Προς το περιεχόμενο

Τιμές ρεύματος και άλλα θηρία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Για κάποιο λόγο εδω αποφασίσαμε σχεδόν συλλογικά να μην βάζουμε πετρελαιο στην κεντρική θέρμανση, ένεκα κρίσης.

 

 

Αμ εδω ειναι το ωραιο...δεν "αποφασίσαμε" ουτε συλλογικα, ουτε σχεδον συλλογικα...στην περιπτωση της πολυκατοικιας που μενω, απο την πρωωωωτη πρωτη κριση, πολλοι σταματησαν να πληρωνουν κοινοχρηστα (εσφιξαν οι λώκοι), και δεν μιλαμε απλα για πετρελαιο, μιλαμε για κοινοχρηστα συνολικα.

 

Σε αυτη την περιπτωση θες δεν θες δεν υπαρχει επιλογη εκτος και αν καποιος ειναι τοσο κυμπαρης και γαλαντόμος να πληρωνει το πετρελαιο για την αλλη μιση πολυκατοικια.

 

Αναγκαστικα θα αναλαβεις τα της θερμανσης του διαμερισματος σου ο ιδιος (ή θα περάσεις σκληροπυρηνική εκπαιδευση ειδικών δυναμεων της Ρωσιας με βαση την Σιβηρια και θα προσπαθησεις να επιβιωσεις με ελάχιστη ή και καθολου θερμανση, οπως ο yours truly)

 

Και μην μου πει καποιος να τους κυνηγησει, καλή τυχη...

 

Για τα υπολοιπα συμφωνω.

 

ΥΓ: φυσικα δεν χρωσταω τιποτα απολυτως, δεν γινεται να χρωσταω πουθενα, παντα πληρωνω την ιδια ωρα που μου ερχεται το χαρτι αλλα και παλι το αποτελεσμα ειναι το ιδιο

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

 

Για μενα, πετρέλαιο (1,40 / λίτρο, με 500 ευρω έβγαλες χειμώνα) ή φυσικό αέριο (που έβαλα ιδιωτικά) είναι απαραίτητα. 

πάνε πές το αυτό στη Μελίτη στη Φλώρινα.

Κάτι περίπου σαν αυτό που βλέπεις από το παράθυρό σου τώρα, "κάθε μέρα όλο το χειμώνα"

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Αγαπητέ διαφωνώ απόλυτα μαζί σου, χρησιμοποιώ δύο χρόνια τώρα a/c inverter για θέρμανση και κατά μέσο όρο έδινα 80ευρω /μήνα ΔΕΗ και δούλευαν 18ωρο λόγω τηλεργασιας.

 

Αν έχεις inverter και έκανες τέτοια κατανάλωση μάλλον δεν ήξερες να τα ρυθμίσεις σωστά και εκαψες πολύ.

24άρη inverter έχω αλλά... 30 μέρες x 24 ώρες = 720 ώρες, βγάζω καμιά 50αριά ώρες(βαριά βαριά), τόσο δούλεψε.

 Το κακό ξεκινάει από το ότι είμαι παντρεμένος με κρυουλιάρα γυναίκα....🥶

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

πάνε πές το αυτό στη Μελίτη στη Φλώρινα.

Κάτι περίπου σαν αυτό που βλέπεις από το παράθυρό σου τώρα, "κάθε μέρα όλο το χειμώνα"

 

Φίλε, μιλώ για τα 4 εκατομμύρια που ζουν στο λεκανοπέδιο ο ένας πάνω στον άλλο.

Στα ορεινά κανονίζουν αλλιώς (έχω άμεση εμπειρία) και στις παραμεθόριες και νησιά έχουν ελαφρύνσεις αν δεν κάνω λάθος. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

  

 

Φίλε, μιλώ για τα 4 εκατομμύρια που ζουν στο λεκανοπέδιο ο ένας πάνω στον άλλο.

Στα ορεινά κανονίζουν αλλιώς (έχω άμεση εμπειρία) και στις παραμεθόριες και νησιά έχουν ελαφρύνσεις αν δεν κάνω λάθος. 

ότι και να κανονίσουν.....δεν

και δυστυχώς η χώρα διοικείται από την Αθήνα.

Εξ ού και αυτά που βλέπουμε τώρα στην τιβί και διαρρηγνύουν ιμάτια.

 

Εγώ αυτόν τον καιρό και το χιόνι το έχω κάθε δυο χρόνια, και ίσως και παραπάνω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν ξέρω τι κάνετε στη Μελίτη αλλά στα 750 υψόμετρο που ζω τις μισές μέρες, οι καυστήρες καίνε πυρήνα μέρα-νύχτα που είναι προσιτός και ξύλα στο τζάκι.

Δυστυχώς η χώρα διοικείται απο την Αθήνα όπως λες (μακάρι να μετέφεραν την πρωτεύουσά αλλού) αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος πως είναι Αθηναίοι οι διοικούντες και τέλος πάντως και στην Θεσσαλονίκη ή την Ρόδο να ήταν οι ίδιοι, δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως θα άλλαζε κάτι. Δεν βρίσκω πως είναι γεωγραφικό πρόβλημα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Δεν ξέρω τι κάνετε στη Μελίτη αλλά στα 750 υψόμετρο που ζω τις μισές μέρες, οι καυστήρες καίνε πυρήνα μέρα-νύχτα που είναι προσιτός και ξύλα στο τζάκι.

Δυστυχώς η χώρα διοικείται απο την Αθήνα όπως λες (μακάρι να μετέφεραν την πρωτεύουσά αλλού) αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος πως είναι Αθηναίοι οι διοικούντες και τέλος πάντως και στην Θεσσαλονίκη ή την Ρόδο να ήταν οι ίδιοι, δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως θα άλλαζε κάτι. Δεν βρίσκω πως είναι γεωγραφικό πρόβλημα.

εγω δεν κάνω τίποτα στη Μελίτη. Απλά την έζησα 3-4 χειμώνες πρόσφατα και ξέρω. Εκεί καίνε χώμα. Πηγαίνουν στο χωράφι φτιαρίζουν λιγνίτη και τον φέρνουν με το ντατσουν στο σπίτι. Αλλά μην νομίζεις ότι ζεσταίνονται. Ζεσταίνεται μια μασίνα στο κέντρο του σπιτιού. Στις άκρες και τα βορεινά....γειά σας.

Σίγουρα δεν είναι γεωγραφικό πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι στο κεφάλι μας, που όλοι λέμε σιγά μην ασχοληθούμε με τα κοινά. Και τελικά ασχολούνται κάποιοι άλλοι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Κάτι ψιλά 

 

 

IMG_20220124_172134.jpg

Υπομονή.

Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα.....όταν το παγώσει.....συμπάσχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου