αν είναι να ακούγονται οι χορδές της κιθάρας δυνατότερα από τον ενισχυτή...Πέσε μέσα Πολυχρόνη που γεΝικαμΕν εΒζονοι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου