Προς το περιεχόμενο

RODE NT-1A vs NT-1. Ποιό από τα 2;


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κάποιος εμπειρία από τα 2 μικρόφωνα του τίτλου;

 

Προορίζεται για home studio χρήση για φωνή και ακουστική κιθάρα.

 

Από ό,τι διαβάζω η βασική τους διαφορά είναι η συχνοτική απόκριση.

 

Το NT-1 είναι σχετικά flat σε αντίθεση με το NT-1A που έχει ένα boost στα 150Hz και στο εύρος 6Hz-12Hz.

Αυτό από ό,τι καταλαβαίνω, θα δώσει ένα πιο bright ήχο και που μπορεί να είναι επιθυμητό ώστε π.χ. τα φωνητικά να ειναι "πιο μπροστά" (??) αλλά από την άλλη μπορει το αποτέλεσμα να είναι πολύ τραχύ...

 

Η διαφορά στην τιμή όμως είναι σχεδόν 70 Euros και σκέφτομαι:

"Αξίζει να πάω στο NT-1 για το flat response του ή μήπως δεν είναι και τόσο ενοχλητικό/"κακό" το boost του NT-1A;"


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά είναι διλήμματα γι αυτούς που έχουν 10 μικρόφωνα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αυτά είναι διλήμματα γι αυτούς που έχουν 10 μικρόφωνα.

Οπότε εγώ που δεν έχω κανένα (πυκνωτικο), ποιο παίρνω;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mpamps είπε

Οπότε εγώ που δεν έχω κανένα (πυκνωτικο), ποιο παίρνω;

 

 

θα έλεγα το απλό, όπως έκανα και εγώ πριν 3 χρόνια

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι και σε διαφορετικές τιμές, μιας και έχουν 65€ διαφορά, που για αυτό το price-range είναι μεγάλη (το ΝΤ1 είναι ~40% πιο ακριβό).

 

Σε αυτό το site θα δεις τις διαφορές όμορφα και εύκολα. Αξίζει να δεις και τα frequency charts. To NT1 φαίνεται πιο reference και balanced σε αρκετά σημεία. Εγώ έχω το NT1-A. Δεν έχω κάνει πολλές ηχογραφήσεις αλλά μια χαρά την κάνει τη δουλειά του και είμαι ευχαριστιμένος. Μου βγάζει λίγο παραπάνω θόρυβο αλλά τίποτα που δε φτιάχνει.

https://www.dawsons.co.uk/blog/rode-nt1-vs-nt1a-what-are-the-differences

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το ΝΤ-1Α στα home recordings που κάνω. Το θεωρώ εκπληκτικό μικρόφωνο για το budget  του. Ειδικά αυτό το brightens που βγάζει είναι τόσο διαυγές που κάποιες φορές μου λείπει όταν δεν το ακούω από άλλα ακριβότερα μικρόφωνα. 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

έχοντας δοκιμάσει πάνω από μια φορά και τα δύο, προσωπικά (ειδικά αν θα ήταν το μοναδικό μου σε συνθήκες home) θα επέλεγα το NT1 χωρίς κανέναν ενδοιασμό (πλέον της τιμής)... τους λόγους και νομίζω τους έχω αναφέρει παλιότερα και αναφέρθηκαν κι από τους φίλους μας σα πάνου...

 

μεγάλο του προσόν (που δεν έχει αναφερθεί νομίζω ούτε τότε ούτε τώρα), το ότι συγκριτικά και σε αντίθεση με πολλούς από τους άμεσους ανταγωνιστές του, "συγχωρεί" κατά κανόνα τους διεκπεραιωτικά τυπικούς προενισχυτές των entry level καρτών ήχου (κυρίως μην αναδεικνύοντας υπερβολικά την "σκληρότητα" που τους χαρακτηρίζει)... κι αν το matching του πετύχει (δυστυχώς με ακριβότερους από την κατηγορία του pre) πραγματικά φαντάζει κι αυτό για ακριβότερο δίνοντας δυνητικά (μιας και παίζουν πολλά ρόλο) αποτελέσματα ανάλογα με πολλαπλάσιας τιμής του mic... τα τελευταία χρόνια, μαζί με το (ποιο έντονο σε χαρακτήρα και λίγο ακριβότερο) Lewitt LCT 440, τα μακράν αγαπημένα μου φθηνά (μόνο στην τσέπη), μικρόφωνα...

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλει, αποφάσισα να πάρω το NT1.

Θα το έχω αργότερα μέσα στη μέρα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου