Προς το περιεχόμενο

Fender American Professional II


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι η άποψή σας για τις συγκεκριμένες κιθάρες; Αναφέρομαι στις tele και στις strat. Δεν έχω πετύχει ποτέ αγγελεία με κάποια AM II. Είναι τόσο καλές και δεν τις πουλάει κανένας;;; Είναι τόσο αδιάφορες-χάλια που δεν αγοράζει κανένας;;; Τι παίζει γενικά;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω αποψη για τις ΙΙ , αλλα ειχα αγορασει μεταχειρισμενη την american pro i telecaster. Ποιοτικο οργανο το διχως αλλο, αλλα δεν μπορω να πω οτι με ξετρελανε κιολας για αυτο και την εδωσα. Η δευτερη τελε που ειχα ποτε, η πρωτη ηταν μια fender limited korea birdseye maple που ειχε κοστισει το 1/3 της προ και χωρις να ειμαι ειδικος η επαγγελματιας μουσικος, με ειχε εντυπωσιασει περισσοτερο απο αισθηση στο παιξιμο και εμφανιση μεχρι και ηχο. 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που δεν υπάρχουν (ακόμα) στις αγγελίες μεταχειρισμένες είναι συνδυασμός δύο παραγόντων:

 

1. Είναι καινούριο μοντέλο. Δεν έχουν αγοραστεί αρκετές, δεν έχουν προλάβει να δοκιμαστούν σε διάφορες συνθήκες και οι κάτοχοι δεν έχουν ακόμα καταλήξει ότι δεν τους κάνουν.

 

2. Είναι (πολύ) ακριβές. Στα σχεδόν 2.000 ευρώ, προφανώς και θα είναι αρκετά περιορισμένη η ποσότητα των αγορών και δευτερευόντως, ένα όργανο που το έχεις αγοράσει τόσο, δύσκολα παίρνεις την απόφαση να το πουλήσεις και μάλιστα τόσο σύντομα από την αγορά του, δεδομένου ότι είναι σα να πετάς ένα (τουλάχιστον) τρακοσάρικο από το παράθυρο.

 

 

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά κιθάρες είναι. 

Καλοφτιαγμενες ,με εξαιρετικούς μαγνήτες και παρελκόμενα. 

Όπως άλλωστε και όλες οι υλοποιησεις του μοντέλου " American std" που από το 1987 αποτελεί το backbone της Fender και συνέχεια του οποίου είναι και αυτή η σειρά. 

Αν θες αμερικανικη τελε ή  στρατ στην μοντέρνα εκδοχή τους ειναι μια πολυ καλή επιλογή.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα μπάσα της σειράς έχουν ένα πολύ ουσιαστικό upd. Ενίσχυση γραφίτη στα μπράτσα, το οποίο είναι "σωτήριο".

Κατά τα άλλα, είναι όπως τα λέει ο Σουπερφάνκιος: Μοντέρνα εκδοχή.

 

  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Ο λόγος που δεν υπάρχουν (ακόμα) στις αγγελίες μεταχειρισμένες είναι συνδυασμός δύο παραγόντων:

 

1. Είναι καινούριο μοντέλο. Δεν έχουν αγοραστεί αρκετές, δεν έχουν προλάβει να δοκιμαστούν σε διάφορες συνθήκες και οι κάτοχοι δεν έχουν ακόμα καταλήξει ότι δεν τους κάνουν.

 

2. Είναι (πολύ) ακριβές. Στα σχεδόν 2.000 ευρώ, προφανώς και θα είναι αρκετά περιορισμένη η ποσότητα των αγορών και δευτερευόντως, ένα όργανο που το έχεις αγοράσει τόσο, δύσκολα παίρνεις την απόφαση να το πουλήσεις και μάλιστα τόσο σύντομα από την αγορά του, δεδομένου ότι είναι σα να πετάς ένα (τουλάχιστον) τρακοσάρικο από το παράθυρο.

 

 

Είναι πλέον 2 χρονών!! Νομίζω έχει καιρό από όταν πρωτοκυκλοφόρησε!! Ναι το κόστος είναι μεγάλο, δεν έχω τύχει να δω-ακούσω κάποιον στην Ελλάδα να έχει AM II αλλά σε ξένες ομάδες τις βλέπω πολύ συχνά!! Σίγουρα δεν πουλάς εύκολα ένα τόσο ακριβό όργανο αλλά αυτό δεν είναι κανόνας, πολύ συχνά υπάρχουν στις αγγελίες και πολύ πιο ακριβά όργανα τις ίδιας χρονιάς!!

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Μια χαρά κιθάρες είναι. 

Καλοφτιαγμενες ,με εξαιρετικούς μαγνήτες και παρελκόμενα. 

Όπως άλλωστε και όλες οι υλοποιησεις του μοντέλου " American std" που από το 1987 αποτελεί το backbone της Fender και συνέχεια του οποίου είναι και αυτή η σειρά. 

Αν θες αμερικανικη τελε ή  στρατ στην μοντέρνα εκδοχή τους ειναι μια πολυ καλή επιλογή.

 

 

Τις American standard δεν τις πρόλαβα καθόλου!! Να πω την αλήθεια ψάχνω μια κιθάρα με μοντέρνα specs αλλά πιο vintage ήχο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, panoskiosses είπε

Να πω την αλήθεια ψάχνω μια κιθάρα με μοντέρνα specs αλλά πιο vintage ήχο!!

 

 

Μια χαρα θα εισαι λοιπον  με αυτες ,ο ηχος ετσι κι αλλιως στους μαγνητες (και πανω απο ολα στον ΕΝΙΣΧΥΤΗ) ειναι οποτε αυτοι αλλαζουν πανευκολα.

 

 

  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panoskiosses είπε

...δεν έχω τύχει να δω-ακούσω κάποιον στην Ελλάδα να έχει AM II αλλά σε ξένες ομάδες τις βλέπω πολύ συχνά!!

 

Αν έχεις κάποιο κατάστημα του Νάκα κοντά σου επικοινώνησε μαζί τους. Ακόμα και αν δεν έχει το συγκεκριμένο ζήτα να σου φέρουν από άλλο, στο site τους βλέπω αρκετές σε απόθεμα.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να το συνδιάσω με μια εκδρομή στην Θεσσαλονίκη για να δοκιμάσω αρκετές, ίσως ζητήσω από τον Νακα να μου φέρει αυτή https://www.nakas.gr/el/proionta/mousika-organa/kithares/ilektrikes-kithares/fender-fender-rarities-tele-usa-red-mah-ilektriki-kithara_564125/  Την είχα δοκιμάσει βιαστηκά στην Αθήνα πριν καιρό και μου άφησε καλές εντυπώσεις, αλλά αρκετά πιο ακριβή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παιξει εγω με την strat. Πολυ ωραιοι μαγνήτες. Ωραιο μπρατσο και ωραια ταστα. Ειχα παραγγειλει την hss και ενω στην αρχη μου εδωσαν ημερομηνια παραδοσης σε 2 μηνες ....μετα αλλαξε σε 1 χρονο. Και ακυρωσα την παραγγελια. Υπαρχει ελλειψη σε κιθαρες ειδικα στη fender  και δινει ημερομηνιες τρελες που φτανουν τον εναν χρονο. Επειδη ηθελα maple hss αφου rosewood εχω μια std του 2010 δεν υπαρχει πουθενα. Και Νακα που πηγα μου ειπαν προς Σεπτεμβριο και βλεπουμε.

Επεξεργασμένο από ignantios
  • Ευχαριστώ 1

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου