Προς το περιεχόμενο

Are Digital Modelers For You?


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

 

Ναι μεν, αλλά υπάρχουν και άτομα εντός forum που παίζουν blues/jazz με plugins και έχουν ηχάρα. Ασφαλώς και θα ήταν ακόμα καλύτερο το αποτέλεσμα με έναν καλά ανοιγμένο Fender και 1-2 σωστά τοποθετημένα μικρόφωνα, αλλά δε νομίζω πως απευθύνονται μόνο σε prog-άδες πλέον οι digital επιλογές.

Δε διαφωνούμε κάπου, εκτός ίσως απ το τί ορίζει ο καθένας μας ως "ηχάρα" που μάλλον είναι υποκειμενικό.  Έγραψα και πριν ότι όσο δεν ανοίγω τους ενισχυτές και γράφω αποκλειστικά με modeler, όλα μου φαίνονται μια χαρά. Απλά όταν θα ξεκινήσω να γράφω πιο roots πράγματα που προορίζονται για τελικές ηχογραφήσεις, θα πάω στους ενισχυτές και ναι, ακόμη ακούω διαφορά.

 

Τώρα για να τζαμάρω ή να ανεβάσω ένα κλιπάκι εδώ, πιθανότατα να βαρεθώ να μπω στη διαδικασία πρίζες-καλώδια-ενισχυτές-attenuator-di κλπ και να το κάνω κι εγώ με modeler. Κι ευτυχώς που έχω βρει κι αυτό το signal chain με τους ενισχυτές μου να γράφονται direct δηλαδή, γιατί αν έπρεπε να κάτσω να στήσω μικρόφωνα και να σετάρω ήχο απ την αρχή κάθε φορά, μπορεί κι εγώ να χρησιμοποιούσα τα modelers πολύ περισσότερο. 

 

Και σε παλιότερα thread έχω υπερσπιστεί τα modelers και έχω κι εγώ πει ότι έχουν διανύσει μεγάλη απόσταση. Κυρίως δίνω εδώ επιχειρήματα στο γιατί το να δώσει κάποιος 1.000€ για ενισχυτή δεν μπορεί να θεωρείται άκυρο.   

28 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Αχ αχ αχ ταλαιπωριέστε άδικα. Ενώ εμείς οι συνθάδες τα έχουμε λύσει αυτά προ πολλού. Αγαπάμε άναλογκ και ψωνίζουμε ντίτζιταλ 😛

Είναι και το mojo κάπου εκεί χαμένο...........

 

Συγγνώμη για το σπαμ αλλά.... 

 

Κρατώ το να μην χάνει κανείς την big picture. 

Δεν ξέρω αν όντως "ψωνίζουμε digital". Εγώ βλέπω τα Behringer και φεύγουν σα ζεστά ψωμάκια, για να μη  μιλήσω για τις 1657 εταιρείες που υπάρχουν πλέον για να φτιάχουν κουλά monosynths και modulars. 🙃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Όχι. Συγκρίνω πραγματικούς ενισχυτές ηχογραφημένους με έξοδο απ το attenuator direct στον υπολογιστή με IR καμπίνες, με τα modellers είτε με τις δικές τους είτε και με τις ίδιες IR καμπίνες που χρησιμοποιώ για τους ενισχυτές. Όλα τα ακούω απ τα studio monitors. Κανένας ήχος από την ίδια την καμπίνα του ενισχυτή. 

 

 

Συνεπώς, δε συγκρίνεις καν έναν πραγματικό ενισχυτή με ένα modeller. Συγκρίνεις ενισχυτή+attenuator+IR με modeller ή profiler επίσης με IR.

 

Κάποιος πιο "πιουρίστας" θα σου πει πως αυτό που κάνεις δε συγκρίνεται με έναν "πραγματικό" ενισχυτή και πως τα IRs σε συγκρίνονται με τη "λάμπα" 🤣

 

Πώς ξέρεις πως η έξοδος του attenuator δεν χρωματίζει και δεν αλλάζει την απόκριση? Πώς γνωρίζεις ότι η ρύθμιση που έχεις κάνει είναι ίδια με αυτή που θα έκανε με τα μικρόφωνα σε μία actual καμπίνα ένας πολύ έμπειρος παραγωγός? Επίσης πως γνωρίζεις πως έχεις ρυθμίσει σωστά όλες τις παραμέτρους και τα "components" στο modeller ώστε να είναι ίδια με του ενισχυτή σου? 

 

Δεν πέτυχες καλύτερο ήχο με τους ενισχυτές, απλά διαφορετικό. Και μάλιστα με το μισό "chain" ψηφιακό, αφού ως γνωστόν το IR κάνει τεράστια διαφορά στον ήχο. Το αν σου αρέσει το ένα ή το άλλο περισσότερο είναι καθαρά προσωπικό θέμα.

 

Επίσης αυτό 

 

Η διαφορά στο πώς κομπρεσσάρει το modeler σε σχέση με τον ενισχυτή είναι αυτό που αλλάζει τα πάντα στο feel και στο παίξιμο και στο άκουσμα. Επίσης το πόσο "επιτρέπεται" να δώσεις πρίμα σε έναν ενισχυτή και πόσο στο modeler πριν το δεύτερο να ακουστεί χάλια.

 

είναι και πάλι γενίκευση, κάθε modeller/profiler κλπ οπως προείπα είναι διαφορετικό. 

 

 

 

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

 

Συνεπώς, δε συγκρίνεις καν έναν πραγματικό ενισχυτή με ένα modeller. Συγκρίνεις ενισχυτή+attenuator+IR με modeller ή profiler επίσης με IR.

 

Πώς ξέρεις πως η έξοδος του attenuator δεν χρωματίζει και δεν αλλάζει την απόκριση? Πώς γνωρίζεις ότι η ρύθμιση που έχεις κάνει είναι ίδια με αυτή που θα έκανε με τα μικρόφωνα σε μία actual καμπίνα ένας πολύ έμπειρος παραγωγός? Επίσης πως γνωρίζεις πως έχεις ρυθμίσει σωστά όλες τις παραμέτρους και τα "components" στο modeller ώστε να είναι ίδια με του ενισχυτή σου? 

 

Δεν πέτυχες καλύτερο ήχο με τους ενισχυτές, απλά διαφορετικό. Και μάλιστα με το μισό "chain" ψηφιακό, αφού ως γνωστόν το IR κάνει τεράστια διαφορά στον ήχο. Το αν σου αρέσει το ένα ή το άλλο περισσότερο είναι καθαρά προσωπικό θέμα.

 

Επίσης αυτό 

 

Η διαφορά στο πώς κομπρεσσάρει το modeler σε σχέση με τον ενισχυτή είναι αυτό που αλλάζει τα πάντα στο feel και στο παίξιμο και στο άκουσμα. Επίσης το πόσο "επιτρέπεται" να δώσεις πρίμα σε έναν ενισχυτή και πόσο στο modeler πριν το δεύτερο να ακουστεί χάλια.

 

είναι και πάλι γενίκευση, κάθε modeller/profiler κλπ οπως προείπα είναι διαφορετικό. 

 

 

 

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι έχω και αρκετή εμπειρία απ τους ενισχυτές μου "live". Κι ότι δουλειά του "έμπειρου παραγωγού" είναι ακριβώς να "συλλάβει" τον ήχο που έχω σετάρει στον ενισχυτή μου. Κι ότι επίσης έχω δοκιμάσει και modelers με τα ίδια IRs που χρησιμοποιώ για τους ενισχυτές. Κι ότι compression μπορείς αν θες να προσθέσεις αλλά δεν μπορείς να αφαιρέσεις (κρατώντας το ίδιο gain structure) άρα το να μπορείς να πετύχεις το ίδιο γκάζι με λιγότερο compression είναι και πιο ευέλικτο και δίνει περισσότερη "ζωντάνια" στον ήχο. Κι ότι το treble response είναι κάτι μάλλον αντικειμενικό αν ας πούμε από ένα σημείο και μετά το modeller γίνεται "αφύσικο" ή "σκληρό" στα πρίμα.

 

Αλλά ναι, όλα είναι υποκειμενικά στο τέλος της ημέρας. Τo each, his own. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, πολύ κακό για το τίποτα, ειλικρινά...

 

Ότι βολευει τον καθένα, σε ήχο και αισθηση (εκει είναι που πονάνε τα περισσοτερα modelers, όχι όλα, όχι εδώ και 10-12 χρόνια τουλάχιστον).

 

Προσωπικά μετά απο 20 χρονια αυστηρά με λαμπάτους, το γυρισα σε modeler ακριβως επειδή πριν απο 10 χρονια βρηκα εταιρεία που με καλυπτε απολυτα τόσο σε ήχο αλλα κυρίως σε αισθηση (δεξι χερι, δυναμικες κοκ) σε σημειο που ξεφορτώθηκα τα παντα και δεν ξαναασχοληθηκα ούτε και παιζει ποτέ να γυρισω πισω.

 

Τον καλυτερο ενισχυτη που ειχα ποτε (τον Metropoulos Super Lead με δικα μου specs και mods για να ειναι ακριβώς αυτο που θελω) τον πήρε τυπάκι που απο τότε είμαστε οι καλυτεροι φιλοι. Tube head και αναλογικος μεχρι αηδίας. Δεν τον κατηγορώ, δεν με κατηγορεί, δεν τον θεωρώ οπισθοδρομικό και κουφό, ουτε εκεινος νεοτεριστή και κουφό.

 

Ο καθένας εχει τα δικά του standards, ο καθένας "ακουει" και "νιωθει" διαφορετικά, όλα αυτα είναι εργαλεία για την μουσικη οπότε μην χανουμε το νόημα. Αν δε κάποιος τα βρει όλα αυτα και επιπλέον του λυνονται τα χέρια απο άποψη πρακτικοτητας, οικονομικου κοκ, μαγκιά του.

 

Τέλος, δεν ειναι ουτε ολοι οι ενισχυτές το ιδιο, ουτε όλα τα modelers το ίδιο, όπως ουτε όλοι έχουν τα ίδια αυτιά και εγκέφαλο (που κανει και το intepritation του input των αυτιών, τα αυτιά απλοι αισθητηρες ειναι στο φινάλε).

 

YMMV, οπότε πάμε παρακάτω.

 

ΥΓ: όχι, δεν παιζω ουτε prog ουτε metal, σπάνια έως ποτέ χρησιμοποιώ παραμορφωμένο ήχο εδω και πολλα χρονια.

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κανείς δεν είπε τον άλλον "κουφό" βρε @Freedom.

 

Επίσης μιλάμε για modelers μέχρι 1.000€ (έστω δεύτερο χέρι). Γι αυτά που κοστίζουν όσο τρεις handwired boutique ενισχυτές, θα κάναμε μία άλλη συζήτηση. Βέβαια και πάλι είναι απορίας άξιο για μένα το πώς κάθε τόσο βγαίνει κι ένα καινούργιο modeler που είναι τόσο καλύτερο απ το παλιό ώστε να αξίζει τόσα λεφτά, απ τη στιγμή το παλιό ήταν κατα γενική ομολογία όσων το χρησιμοποιούσαν, ήδη τέλειο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Κανείς δεν είπε τον άλλον "κουφό" βρε @Freedom.

 

Επίσης μιλάμε για modelers μέχρι 1.000€ (έστω δεύτερο χέρι). Γι αυτά που κοστίζουν όσο τρεις handwired boutique ενισχυτές, θα κάναμε μία άλλη συζήτηση. Βέβαια και πάλι είναι απορίας άξιο για μένα το πώς κάθε τόσο βγαίνει κι ένα καινούργιο modeler που είναι τόσο καλύτερο απ το παλιό ώστε να αξίζει τόσα λεφτά, απ τη στιγμή το παλιό ήταν κατα γενική ομολογία όσων το χρησιμοποιούσαν, ήδη τέλειο. 

 

Μιλάμε για modellers με 1000+, δηλαδή Kemper (1200 μτχ μέσο όρο), Fractal FM3 (1200 καινούργιο, μτχ λιγότερο) - το οποίο έχει τον ίδιο ήχο με το AXE 3 με τον ίδιο modelling αλγόριθμο. 

 

Τουλάχιστον εγώ αυτά είχα στο μυαλό μου όταν είπα "γιατί να δώσει κάποιος 1000+ για ενισχυτή"

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpeyos

 

 

Κωστή μου, με 2200 ευρω το 2011 και 2500ευρω το 2020  μαλλον δεν φτιαχνεις/εφτιαχνες ουτε εναν handwired ενισχυτη εκτος και αν μιλαμε για 15-30W, κομματακια δικα σου και καλη τυχη. Αντε σε αυτη την τιμη να χτυπαγες κανεναν ετοιματζιδικο 1959HW, το 2011 παντα, οχι τωρα.

 

Επίσης τον περιορισμο των 1000 ευρω δεν τον καταλαβαίνω. Τα modelers εχουν και εφε και συνηθως ειναι και interfaces, οι ενισχυτες χρειαζονται μικροφωνα, προενισχυτες κοκ. Οταν πουλησα τα παντα και αγορασα το modeler με την πεταλιερα του τοτε μου εμειναν και 1500 στην τσεπη. Οπότε γιατι ο περιορισμος στα 1000 ευρω, εκτος και αν συγκρινεις με ολοκληρωμενη αναλογικη προταση αντιστοιχης τιμης (ενισχυτη, καμπινα εφοσον ειναι κεφαλή, εφε, μικροφωνα, καρτες ηχου κοκ) των 1000 ευρω (καλη τυχη).

 

Ο εχθρος του καλού ειναι το καλυτερο. Προσωπικά αναβαθμισα μετα απο 9 χρονια ΟΧΙ για τον ηχο, ΟΥΤΕ για την αισθηση αλλα για το φοβερες δυνατοτητες routing που ειχε η νεοτερη γενια. Το ξαναλεω, μετα απο 9 χρονια. Λιγο πολυ με ξερεις και προσωπικα, λες να υπηρχε μια υποψια δυσαρκεσκειας και να το κραταγα για 9 χρονια ως το κεντρικό μου gear (ενισχυτες, εφε, recording interface κοκ).

 

Τελος το "τέλειο" δεν υπάρχει. Ουτε εχω παιξει ποτέ και με τον "τέλειο" ενισχυτη, ναι, ουτε ο Metro μου δεν ηταν, φαντασου...δεν με ενδιαφερει το τελειο, το οποιο ουτε καν πως να το ορισω δεν ξερω, με ενδιαφερει αυτο που μου κανει την "δουλεια" μου, τωρα, χωρις να μου βγαζει το λαδι και αν οχι χωρις, με τους μινιμιουμ συμβιβασμους (σε ηχο και αισθηση δεν κανω συμβιβασμους)

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω 100% με τον @Freedom

Χρησιμοποιείτε ότι σας αρέσει και ότι σας βολεύει.....και ότι σας...ΚΟΥΡΑΖΕΙ λιγότερο 🤣

 

Προσωπικά αν και πειραματίστηκα με modellers αρκετά ποτέ μου δεν μου έδωσαν, τοσο σε ηχογραφημένο αποτέλεσμα όσο και σε "live αίσθηση" τον καθαρό ήχο (ή τον βρωμικο με πετάλια) που ζητάω και μου δίνουν οι handwired/low wattage ενισχυτες μου απλά "μικροφωνιασμένοι" με ενα απλό δυναμικό μικρόφωνο στο sweet spot του dust cap meets cone ,οπως δηλ. εχει γραφτει και το 90% της παγκόσμιας ηχογραφημένης κιθαρας διαχρονικά,μη νομίζετε δηλ. ότι οι περισσότεροι παραγωγοί κάνουν κάτι παραπάνω μια και δεν μιλαμε για ηχογραφηση...κλασσικού πιάνου ή συμφωνικής ορχήστρας....μια πηγη τιγκα στα μεσαια ηχογραφουμε οταν γραφουμε ενισχυτη κιθαρας σιγα την..πιστοτητα που ψαχνουμε...οποτε το "μαστορη ριξε εκει ενα 57αρι στη γρύλια να τελειώνουμε γιατι εχουμε και δουλειές" ειναι σχεδόν πάντα η σίγουρη λύση για άψογο ηλεΧτρικο ηχο  🤣 (αν και εγω προτιμω το Ε906 απο το 57αρι)

 

Επίσης μια και οι ενισχυτες μου ειναι στημένοι και μικροφωνιαζμένοι (σε ηχομονωμενο χωρο) μου φαίνεται και εξαιρετικα ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ να καθομαι να ψαχνω ...μοντελα όταν εχω σε 10 δευτερολεπτα το real thing.

 

Αν έπαιζα τιποτα hardcore/metal κτλ...ισως ασχολούμουν αλλά δεν παιζω...

 

Απο εκει και περα YMMV ,Horses for courses κτλ...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Freedom είπε

@kpeyos

 

 

Κωστή μου, με 2200 ευρω το 2011 και 2500ευρω το 2020  μαλλον δεν φτιαχνεις/εφτιαχνες ουτε εναν handwired ενισχυτη εκτος και αν μιλαμε για 15-30W, κομματακια δικα σου και καλη τυχη. Αντε σε αυτη την τιμη να χτυπαγες κανεναν ετοιματζιδικο 1959HW, το 2011 παντα, οχι τωρα.

 

Επίσης τον περιορισμο των 1000 ευρω δεν τον καταλαβαίνω. Τα modelers εχουν και εφε και συνηθως ειναι και interfaces, οι ενισχυτες χρειαζονται μικροφωνα, προενισχυτες κοκ. Οταν πουλησα τα παντα και αγορασα το modeler με την πεταλιερα του τοτε μου εμειναν και 1500 στην τσεπη. Οπότε γιατι ο περιορισμος στα 1000 ευρω, εκτος και αν συγκρινεις με ολοκληρωμενη αναλογικη προταση αντιστοιχης τιμης (ενισχυτη, καμπινα εφοσον ειναι κεφαλή, εφε, μικροφωνα, καρτες ηχου κοκ) των 1000 ευρω (καλη τυχη).

 

Ο εχθρος του καλού ειναι το καλυτερο. Προσωπικά αναβαθμισα μετα απο 9 χρονια ΟΧΙ για τον ηχο, ΟΥΤΕ για την αισθηση αλλα για το φοβερες δυνατοτητες routing που ειχε η νεοτερη γενια. Το ξαναλεω, μετα απο 9 χρονια. Λιγο πολυ με ξερεις και προσωπικα, λες να υπηρχε μια υποψια δυσαρκεσκειας και να το κραταγα για 9 χρονια ως το κεντρικό μου gear (ενισχυτες, εφε, recording interface κοκ).

 

Τελος το "τέλειο" δεν υπάρχει. Ουτε εχω παιξει ποτέ και με τον "τέλειο" ενισχυτη, ναι, ουτε ο Metro μου δεν ηταν, φαντασου...δεν με ενδιαφερει το τελειο, το οποιο ουτε καν πως να το ορισω δεν ξερω, με ενδιαφερει αυτο που μου κανει την "δουλεια" μου, τωρα, χωρις να μου βγαζει το λαδι.

Μιλάμε για 1.000 ευρώ γιατί η συζήτηση ξεκίνησε απ το σχόλιο του @JimmyPap που αναρωτιώταν "ποιός δίνει 1.000 ευρώ για ενισχυτές όταν μπορείς να αγοράσεις modeler?" 

 

Επίσης ναι, δεν κάνουν όλοι οι handwired 3.000€, δεν είπα εγώ να αγοράσεις custom order Metropoulos ή Two Rock. Ας πιάσει πρώτα τον "ετοιματζίδικο" AC15HW των 800 ευρώ και μετά βλέπουμε 😁😁😁

 

Αλλά ναι, μη με βάζεις κι εσύ να κράζω τα modelers. Δεν είπα εγώ ότι δεν κάνουν δουλίτσα και ο καθένας μας έχει και διαφορετικές ανάγκες. Απλά έγραψα τα αποτελέσματα της δικής μου side by side σύγκρισης με τους δικούς μου ενισχυτές κι εξοπλισμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Μιλάμε για 1.000 ευρώ γιατί η συζήτηση ξεκίνησε απ το σχόλιο του @JimmyPap που αναρωτιώταν "ποιός δίνει 1.000 ευρώ για ενισχυτές όταν μπορείς να αγοράσεις modeler?" 

 

1000+  🤣🤣

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου