Προς το περιεχόμενο

RODE NT-1A vs NT-1. Ποιό από τα 2;


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία μου ακούγεται και μένα, αρκετά γλυκό, και ωραίο και το παίξιμο ;)

Εγώ ίσως να του δινα ένα τσικ πάνω στις ψηλές, προσωπικά μου αρέσει λίγο πιο crisp η ακουστική.

 

Πώς το τοποθέτησες? Στο ηχείο ή λίγο πιο πάνω, προς το fretboard?

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Ωραία μου ακούγεται και μένα, αρκετά γλυκό, και ωραίο και το παίξιμο ;)

Εγώ ίσως να του δινα ένα τσικ πάνω στις ψηλές, προσωπικά μου αρέσει λίγο πιο crisp η ακουστική.

 

Πώς το τοποθέτησες? Στο ηχείο ή λίγο πιο πάνω, προς το fretboard?

 

Το έβαλα να κοιτάει το fretboard λίγο πιο κάτω από την ένωση με το σώμα. Απόσταση γύρω στα 15 εκατοστα (νομίζω, με το μάτι).

 

Το eq είναι κάτι που τώρα το μαθαίνω και πειραματίζομαι αρκετα.

Στο 2ο clip υπήρχε κι ένα extra challenge όσον αφορά το eq,  μιας και συνυπάρχουν κιθάρα και φωνή.

 

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά 

Θα ήθελα να εκφράσω τις πρώτες εντυπώσεις απο το rode nt1 που ήρθε προ ημερών και έκανα κάποιες δοκιμές. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μικρόφωνο μεγάλου διαφράγματος και μπορώ να πω πως περίμενα καλύτερα αποτελέσματα . Ο ήχος μου φαίνεται λίγο μουντός ,"άχαρος". Πιθανότατα κάτι κάνω λάθος γιατι όσα reviews και να είδα στο youtube όπως και τα clips του συμφορουμήτη Mpamps δεν είχαν καμία επαφή με τον ήχο που βγάζω εγώ. Δοκίμασα διαφορετικές θέσεις μικροφώνου , απόστασή του είναι περίπου στα 15-20cm, και κοιτάει την ταστιέρα περίπου στο 7ο τάστο. Το δωμάτιο (περιπου 20 μ2)  δεν έχει ακουστική βελτίωση. Το περίεργο είναι πως αν ηχογραφήσω φωνή ακούγεται πολύ καλά( απο τεχνικής απόψεως γιατι απο ποιοτικής έχω αγριοφωνάρα, γι αυτό ας μη βάλω δείγμα), οι ήχοι του περιβάλλοντος που πιάνει είναι σχεδόν ίδιοι ( τι κακό είναι και αυτό με την υπερευαισθισία, πρεπει να κρατάω την ανάσα μου όταν ηχογραφώ λες και είμαι sniper). Η κλασσική όμως μου τα χαλάει, λες και μπαίνει ένα φίλτρο που κόβει συχνότητες μου φαίνεται. Το αποτέλεσμα βελτιώνεται εαν κόψω λίγο μεσαίες και μπει λίγο reverb, αλλά το raw δείγμα μπορώ να πω πως δεν μου αρέσει

Με το παρακάτω βίντεο σας εκφράζω τις προσδοκίες μου (3' 44''), ενώ το αποτέλεσμα που βγάζω είναι στα επισυναπτόμενα clips(το περιεχόμενο είναι με βάση το βίντεο). Apologies για το άγαρμπο παίξιμο , είναι απλά για να δείξω το ηχητικό αποτέλεσμα που βγάζω, όταν με το καλό πετύχω καλό αποτέλεσμα θα φέρω κανονικό κιθαρίστα 😄 . Το μικρόφωνο κουμπώνει σε μια profire 610, με την προενίσχυση στα 3/4 του gain. 

 

Βέβαια ο τύπος του βίντεο ηχογραφεί στο στούντιό του που έχει φιλοξενήσει μεγαθήρια, και πιθανότατα να έχει κουμπώσει το μικρόφωνο σε προενίσχυση των 3000 ευρω, αλλα και πάλι ο,τι άλλο είδα youtube απείχε πολύ απο ο,τι έβγαλα.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε εαν κρίνετε και εσείς πολύ χάλια την ηχογράφησή μου για την ποιότητα που μπορεί να δώσει αυτό το μικρόφωνο, ή μήπως κάτι "παθαίνει" στις κλασσικές κιθάρες και τις σκοτώνει; 

Ευχαριστώ 

Επεξεργασμένο από Στάθης Π.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

κοιτάει την ταστιέρα περίπου στο 7ο τάστο.

 

Βάλτο στο 12ο με 14ο και δες αν έχει διαφορά.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Βάλτο στο 12ο με 14ο και δες αν έχει διαφορά.

Αυτό ετοιμαζόμουν να γράψω.

 

Επίσης πειραματίσου και με την απόσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο απομακρύνεται το μικρόφωνο από την πηγή (αντηχείο κλασσικής κιθάρας) τόσο περισσότερο μετράει η αντήχηση του χώρου (ο οποίος όπως λες δεν είναι κατάλληλα διαμορφωμένος).

Οπότε βάλτο κοντά στην τρύπα (πειραματίσου και δες τι κάνει καλύτερη δουλειά).

 

Επίσης έχε κατά νου, ότι ένα καλό μικρόφωνο είναι flat, δεν χρωματίζει τον ήχο, οπότε αν ο ήχος της κιθάρας είναι "κάπως", τότε "κάπως" θα είναι και ο ήχος που πιάνει το μικρόφωνο.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

40 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Βάλτο στο 12ο με 14ο και δες αν έχει διαφορά.

Done. Πιο γεμάτος και δυνατός ήχος , αλλά με τον ίδιο "χαρακτήρα". Η απόσταση είναι περίπου 13-15 cm, στο 14ο ταστο. Βάζω και ένα κλιπ με λίγο βάθος και αφαίρεση των χαμηλών συχνοτήτων στο strum

 

43 λεπτά πριν, mpamps είπε

Επίσης πειραματίσου και με την απόσταση.

Ναι , θα χρειαστεί απο οτι φαίνεται πολύ όχι μόνο να βρω το σημείο. αλλά και να συνηθίσω να μη χάνω τη θέση . Στο κλιπ ξεκινάει ο ήχος γεμάτος και καταλήγει κούφιος. Δύσκολα τα πράγματα, το περίμενα ευκολάκι όπως φαίνεται στα βιντεο. 

28 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Όσο απομακρύνεται το μικρόφωνο από την πηγή (αντηχείο κλασσικής κιθάρας) τόσο περισσότερο μετράει η αντήχηση του χώρου (ο οποίος όπως λες δεν είναι κατάλληλα διαμορφωμένος).

Οπότε βάλτο κοντά στην τρύπα (πειραματίσου και δες τι κάνει καλύτερη δουλειά).

Όταν το βάζω κοντά στο αντηχείο τα μεσαία υπερκαλύπτουν τον ήχο. Αφού πριν κάποιες μέρες που ξαναπροσπάθησα, μου φαινόταν πως ο πιο σωστός ήχος ήταν κοντά στο 5ο τάστο. Βέβαια θα αναθεωρήσω κάμποσες φορές μέχρι να βρω το σημείο, αυτό για παράδειγμα του 14ου τώρα μ φαινόταν λίγο καλύτερα. 

26 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Επίσης έχε κατά νου, ότι ένα καλό μικρόφωνο είναι flat, δεν χρωματίζει τον ήχο, οπότε αν ο ήχος της κιθάρας είναι "κάπως", τότε "κάπως" θα είναι και ο ήχος που πιάνει το μικρόφωνο.

Δεν ξέρω... η κιθάρα στα αυτιά μου ακούγεται πολύ ωραία και καμία επαφή με αυτό που ακούω στο κλιπ. Θα δοκιμάσω και άλλες πηγές να κάνω συγκριτικό καθώς δεν έχω εμπειρία με ηχογράφηση ακουστικών οργάνων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Όταν το βάζω κοντά στο αντηχείο τα μεσαία υπερκαλύπτουν τον ήχο.

 

Σωστά, δεν θέλει πάρα πολύ κοντά γιατί θα "μπουκώσει" ο ήχος.

Χρειάζεται αρκετή προσπάθεια να βρεις το κατάλληλο σημείο.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου