Προς το περιεχόμενο

Are Digital Modelers For You?


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Μιλάμε για 1.000 ευρώ γιατί η συζήτηση ξεκίνησε απ το σχόλιο του @JimmyPap που αναρωτιώταν "ποιός δίνει 1.000 ευρώ για ενισχυτές όταν μπορείς να αγοράσεις modeler?" 

 

Επίσης ναι, δεν κάνουν όλοι οι handwired 3.000€, δεν είπα εγώ να αγοράσεις custom order Metropoulos ή Two Rock. Ας πιάσει πρώτα τον "ετοιματζίδικο" AC15HW των 800 ευρώ και μετά βλέπουμε 😁😁😁

 

Αλλά ναι, μη με βάζεις κι εσύ να κράζω τα modelers. Δεν είπα εγώ ότι δεν κάνουν δουλίτσα και ο καθένας μας έχει και διαφορετικές ανάγκες. Απλά έγραψα τα αποτελέσματα της δικής μου side by side σύγκρισης με τους δικούς μου ενισχυτές κι εξοπλισμό. 

 

Σορυ, μου διεφυγε η συζητηση για το 1000αρικο αλλα επιμενω, στο 1000αρικο αυτο σε οτι εχει σχεση με αναλογικα, βαλε και οτιδηποτε αλλο θα χρειαστεις για να παιξεις οτι θελεις και να ηχογραφησεις...αρα για τι μιλαμε, ενισχυτακι harley benton Class A 5W?

 

Προσωπικα δεν εκανα custom order πουθενα, αγορασα το βασικο kit, προσθεσα και αντικατεστησα μερικα components που δεν με ικανοποιουσαν και το πηρα απο εκει. 3000 δεν κοστσισε σε βεβαιω. Μαζι με τα εργατικά του θεου του Χρησταρα (Electrictabs, CTC κοκ) μου ηρθε λιγοτερο απο 2000 ευρω (και για αυτο τοτε ΔΕΝ πηρα τον 1959HW). Οπότε παλι γυριζουμε στην ιδια συζητηση, διαλεξες ενισχυτακι 15W, εμ δεν ειμαστε ολοι για Vox Κωστή, κάποιοι ειμαστε κολλημενοι με τέρατα των 100W, τι να κανουμε. Πες μου τωρα πως θα κολλησουμε εμεις στην συζητηση...ειχα και τον 2061x, δεν γουσταρω αυτα τα κυκλωματα τι να κανουμε και οντως οταν τον ειχα αγοράσει (2010? δεν θυμαμαι), ενα χιλιαρικο τον ειχα παρει.

 

Δεν σε βαζω να κραξεις τιποτα και σε περιπτωση που σου διεφυγε ουτε καν σχολίασα τα προσωπικά σου αποτελέσματα της προσωπικής σου συγκρισης. Ειτε εγραφες οτι τα modelers σου δινουν πονο στα αναλογικα είτε οτι τα αναλογικα ριχνουν στα αυτια στα modelers σου, για μενα το ιδιο και το αυτο θα ηταν. Κανεις την δουλεια σου με οτι θεωρεις "καλυτερο" για τις ανάγκες σου, οπως και ολοι οι υπολοιποι, χωρις φοβο και πάθος (λες και μας πληρωνουν κιολας να λεμε και καλα λογια, ολοι απο τις τσεπες μας τα σκαμε στο φιναλε).

 

Peace out αγορίνα, ;)

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι γιατί διαβάζω ενδιαφέρουσες απόψεις από όλες τις πλευρές, και κυρίως ΟΧΙ ΑΠΟΛΥΤΕΣ.

 

Κατά την προσωπική μου άποψη, τα modelers χάνουν σ' αυτό ακριβώς για το οποίο διαφημίζονται.

Την πιστή δηλαδή προσομοίωση κάποιων ενισχυτών.

Δεν την πετυχαίνουν.

Όμως δίνουν την δυνατότητα επίτευξης ήχων που δεν θα παίρναμε αλλιώς (από το real thing), και οι οποίοι είναι πολύ ενδιαφέροντες.

Αν κάποιος τα εκμεταλλευτεί κατάλληλα μπορεί να φτιάξει φανταστικά πράγματα.

Αλλά δεν είναι plug and play, θέλει δουλειά, αυτί, και να ξέρεις πώς μπορείς να πετύχεις κάτι που έχεις στο μυαλό σου.

 

Σκεφτείτε μόνο τα eq.

Eq στις καμπίνες, eq στην προενίσχυση, eq σε κάθε εφφέ, global eq, πειράζεις το ένα και επηρεάζονται όλα, άντε βγάλε άκρη.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Freedom είπε

 

Σορυ, μου διεφυγε η συζητηση για το 1000αρικο αλλα επιμενω, στο 1000αρικο αυτο σε οτι εχει σχεση με αναλογικα, βαλε και οτιδηποτε αλλο θα χρειαστεις για να παιξεις οτι θελεις και να ηχογραφησεις...αρα για τι μιλαμε, ενισχυτακι harley benton Class A 5W?

 

Προσωπικα δεν εκανα custom order πουθενα, αγορασα το βασικο kit, προσθεσα και αντικατεστησα μερικα components που δεν με ικανοποιουσαν και το πηρα απο εκει. 3000 δεν κοστσισε σε βεβαιω. Μαζι με τα εργατικά του θεου του Χρησταρα (Electrictabs, CTC κοκ) μου ηρθε λιγοτερο απο 2000 ευρω (και για αυτο τοτε ΔΕΝ πηρα τον 1959HW). Οπότε παλι γυριζουμε στην ιδια συζητηση, διαλεξες ενισχυτακι 15W, εμ δεν ειμαστε ολοι για Vox Κωστή, κάποιοι ειμαστε κολλημενοι με τέρατα των 100W, τι να κανουμε. Πες μου τωρα πως θα κολλησουμε εμεις στην συζητηση...ειχα και τον 2061x, δεν γουσταρω αυτα τα κυκλωματα τι να κανουμε και οντως οταν τον ειχα αγοράσει (2010? δεν θυμαμαι), ενα χιλιαρικο τον ειχα παρει.

 

Δεν σε βαζω να κραξεις τιποτα και σε περιπτωση που σου διεφυγε ουτε καν σχολίασα τα προσωπικά σου αποτελέσματα της προσωπικής σου συγκρισης. Ειτε εγραφες οτι τα modelers σου δινουν πονο στα αναλογικα είτε οτι τα αναλογικα ριχνουν στα αυτια στα modelers σου, για μενα το ιδιο και το αυτο θα ηταν. Κανεις την δουλεια σου με οτι θεωρεις "καλυτερο" για τις ανάγκες σου, οπως και ολοι οι υπολοιποι, χωρις φοβο και πάθος (λες και μας πληρωνουν κιολας να λεμε και καλα λογικα, ολοι απο τις τσεπες μας τα σκαμε στο φιναλε).

 

Peace out αγορίνα, ;)


Επιμένεις στα οικονομικά, αλλά αν πάμε κι εκεί την κουβέντα, τουλάχιστον τα λεφτά που θα δώσεις για τον ενισχυτή κάπου μένουν. Θα στο θυμίσω όμως αυτό σε κανα τριάρι χρόνια όταν θα περάσω να πάρω το modeler σου (αν δεν έχει ήδη βγάλει καλύτερο η Mooer μέχρι τότε), με τα λεφτά που θα χω βγάλει απ την πώληση του Tiny Terror combo που έχω για practice 😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kpeyos είπε


Επιμένεις στα οικονομικά, αλλά αν πάμε κι εκεί την κουβέντα, τουλάχιστον τα λεφτά που θα δώσεις για τον ενισχυτή κάπου μένουν. Θα στο θυμίσω όμως αυτό σε κανα τριάρι χρόνια όταν θα περάσω να πάρω το modeler σου (αν δεν έχει ήδη βγάλει καλύτερο η Mooer μέχρι τότε), με τα λεφτά που θα χω βγάλει απ την πώληση του Tiny Terror combo που έχω για practice 😁😁😁

 

Βρε Κωστη, μιλαω καθαρά "μαθηματικα" και απο την προσωπικη μου εμπειρια. Ανεφερα ηδη οταν αγορασα το πρωτο modeler πόσο θετικη κινηση ηταν και οικονομικα γιατι τι να κανουμε, πλουσιος και με απεριοριστο budget ουτε ήμουν ουτε θα ειμαι ποτέ και νομιζω οτι οι περισσοτεροι ετσι ειμαστε.

 

Αντε και για να σε πικάρω λιγο εφόσον ανεφερες οτι τα χρηματα για τον ενισχυτη "καπου μενουν" (μπεχεχεχεχε) να ξαναυπενθυμισω οτι για 9 συναπτα ετη δεν εδωσα ουτε δεκάρα για gear. Πόσα εδωσες είπαμε απο το 2011 εως το 2020 για ενισχυτες, λαμπες, ηχεια, καμπινες, εφε, καρτες ηχου, προενισχυτες, μικροφωνα κοκ (ηρεμησε, πλακα κανω, ακυρη ερώτηση)? 🤪🤪🤪

 

Σε κανα τριαρι χρονια αποκλειεται. Ελα σε 7-8 καλυτερα, οπως ακριβως και για το προηγουμενο (ειπαμε, gas=0, οταν κατι σε καλυπτει, σε καλυπτει, δεν κανω BS). Α, και που'σαι, αν νομιζεις οτι σε 3 χρονια το modeler μου θα μπορεις να το βρεις στην ξεφτιλα, πλανάσαι πλανην οικτράν...εκτος και αν θέλεις να σου πω πόσο δοθηκε το προηγουμενο μου modeler περισυ (9 ετων), οπότε κρατα το χαρτζιλίκι σου μαζι με τον Terror και καλα παιξίματα και ηχογραφησεις... 🤪🤪🤪

 

 

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 λεπτά πριν, Freedom είπε

Αντε και για να σε πικάρω λιγο εφόσον ανεφερες οτι τα χρηματα για τον ενισχυτη "καπου μενουν" (μπεχεχεχεχε) να ξαναυπενθυμισω οτι για 9 συναπτα ετη δεν εδωσα ουτε δεκάρα για gear. Πόσα εδωσες είπαμε απο το 2011 εως το 2020 για ενισχυτες, λαμπες, ηχεια, καμπινες, εφε, καρτες ηχου, προενισχυτες, μικροφωνα κοκ (ηρεμησε, πλακα κανω, ακυρη ερώτηση)? 🤪🤪🤪

 

Σε κανα τριαρι χρονια αποκλειεται. Ελα σε 7-8 καλυτερα, οπως ακριβως και για το προηγουμενο (ειπαμε, gas=0, οταν κατι σε καλυπτει, σε καλυπτει, δεν κανω BS). Α, και που'σαι, αν νομιζεις οτι σε 3 χρονια το modeler μου θα μπορεις να το βρεις στην ξεφτιλα, πλανάσαι πλανην οικτράν...εκτος και αν θέλεις να σου πω πόσο δοθηκε το προηγουμενο μου modeler περισυ (9 ετων), οπότε κρατα το χαρτζιλίκι σου μαζι με τον Terror και καλα παιξίματα και ηχογραφησεις... 🤪🤪🤪

 

 

 

Έχω πίστη στη Mooer...😇

 

Ευτυχώς για εμάς τους καταναλωτές όσο μπαίνουν περισσότεροι παίκτες στο παιχνίδι, και οι τιμές συμπιέζονται και καλύτερα προϊόντα βγαίνουν σε μικρότερους χρόνους. Αυτό συμβαίνει τώρα με τα modelers. Πριν 15 χρόνια έπαιζε η Fractal μόνη της. Τώρα υπάρχουν όλο και περισσότερες εταιρείες, οι οποίες έχουν ήδη αξιόλογα προϊόντα:

Βλέπεις clips στο youtube όπου η Mooer GE300 την οποία την βρίσκεις μεταχειρισμένη 400€, να συγκρίνεται ανερυθρίαστα με το AXEFXII σε amp sims. Ήδη έχει βγάλει και το ocean machine που είναι βασισμένο στους αλγόριθμους των delays και των reverbs της Fractal.

 

Βλέπειςεπίσης ότι η Fractal αναγκάστηκε ήδη να ρίξει στο παιχνίδι το FM3, το οποίο, και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, απαξιώνει εντελώς το προηγούμενο AXE FXII, αλλά και σε μεγάλο βαθμό ακόμη και το καινούργιο AXE FXIII, μιας που οι περισσότεροι δεν ενδιαφέρονται για όλα αυτά τα options που προσφέρει το τελευταίο. Πες μου αν θα έκανε κάτι τέτοιο 10 χρόνια πριν.  


Απ' την άλλη ο Orange είναι discontinued κι η τιμούλα του, όλo και τσιμπάει...🤑🤑🤑
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε πίστη και στον Kthulu αδερφε, ανεξιθρησκεια έχουμε... 😉

 

Θα μου επιτρέψεις να μην αναφερθώ σε καποια συγκεκριμένη εταιρεία, όπως ακριβώς δεν ανέφερα ποτέ (σκοπίμως) την εταιρεια και μοντελα των modelers που προτιμω.

 

Ηδη ειμαστε off topic, θα σου στειλω και ενα PM "ενημερωτικο". ;)

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου