Προς το περιεχόμενο

RODE NT-1A vs NT-1. Ποιό από τα 2;


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mpamps είπε

Εν τέλει, αποφάσισα να πάρω το NT1.

Θα το έχω αργότερα μέσα στη μέρα.

 

Καλορίζικο!

Όλως τυχαίως αυτές τις ημέρες είχα κ εγώ την ίδια απορία, οι απαντήσεις τόσο σε αυτό το θέμα όσο και σε άλλα αντίστοιχα του παρελθόντος ήταν κατατοπιστικές. Ο λόγος της αναζήτησης μικροφώνου είναι η ηχογράφηση κλασσικής κιθάρας. Επι την ευκαιρία που λύθηκε το παρών θέμα θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα: Η ηχογράφηση που θέλω να κάνω είναι για κλασσική κιθάρα και εαν προκύψει κάτι άλλο έχει καλώς. Τα μεγάλου διαφράγματος μικρόφωνα ενδείκνυνται για κλασσική κιθάρα; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Τα μεγάλου διαφράγματος μικρόφωνα ενδείκνυνται για κλασσική κιθάρα; 

 

 

 

Εννοείται.

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/1/2022 στις 4:38 ΠΜ, npap είπε

κι αν το matching του πετύχει

 

Ενδιαφέρον.

Έχεις καμία κάρτα που έχεις παρατηρήσει να δένει η κομπόστα;;

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, gmoukou είπε

 

Ενδιαφέρον.

Έχεις καμία κάρτα που έχεις παρατηρήσει να δένει η κομπόστα;;

 

στον συνδυασμό του με την all time classic RME fireface 400 ενθουσιάστηκα με την ουδετερότητα του αποτελέσματος χωρίς να μου λείψει η "διαφάνεια"... ποιοτικός elegant ήχος που πραγματικά υπερβαίνει την κατηγορία... από την στιγμή που πια την βρίσκεις στην αγορά σε καλή κατάσταση κάτω από 4 κατοστάρικα, ειλικρινά δεν ξέρω τι παραπάνω θα μπορούσα να ζητήσω (και για οποιαδήποτε χρήση) στο σπίτι μου...

 

παράλληλα εκτιμώ (χωρίς όμως να έχω δοκιμάσει) ότι και με αρκετές σύγχρονες mid price ποιοτικές κάρτες όπως Audient ή Arturia θα είχε εξαιρετικά αποτελέσματα...

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, npap είπε

από την στιγμή που πια την βρίσκεις στην αγορά σε καλή κατάσταση κάτω από 4 κατοστάρικα ....

 

Το θέμα είναι να έχεις pc με παλιότερα windows πχ 7άρια, γιατί 10άρια και firewire δεν τα πάνε καλά.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Το θέμα είναι να έχεις pc με παλιότερα windows πχ 7άρια, γιατί 10άρια και firewire δεν τα πάνε καλά.

Τότε η babyface που παίζει στα 700. Όλες οι rme έχουν ξεφύγει επειδή έχουν αντικαταστήσει τα τσιπάκια της ΑΚΜ. Και αυτό επειδή υποθέτω ότι οι babyface που κυκλοφορούν είναι ακόμα με τα ΑΚΜ. Σε λίγο ξεχάστε RME κάτω από 1200

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Το θέμα είναι να έχεις pc με παλιότερα windows πχ 7άρια, γιατί 10άρια και firewire δεν τα πάνε καλά.

 

ναι έχεις δίκιο Στράτο μου και φυσικά κάποιος πρέπει να το λάβει υπόψη αν καταφύγει σε ανάλογο σεταπ...  αλλά προσωπικά επειδή έχω άπειρες κακές εμπειρίες (που μου έχουν αφήσει μετατραυματικά σύνδρομα) από τις εναλλαγές των λειτουργικών και φορμάτ από τα τέλη των 80's και τούδε, δουλεύω πια τα audio pc σαν hardware πολυκάναλα...😁

 

έτσι εκ της ποιότητας του αποτελέσματος παρακινούμενος, όσο μου τσουλάνε άψογα τα 7 (ουσιαστικά όσο δουλεύει άψογα το sonar και τα αγαπημένα μου συμπαρομαρτούντα του), δεν τα αλλάζω... μετά βλέπομεν...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα λες Νίκο μου, απλά επειδή είμαι σε φάση αλλαγής pc, και έχω και firewire audio interface, και δεν έχω την πολυτέλεια να έχω dedicated pc μόνο για μουσική, και επειδή η υποστήριξη για τα 7άρια θα σταματήσει, είμαι κατά κάποιον τρόπο αναγκασμένος να έχω τα μάτια μου ανοιχτά και για audio interface.

 

Γι' αυτό έγραψα το σχόλιο.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
17 ώρες πριν, fusiongtr είπε

είμαι κατά κάποιον τρόπο αναγκασμένος να έχω τα μάτια μου ανοιχτά και για audio interface.

 

συμφωνώ απόλυτα... έτσι κι αλλιώς υπάρχουν αξιολογότατα audio interface σ όλες τις κατηγορίες τιμής... απλά επικέντρωσε στις ανάγκες σου...

 

Στις 19/1/2022 στις 3:56 ΜΜ, Στάθης Π. είπε

Πιθανότατα δύο πελατάκια η rode σήμερα απο το noiz.

 

άι καλά... διάβαζα "πεταλάκια" ρε Στάθη και προσπαθούσα από χθες να καταλάβω... αχ το γήρας....😁

  • Χαχα 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου