Προς το περιεχόμενο

Βιβλίο με κλιμακες


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Θέλω να πάρω ένα βιβλίο που να έχει συγκεντρωμενες κλίμακες σε ταμπλατουρα και ακόρντα σχετικά των κλιμακων ν ανοίξει λίγο χέρι κ τ αυτί μου. Βρίσκω δεξιά αριστερά αλλά θ ήθελα να τα χω κάπου συγκεντωμενα. Βλέπω διαφορά βιβλία αλλά μόνο το εξώφυλλο. Αν υπάρχει καμία θετική εμπειρία ας κατατεθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν τα θέλεις κάπου όλα συγκεντρωμένα, προτείνω το βιβλίο "Harmony and Theory" από τις εκδόσεις Hal Leonard.

https://www.halleonard.com/product/695161/harmony-and-theory

 

Υπάρχουν και online όλα αυτά, απλά προτείνω το συγκεκριμένο βιβλίο γιατί ακολουθεί συγκεκριμένη μέθοδο και στα δείχνει με τέτοια σειρά και τέτοιο τρόπο ώστε να παρουσιάσει και τη σχέση μεταξύ των concepts, δε σου πετάει απλά σχήματα και σύμβολα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό βιβλίο, το έχω σκαναρισμένο εκτός απ το πρωτότυπο, αλλά δυστυχώς δεν έχει ταμπλατούρες που ζητάει το παλικάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, geka είπε

Θέλω να πάρω ένα βιβλίο που να έχει συγκεντρωμενες κλίμακες σε ταμπλατουρα και ακόρντα σχετικά των κλιμακων

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεσαι κάποιο βιβλίο γι' αυτό.

Οι κλίμακες είναι τύποι (όπως στα μαθηματικά), τις φτιάχνεις μόνος σου αν ξέρεις τα διαστήματα από τα οποία αποτελούνται (μπορείς να τα βρεις παντού).

Πχ ματζόρε (ionian)  Τ-Τ-Η-Τ-Τ-Τ-Η (όπου Τ τόνος και Η ημιτόνιο).

 

Πάρε μια άδεια ταμπλατούρα, βρες τα διαστήματα κάθε κλίμακας, και φτιάξτες μόνος σου όπως σε βολεύει.

 

Το ίδιο ισχύει και με τις συγχορδίες.

 

Έτσι, εκτός από το αυτί και τα δάχτυλα, θα "ανοίξεις" και το μυαλό σου.

 

Που δυσκολεύεσαι να το κάνεις?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα δεν είναι να μάθεις κλίμακες.

Οι κλίμακες υπάρχουν και είναι συνδυασμοί διαστημάτων. Αν αναδιατάξεις κατ το δοκούν τα διαστήματα, δηλαδή 6 διαστήματα-7 νότες (και ίσως όχι πάντα 6-7) έχεις όλες τις κλίμακες να ανεβοκατεβαίνεις όσο γουστάρεις.

Η ουσία είναι να ξέρεις και να μπορείς να χρησιμοποιείς την κατάλληλη κλίμακα ανάλογα με τα ακόρντα που έχει το κάθε άσμα και την διαδοχή τους. Και αυτό ελάχιστα βιβλία το γράφουν ή μπορεί να το διδάξουν

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Η ουσία είναι να ξέρεις και να μπορείς να χρησιμοποιείς την κατάλληλη κλίμακα ανάλογα με τα ακόρντα που έχει το κάθε άσμα και την διαδοχή τους. Και αυτό ελάχιστα βιβλία το γράφουν ή μπορεί να το διδάξουν

 

Τα περισσότερα που έχω διαβάσει το γράφουν πάντως.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί χρειάζεσαι κάποιο βιβλίο γι' αυτό.

Οι κλίμακες είναι τύποι (όπως στα μαθηματικά), τις φτιάχνεις μόνος σου αν ξέρεις τα διαστήματα από τα οποία αποτελούνται (μπορείς να τα βρεις παντού).

 

26 λεπτά πριν, dimsonic είπε

θέμα δεν είναι να μάθεις κλίμακες.

Οι κλίμακες υπάρχουν και είναι συνδυασμοί διαστημάτων.

Ειμαι ωρες στο μαγαζι και ελεγα ν χω ενα βιβλιο περισσοτερο για ν μ λυθει το χερι εδω. Μονος μου τις φτιαχνω ετσι κι αλλιως.

 

26 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ουσία είναι να ξέρεις και να μπορείς να χρησιμοποιείς την κατάλληλη κλίμακα ανάλογα με τα ακόρντα που έχει το κάθε άσμα και την διαδοχή τους. Και αυτό ελάχιστα βιβλία το γράφουν ή μπορεί να το διδάξουν

Καλο αυτο . Ειναι απο τις λιγες ικανοτητες που εχω. Εννοωντας οτι ξερω αναλυση συγχορδιων και με ποιες νοτες κι ακορντα ταιριαζουν. Οπως και τις διαφορες θεσεθς των νοτων και ακορντων σε ολη τη ταστιερα. Εμπειρικα κυριως.

Απλα ελεγα μηπως ανοιξει κ τ αυτι μ σε αλλους δρομους π δεν τους ειχα υποψη μου. Π μεχρι στιγμης το κανω ετσι οπως ειπατε πιο πανω. Αναλογα με τις νοτες π μου βγαινουν βαζω αντιστοιχα ακόρντα κ αναποδα

Επεξεργασμένο από geka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ λειτουργώ όπως ο geka. Θα έβρισκα ενδιαφέρον, όμως, ενα βιβλίο το οποίο θα περιείχε εναλλακτικές κλίμακες και τα ακορντα τους. Κλίμακες που δεν συναντώνται συχνά, με εξωτικά ακορντα, ίσα ίσα για να μου δώσουν καμία παραξενη ιδέα.

Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάτι τέτοιο για νιούμπηδες, αλλά θα είχε ενδιαφέρον.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Θα έβρισκα ενδιαφέρον, όμως, ενα βιβλίο το οποίο θα περιείχε εναλλακτικές κλίμακες και τα ακορντα τους. Κλίμακες που δεν συναντώνται συχνά, με εξωτικά ακορντα, ίσα ίσα για να μου δώσουν καμία παραξενη ιδέα.

Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάτι τέτοιο για νιούμπηδες, αλλά θα είχε ενδιαφέρον.

Αυτο και για να εκλογικευσω επισης αυτα π κανω. . Σα να πιανεις ενα παλιοτερο βιβλιο για να το ξαναδεις απο πιο ωριμη θεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου