Προς το περιεχόμενο

Fender Blues Junior IV κατάλληλος για υπνοδωμάτιο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Απ' όταν ήταν μωρό ο γιος μου, έπαιζα σπίτι σε νορμάλ εντάσεις, όταν ήταν παρόν. Του άρεσε αρκετά και πριν χρονιάσει έδειχνε προτίμηση στο ριφ του smoke on the water. Όποτε το έπαιζα, γυρνούσε το κεφάλι και με κοιτούσα χαμογελώντας, και κούναγε το κεφάλι ρυθμικά.

 

Και ο dsl5 και ο dsl1 μπορούν να σου δώσουν αυτό που θες σαν ένταση, με τις κατάλληλες παραχωρήσεις (δεν θα είναι στο 100% η ποιότητα ήχου). Θα πρότεινα τον dsl5, λόγω μεγαλύτερης καμπίνας, ή τον dsl1 head μαζί με 12άρα καμπίνα. 

 

Ψάξε το καλά ότι σου κάνουν οι ήχοι. Για την ένταση δεν θα έχεις θέμα.

Γιώργο, για τη δική μου συγκεκριμένα περίπτωση ποιά καμπίνα θα πρότεινες για τον dsl1 head? Classic blues rock και classic rock παίζω οπότε αυτό τον vintage ήχο θέλω, όχι κάτι πιο μοντέρνο.

 

Επίσης αν κατάλαβα καλά από το τι έχεις συμβουλεύσει ως τώρα, ο συνδυασμός head με 12άρα καμπίνα (μαζί με πετάλια πάντα) θα δώσουν ποιοτικότερο ήχο στις πολύ χαμηλές εντάσεις σωστά? 'Η το καταλαβαίνω λάθος?

Να κάνω και την ερώτηση του αρχάριου στον κόσμο της ηλεκτρικής.. (κλασσική/ακουστική παίζω 29-30 χρόνια): Αν καταλαβαίνω σωστά το παραπάνω (αν όχι διόρθωσέ με please), αν το head μου είναι 1w και η καμπίνα πλέον θα είναι πολύ μεγαλύτερη από τις 8'' που έχει ο αντίστοιχος combo dsl....δεν θα έπρεπε να πετυχαίνω ακόμα χειρότερο αποτέλεσμα στις πολύ χαμηλές εντάσεις? Το λέω σκεπτόμενος ότι για να πιάσω το αντίστοιχο χαμηλό volume του μικρού combo με την 12άρα καμπίνα, θα πρέπει να την χαμηλώσω ακόμα περισσότερο... Οπότε πως θα μου βγάζει ποιοτικότερο και πιο καθαρό ήχου?

Δηλαδή, και η 1x12'' (π.χ.) καμπίνα, (που υποθέτω θα είναι και περισσότερα W από τον combo) να μη μπορεί να παίξει τόσο χαμηλά όσο το 8'' speaker του combo... ??

(Για την ανώτερη καθαρότητα (βάθος αν θες καλύτερα) του ήχου της καμπίνας σε σχέση με τον combo το καταλαβαίνω, είναι πολύ λογικό)

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να πάρεις θα ματσάρεις τα ωμ της καμπίνας με την έξοδο του ενισχυτή. Αυτό είναι απαραίτητο για λαμπάτο.

Από κεί και πέρα, το 12άρι θα βγάλει περισσότερο χαμηλό (μπάσο) και ίσως είναι καλύτερα σε χαμηλές εντάσεις, διότι το χαμηλό (μπάσο) χάνεις τότε.

Από εκεί και πέρα το 10άρι θα δώσει περισσότερο μεσσαίες κ.ο.κ.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ό,τι και να πάρεις θα ματσάρεις τα ωμ της καμπίνας με την έξοδο του ενισχυτή. Αυτό είναι απαραίτητο για λαμπάτο.

Από κεί και πέρα, το 12άρι θα βγάλει περισσότερο χαμηλό (μπάσο) και ίσως είναι καλύτερα σε χαμηλές εντάσεις, διότι το χαμηλό (μπάσο) χάνεις τότε.

Από εκεί και πέρα το 10άρι θα δώσει περισσότερο μεσσαίες κ.ο.κ.

Άρα με τη λογική ότι ο dsl1 head έχει έξοδο 16Ω και αν ισχύει ότι για τα δεδομένα σπιτιού καλύτερα 1x12 καμπίνα παρά 2x12 κοκ..- Η παρακάτω καμπίνα (παρακάτω link) θα ήταν μία καλή επιλογή?:

 

https://www.thomann.de/gb/marshall_mr1974cx_gitarrenbox.htm

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16ohm θελεις. Καμπίνα 1x12.

Κατά προτίμηση μεγαφωνο με λίγα βατ, celestion greenback. Θα κοστίσει το να βρεις 16ohm. Με 8ohm μεγαφωνο, που είναι οι περισσότεροι ενισχυτές, βρίσκεις από 80 ευρώ.

 

Εάν έχεις σκοπό να πάρεις dsl για να χρησιμοποιείς το καθαρό κανάλι με πετάλια, προτίμησε κανα μονοκαναλο. Θα έχεις ανώτερο ηχο, και θα σου βγει φτηνότερα.

9 λεπτά πριν, LeonidasKik είπε

Άρα με τη λογική ότι ο dsl1 head έχει έξοδο 16Ω και αν ισχύει ότι για τα δεδομένα σπιτιού καλύτερα 1x12 καμπίνα παρά 2x12 κοκ..- Η παρακάτω καμπίνα (παρακάτω link) θα ήταν μία καλή επιλογή?:

 

https://www.thomann.de/gb/marshall_mr1974cx_gitarrenbox.htm

 

Ευχαριστώ!

 

Η καμπίνα είναι πολύ ακριβή. Προορίζεται για τις ακριβές σειρές της marshall.

Μπορείς, από thomann, να πάρεις μια άδεια καμπίνα palmer, και ένα 16αρι greenback. Κάνα 230αρι θα κοστίσει.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πόσα μεγάφωνα έχει η καμπίνα δεν παίζει ρόλο. Κάθε καμπίνα έχει συγκεκριμένα ωμ ανάλογα με τι μεγάφωνα έχει μέσα.

Εγώ όταν ήθελα 16ωμ πήρα μια φτηνη (αξιοπρεπέστατη) harley benton με 12ρι στα 8 ωμ και ένα μεγάφωνο jensen στα 16 και το άλλαξα. Και μετά πούλησα το μεγάφωνο των 8 ωμ. Παίζει κι αυτή η λύση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τον είχα τον DSL1, και στο 0.1 watt ακούγεται σε όλη τη γειτονιά. Marshall μόνος του και χαμηλά ποτέ δεν θα ακουστεί καλά, είναι φτιαγμένοι για να παίζουν δυνατά και σε μπάντα. Ειδικά ο Dsl1 μου φάνηκε κακή επιλογή για χαμηλά. Έπαιζε ωραία δυνατά, αλλά σε εντάσεις σπιτιού όχι. Πολύ καλύτεροι οι Blackstar, Hughes & Kettner από αυτούς που έχω παίξει.

 

Λάμπα, distortion και χαμηλά είναι δύσκολη εξίσωση. Πρέπει να δοκιμάσεις attenuator, για να δεις αν το προτιμάς από master volume amp, και να καταλήξεις αν αξίζει τον κόπο όλο αυτό για σένα, από μια λύση όπως ο Katana (που είναι ήδη καλή περίπτωση για solid state).

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο h&k δεν είναι για σπίτι. Υπερβολικά δυνατος, και στο 1 βατ ακουγεται χαλια και πολύ δυνατά. 

 

Για τον blackstar συμφωνώ. Τον προτιμώ από τον dsl. O τελευταίος παίζει καλά με χαμηλά το μαστερ, πάντως. Δεν είναι όπως ο origin ή ένας vox.

Σίγουρα, η λάμπα θέλει ένταση, ειδικά με distortion ...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Alter είπε

Λάμπα, distortion και χαμηλά είναι δύσκολη εξίσωση. Πρέπει να δοκιμάσεις attenuator, για να δεις αν το προτιμάς από master volume amp, και να καταλήξεις αν αξίζει τον κόπο όλο αυτό για σένα, από μια λύση όπως ο Katana (που είναι ήδη καλή περίπτωση για solid state).

 

 

 

Ακομα κι ο Katana 50 ειναι δυνατος για το σπιτι. Στα 50W ειναι πολυ δυνατος. Στο 0.5W ειναι για κλωτσες. Στα 25W κατι γινεται με το μαστερ χαμηλα, αλλα μη περιμενοουμε και ποιοτητα.
Το καλο ειναι οτι μπορει στο τελος αν δεν παει καλα το επιχειρημα, να χρησιμευσει σαν πεταλιερα με εφφε προσομοιωσεις κλπ, συνδεδεμενη σε καρτα ηχου με ακουστικα κλπ.

Κι οταν λειπουν ολοι, τον ανοιγει και λιγο να ακουσει ενταση.

  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τη σημαντική βοήθεια!!

Τελικά θα πάω με τον Yamaha καθώς ένα σημαντικό κομμάτι είναι και το θέμα χώρου. Το σπίτι είναι μικρό.

Στο δεύτερο υπνοδωμάτιο που είναι το γραφείο (δουλεύω από το σπίτι) και οι κιθάρες μου, θα φέρουμε το μωρό σε κάνα 2 μήνες (ακόμα κοιμάται στο δικό μας δωμάτιο). Κάνουμε οικονομίες για να αγοράσουμε ένα μεγάλο σπίτι σε 2 (πάνω κάτω) χρόνια πρώτα ο Θεός, να είμαστε καλά και με υγεία.

Ως τότε πραγματικά κάνοντας προσομοίωση τι θα γίνει στο δωμάτιο αν βάλω head-καμπίνα - πετάλια  - καλώδια.....άρχισα να κλαίω μόνο και μόνο στη σκέψη, θα υπάρξει θέμα!

Το ήθελα και το θέλω πάρα πολύ για λαμπάτο αλλά ίσως δεν είναι η ώρα ακόμα. Θα μπουρδουκλωθούν όλα με την έλευση του μωρού στο δωμάτιο του γραφείου μου. Επίσης τα μεσημέρια όταν θα κοιμάται, θα μου είναι εξαιρετικά πιο εύκολο να παίρνω από το χεράκι τον htr30ii (4kg) χωρίς καλώδια όπως είναι και να πηγαίνω σε άλλο δωμάτιο να παίζω.

Οπότε θα κάνω τη δουλειά μου με τον Υamaha που βολεύει απίστευτα σε αυτό το κομμάτι (και γι αυτό που είναι θεωρείται top στη κατηγορία του) και με το καλό όταν έρθει η ώρα για το μεγάλο το σπίτι θα έχω ένα μικρό χώρο μόνο για γραφείο - κιθάρες - gear (ήδη συμφωνημένο με τη σύζυγο) και τότε θα πάρω κάτι πραγματικά καλό σε λάμπα που θα το ευχαριστηθώ όπως πρέπει.

 

Είχα μεγάλο ενθουσιασμό για τώρα καθώς συμπλήρωσα στη συλλογή μου 3 πολύ καλές ηλεκτρικές κιθάρες (Gibson Les Paul Classic 2019, Fender Strat Player Series, Fender Tele Player Series) αλλά δεν είναι η ώρα ακόμα για τον ενισχυτή τον σωστό..

 

PS: Αν γνωρίζετε κάποιον που έχει και ενδιαφέρεται να πουλήσει είτε τον Yamaha THR10C είτε τον Yamaha THR30ii, με ενδιαφέρει για άμεση αγορά εφόσον η τιμή είναι σε δίκαια πλαίσια γι αυτό που πουλάει!!

 

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους!!

Επεξεργασμένο από LeonidasKik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LeonidasKik είπε

PS: Αν γνωρίζετε κάποιον που έχει και ενδιαφέρεται να πουλήσει είτε τον Yamaha THR10C είτε τον Yamaha THR30ii, με ενδιαφέρει για άμεση αγορά εφόσον η τιμή είναι σε δίκαια πλαίσια γι αυτό που πουλάει!!

 

θα ρωτήσω κάποιον

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου