Προς το περιεχόμενο

Set-up Ηλεκτρικής Κιθάρας στη Θεσσαλονίκη


NoiSy_MaN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, πρώτο ποστ στο φόρουμ. Έχω μια ESP Standard M-II η οποία απλά κάθεται σε ένα stand εδώ και κάτι χρόνια και θέλω να τη δώσω για ένα ξεγυρισμένο set-up και μετά να αποφασίσω αν την κρατήσω ή την πουλήσω. Googlara αρκετά το θέμα αλλά όλα τα posts που βρίσκω είναι 10χρόνια+ πριν, οπότε θέλω να ξέρω ποια είναι η κατάσταση σήμερα.

 

Λαμβάνω υπόψη την τιμή αλλά αν κάποιος το κατέχει καλύτερα το θέμα, είναι πιο προσεκτικός με τη μεταχείριση του οργάνου κτλ, δε θα κάτσω να σκεφτώ το ένα 10ευρο πάνω-κάτω. Είναι και με floyd rose η κιθάρα και θα χρειαστούν ένα καλό λύσιμο και καθάρισμα όλα αυτά τα κοκοψόνια. Επίσης είμαι ανατολικά οπότε όσο προς τα εκεί τόσο καλύτερα, αλλά και πάλι δεν έχει μεγάλη σημασία.

 

Ως τοποθεσία θα με βόλευε ο Ριχάρδος αλλά δεν έχω διαβάσει και τίποτα σπουδαίο για αυτόν. Κατά τα άλλα είδα για Ζάχο (αν και πλέον δεν κάνει το service ο τύπος για τον οποίο διαβάζω στα παλιά threads), το ΠΝΟΗ ΚΑΙ ΝΥΞΗ που είναι τσιμπημένο από τις τιμές που είδα αλλά φαίνεται να είναι γνώστης και διάβασα κάποιοι να προτείνουν τον Μαυρομουστάκη για καλό και οικονομικό. Άλλο που βρήκα αλλά δεν έχω δει κάτι για αυτό είναι το Guitar Room. 

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας!

Επεξεργασμένο από NoiSy_MaN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε, ο Φανής σίγουρα είναι ο ένας (Πνοή και Νύξη) και δεύτερος που μου αρέσει είναι ο Ζήσης (Echowood). Οι υπόλοιποι θα σου κάνουν ένα απλό σετάρισμα, χωρίς να δουν επιμέρους θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Vasilis_5150 είπε

Γεια σου φίλε, ο Φανής σίγουρα είναι ο ένας (Πνοή και Νύξη) και δεύτερος που μου αρέσει είναι ο Ζήσης (Echowood). Οι υπόλοιποι θα σου κάνουν ένα απλό σετάρισμα, χωρίς να δουν επιμέρους θέματα.

Το Echowood με βολεύει πολύ περισσότερο από το να τρέχω Άνω Πόλη, αλλά και πάλι το σημαντικο είναι ποιος κάνει πιο καλή δουλειά. Είναι εκεί τόσο γνώστες στην ηλεκτρική όσο ο πρώτος; Το site μου βγάζει μια επικέντρωση στα κλασσικά όργανα. Είναι πολύ σημαντικό αυτό που έγραψες στη δεύτερη πρόταση, όχι ότι έχει κάποιο καραμπινάτο θέμα η κιθάρα αλλά μιας που καθόταν τόσα χρόνια σίγουρα θα χρειαστεί και προσοχή για "επιμέρους θέματα". Κάτι μου λέει ότι θα καταλήξω στο Πνοή και Νύξη😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταλήξεις στον Φάνη. Πέρα από το γεγονός ότι είναι συμφορουμίτης (δεν μπαίνει συχνά τελευταία), είναι γνώστης, και είναι Άνθρωπος. Δεν με γνωρίζει προσωπικά, αλλά με έχει βοηθήσει αμέτρητες φορές με τεχνικά θέματα, κατα καιρούς. Όποτε κάνω καμιά μόντα και τα βρίσκω σκούρα, του στέλνω μήνυμα και ανταποκρίνεται άμεσα, σπαταλώντας τον χρόνο του μαζί μου. Και αυτό λέει πολλά.

 

Στον προτείνω ανεπιφύλακτα. Επίσης, είναι luthier, δηλαδή κατασκευαστής κιθάρων (και ηλεκτρικών). Δεν είναι απλά ένα μάστορας.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NoiSy_MaN είπε

 

 

Ως τοποθεσία θα με βόλευε ο Ριχάρδος αλλά δεν έχω διαβάσει και τίποτα σπουδαίο για αυτόν. Κατά τα άλλα είδα για Ζάχο (αν και πλέον δεν κάνει το service ο τύπος για τον οποίο διαβάζω στα παλιά threads), το ΠΝΟΗ ΚΑΙ ΝΥΞΗ που είναι τσιμπημένο από τις τιμές που είδα αλλά φαίνεται να είναι γνώστης και διάβασα κάποιοι να προτείνουν τον Μαυρομουστάκη για καλό και οικονομικό. Άλλο που βρήκα αλλά δεν έχω δει κάτι για αυτό είναι το Guitar Room. 

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας!

Μην κρίνεις μαστορες με βάση την τοποθεσία.

Ριχάρδος είναι κατάστημα πώλησης. Δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον να σετάρει εκεί.

Ζάχος το ίδιο. Κάποτε δούλευε εκεί κάποιος που έφτιαχνε κιθάρες ηλεκτρικές. Είχα δοκιμάσει μια στρατ. Πέραν τούτου δεν γνωρίζω. Πέρασαν χρόνια

Φάνης (Πνοή και Νύξη) είναι το goto μέρος γι αυτό που θες.

Για σετάρισμα στο Μαυρομουστάκη έχω να ακούσω πάνω από 45 χρόνια.

Guitar Room ΔΓ/ΔΑ

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Φανής είναι πίσω από το παλιό δημαρχείο στη Βενιζέλου. Απλά αν γνωρίζω σωστά, είναι κλεισμένος μέχρι τέλος του μήνα. Ο Ζήσης στο echowood ασχολείται και με ηλεκτρικά όργανα. Του πήγα μια κιθάρα μου για σετάρισμα και πραγματικά πετάει! Πολύ καλό κι ευγενικό παιδί, αλλά και γνώστης και σωστός μάστορας. Σκέψου ότι πολλά τα είδες με την πρώτη ματιά και μου λέει "α, θέλει να δούμε αυτό, αυτό κι αυτό". Και όταν πήρα την κιθάρα μου είπε ακριβώς τι έκανε. Γενικά αν δεις μεταξύ αυτών των δυο, δεν θα το μετανιώσεις.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου