Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior IV κατάλληλος για υπνοδωμάτιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλύτερα ένα καλύτερο modeler με ακουστικά, παρά μικρός λαμπάτος.

 

Ένας ενισχυτής 5w κουμπωμένος στην ίδια καμπίνα έχει μόλις τη μισή ένταση από έναν ενισχυτή 50w. Δεν κάνει για σπίτι πάνω απ το 1.

 

Οι μικρότερες καμπίνες τύπου 1x8" ρίχνουν σημαντικά την ένταση αλλά δεν έχουν σχεδόν καθόλου μπάσα. 

 

Έχω δοκιμάσει και λύσεις του ενός watt όπως ο Blackstar HT 1R. Παίζουν χαμηλά σαν ενισχυτές αλλά ακριβώς λόγω καμπίνας, δεν τρελλαίνομαι με τον ήχο.

 

Η βέλτιστη αλλά ακριβή λύση είναι να πάρεις ένα attenuator + IR Loader και να παίζεις με ακουστικά ή απ τα monitors του υπολογιστή με όποιον ενισχυτή θέλεις, όπως κάνω εγώ ακόμη και με τον 100αρη τον Matchless. Αν σκεφτείς ότι έτσι θα μπορείς να ηχογραφείς και direct με όποιον ενισχυτή πραγματικά γουστάρεις αξίζει η επένδυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Δεν κάνει για σπίτι πάνω απ το 1.

 

Είναι υπερβολη. Έχεις δοκιμάσει 5αρη πάνω από το 1 και θεωρεις ότι θα ενοχλείς τον γειτονα?

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Είναι υπερβολη. Έχεις δοκιμάσει 5αρη πάνω από το 1 και θεωρεις ότι θα ενοχλείς τον γειτονα?

 

 

 

 

Εχω δυο ενισχυτές 7,5 w στο σπίτι και ναι, εχω δοκιμάσει και 5w και 1 w. 

 

Μόνο στο 1w με 1x8 καμπίνα μπορούσα πραγματικά να ανοίξω τον ενισχυτή.

 

Με 1x12 καμπίνα στους υπόλοιπους αν δε θέλω να ενοχλήσω θα πρέπει να παίζω τόσο χαμηλά, που δεν αποδίδουν οι ενισχυτές. Γι αυτό όμως έχω και καλό attenuator, παίρνω το line -> impulse response και monitors. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθώς έψαχνα τον Marshall DSL5CR που πρότεινε ο φίλος gkourmoul1, είδα και τον ακόμα μικρότερο της σειράς τον Marshall DSL1CR. Είναι 1w και έχει επιλογή και για 0.1w με 8" Celestion.

Έχει κανείς εικόνα για τον συγκεκριμένο ενισχυτή για bedroom use? Για να πάρω αυτόν το πολυπόθητο λαμπάτο ήχο με τον συγκεκριμένο θα ξεσηκώσω το σπίτι (δε μιλάω καν να φτάσουμε ως τους γείτονες...) ή όλα θα είναι προβλεπόμενα? Στη περίπτωσή μου το "δεν ενοχλώ" σημαίνει ότι όταν κλείσω τη πόρτα του δωματίου ο ήχος πρέπει να μένει μέσα σε αυτό το δωμάτιο. 

Αργότερα όταν ο 9 μηνών γιος μου γίνει 3-4 ετών και πάνω, τότε θεωρώ ότι θα είμαι πιο άνετος αλλά για τα επόμενα 2-3 χρόνια όταν είναι ξύπνιος δε θέλω να ακούει εντάσεις με παραμόρφωση κλπ κλπ.

Αν και αυτός δεν δουλεύει για τη περίπτωσή μου τότε με βλέπω για τον Yamaha και στο μέλλον όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες παίρνω και έναν μικρό λαμπάτο.

Παρακάτω το link με το review του ενισχυτή και πιο κάτω το άλλο link με τα χαρακτηριστικά του από Thomann.

 

https://www.thomann.de/gr/marshall_dsl1cr.htm

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Με το κινητό (τοποθετημένο στο πάτωμα μπροστά από την καμπινα) ηχογράφησα στην ένταση που παίζω το βράδυ, με το rig της φωτογραφίας στις ίδιες ρυθμίσεις στον ενισχυτή. Τα παιδιά μου ακούγονται δύο δωμάτια παραπέρα να παίζουν. Μου αρκεί αυτή η ποιότητα για βραδινές ώρες.

Άσχετο αλλά το rattler ανοίγεις εδώ στην αρχή; σόρυ για την άσχετη ερωτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όταν ήταν μωρό ο γιος μου, έπαιζα σπίτι σε νορμάλ εντάσεις, όταν ήταν παρόν. Του άρεσε αρκετά και πριν χρονιάσει έδειχνε προτίμηση στο ριφ του smoke on the water. Όποτε το έπαιζα, γυρνούσε το κεφάλι και με κοιτούσα χαμογελώντας, και κούναγε το κεφάλι ρυθμικά.

 

Και ο dsl5 και ο dsl1 μπορούν να σου δώσουν αυτό που θες σαν ένταση, με τις κατάλληλες παραχωρήσεις (δεν θα είναι στο 100% η ποιότητα ήχου). Θα πρότεινα τον dsl5, λόγω μεγαλύτερης καμπίνας, ή τον dsl1 head μαζί με 12άρα καμπίνα. 

 

Ψάξε το καλά ότι σου κάνουν οι ήχοι. Για την ένταση δεν θα έχεις θέμα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geka είπε

Άσχετο αλλά το rattler ανοίγεις εδώ στην αρχή; σόρυ για την άσχετη ερωτηση

Άκυρο. Σόρυ. Το πες πιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geka είπε

Άσχετο αλλά το rattler ανοίγεις εδώ στην αρχή; σόρυ για την άσχετη ερωτηση

 

Στην αρχή παίζω με ένα ts like της t rex, και μετά ενεργοποιώ το xotic sl drive. Στην πορεία ενεργοποιώ και ένα bd2.

12 λεπτά πριν, LeonidasKik είπε

Για να πάρω αυτόν το πολυπόθητο λαμπάτο ήχο με τον συγκεκριμένο θα ξεσηκώσω το σπίτι (δε μιλάω καν να φτάσουμε ως τους γείτονες...) ή όλα θα είναι προβλεπόμενα?

 

Σου τονίζω, ότι σε αυτές τις εντάσεις θα πάρεις πολύ καλύτερο ήχο με πετάλια σε κάθαρό κανάλι, παρά με το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου