Προς το περιεχόμενο

Τιμές ρεύματος και άλλα θηρία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, LK είπε

Γκαρσονιέρα κρατούσα στη Ζαλονίκη...σαν το χαϊβάνι για 7 έτη....

Ευτυχώς την άφησα......και πάω σε ξενοδοχείο και μου βγαίνει φθηνότερα.....

silk panties....?

you know the rest...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

silk panties....?

you know the rest...

Ήταν άλλες εποχές.....και τα νοίκια πολύ πιο φθηνά.....όταν είδα τα πράγματα να σκουραίνουν, και σε συνδυασμό με κάποιες εξελίξεις , τα συγκέντρωσα ΟΛΑΑΑΑΑΑ σε ένα......και δεν θα μπορούσε να είναι καλλίτερο το timing.

Σε κάποια φάση βρέθηκα να πληρώνω  4 πάγια ΔΕΗ και 4 ΟΤΕ.......αν συνέβαινε αυτό τώρα........θα είχα αυτοκτονήσει. 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

Ήταν άλλες εποχές.....και τα νοίκια πολύ πιο φθηνά.....όταν είδα τα πράγματα να σκουραίνουν, και σε συνδυασμό με κάποιες εξελίξεις , τα συγκέντρωσα ΟΛΑΑΑΑΑΑ σε ένα......και δεν θα μπορούσε να είναι καλλίτερο το timing.

Σε κάποια φάση βρέθηκα να πληρώνω  4 πάγια ΔΕΗ και 4 ΟΤΕ.......αν συνέβαινε αυτό τώρα........θα είχα αυτοκτονήσει. 🤪

τι να πω εγώ....

τα τελευταία 3 χρόνια πληρώνω πάγια και κοινόχρηστα σε άδειο πατρικό συν παραθεριστικό....

Αν υπολογίσω πόσες κιθάρες θα έπαιρνα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, dimsonic είπε

 

τα τελευταία 3 χρόνια πληρώνω πάγια και κοινόχρηστα σε άδειο πατρικό συν παραθεριστικό....

 

Αυτό  στάθηκε αφορμή και σε  έμενα.....να σκεφτώ μετακομίσεις - ανακαινίσεις - συγκεντρώσεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Yannis Methenitis είπε

First world problems.😄

Παλιά......πλέον οδεύουμε σταθερά στο 3 world....

Πάλι καλά, προλάβαμε και ζήσαμε κάποια πράγματα......εσείς οι γεροντότεροι...ακόμα παραπάνω 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LK είπε

εσείς οι γεροντότεροι...ακόμα παραπάνω 🤪

 

Άσε, μην αρχίσω τις ιστορίες από την κατοχή ....

  • Χαχα 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε κάποιες χώρες ακόμα και φτωχές, η θέρμανση θεωρείται δεδομένο έξοδο. 

Για κάποιο λόγο εδω αποφασίσαμε σχεδόν συλλογικά να μην βάζουμε πετρελαιο στην κεντρική θέρμανση, ένεκα κρίσης. Κατανοητό.

Το θεμα είναι πως συνεχίζουμε δεκα χρόνια αργότερα ενω υπάρχει η υποδομή κεντρικής θέρμανσης, να μην ζεσταινόμαστε και ο καθένας να αγοράζει αφυγραντήρες και να καίει ρεύμα για air condition μιας και δεν προπληρώνεται αυτό.

Ο καθένας για τον εαυτό του. Το συλλογικό δεν μας πάει.

Τωρα έρχεται η λυπητερή με την ενεργειακή κρίση που επηρεάζει το ρεύμα και τραβαμε τα μαλλιά μας.

 

Για μενα, πετρέλαιο (1,40 / λίτρο, με 500 ευρω έβγαλες χειμώνα) ή φυσικό αέριο (που έβαλα ιδιωτικά) είναι απαραίτητα. Θα κόψω άλλα όχι τοσο απαραίτητα (εξόδους κλπ) για να ζεσταίνομαι. Είμαι κρυόκωλος.

  • Συμφωνώ 4

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Σε κάποιες χώρες ακόμα και φτωχές, η θέρμανση θεωρείται δεδομένο έξοδο. 

Για κάποιο λόγο εδω αποφασίσαμε σχεδόν συλλογικά να μην βάζουμε πετρελαιο στην κεντρική θέρμανση, ένεκα κρίσης. Κατανοητό.

Το θεμα είναι πως συνεχίζουμε δεκα χρόνια αργότερα ενω υπάρχει η υποδομή κεντρικής θέρμανσης, να μην ζεσταινόμαστε και ο καθένας να αγοράζει αφυγραντήρες και να καίει ρεύμα για air condition μιας και δεν προπληρώνεται αυτό.

Ο καθένας για τον εαυτό του. Το συλλογικό δεν μας πάει.

Τωρα έρχεται η λυπητερή με την ενεργειακή κρίση που επηρεάζει το ρεύμα και τραβαμε τα μαλλιά μας.

 

Για μενα, πετρέλαιο (1,40 / λίτρο, με 500 ευρω έβγαλες χειμώνα) ή φυσικό αέριο (που έβαλα ιδιωτικά) είναι απαραίτητα. Θα κόψω άλλα όχι τοσο απαραίτητα (εξόδους κλπ) για να ζεσταίνομαι. Είμαι κρυόκωλος.

Αστό.....μόλις περιέγραψες το δράμα της πολυκατοικίας....πολύ χαίρομαι που ξεμπέρδεψα με ολα αυτα ειλικρινά.

Κατά τα άλλα , ΠΟΤΕ δεν λυπήθηκα το λεφτά για τη θέρμανση.......έχω κλάψει από το κρύο....δεν το αντέχω

Με την ζεστή δεν έχω θέμα....ΔΕΝ άναψα ΠΟΤΕ air contition ούτε καν Ζαλονικη με καύσωνα.

Μην σου πω μου αρέσει κιόλας και ας έχει 60 βαθμούς,.

Υ.Γ. Χιονάει εκεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Έκανα την χαζομάρα (μην πω κάτι άλλο...) και τον Δεκέμβριο ζεστάθηκα στο σπίτι με A/C...

Μισό χιλιάρικο για έναν μήνα, από 60-70 Eu τον Νοέμβριο. Protergia.

Αγαπητέ διαφωνώ απόλυτα μαζί σου, χρησιμοποιώ δύο χρόνια τώρα a/c inverter για θέρμανση και κατά μέσο όρο έδινα 80ευρω /μήνα ΔΕΗ και δούλευαν 18ωρο λόγω τηλεργασιας.

 

Αν έχεις inverter και έκανες τέτοια κατανάλωση μάλλον δεν ήξερες να τα ρυθμίσεις σωστά και εκαψες πολύ.

  • Συμφωνώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου