Προς το περιεχόμενο

Λύση για να μην έχω hum στο home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η φθηνότερη "λύση" (που δεν είναι ακριβώς λύση) είναι να αφαιρέσεις τον θόρυβο μέσω software, όπως το RX της iZotope. Πριν ή μετά την ηχογράφηση, χωρίς να αλλάξεις ρυθμίσεις, ηχογράφησε μόνο το θόρυβο για 4-5 δευτερόλεπτα. Αυτό θα είναι το "προφίλ" θορύβου που θα δώσεις στο software και κάπως θα το φτιάξει. Από την άλλη, όσο περισσότερος ο θόρυβος που θα μειωθεί, τόσο περισσότερο "χαλάει" ο ήχος της κιθάρας. Ίσως γίνει λίγο πιο μουντός, αλλά καλύτερα έτσι παρά να έχεις υπερβολικό θόρυβο.

 

Αν θες μπορείς να μου στείλεις ένα κλιπ να το δοκιμάσω να δούμε το πριν και το μετά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα με τελε

 

 

 

 

Παράδειγμα με μια στρατ

 

 

 

 

Και εδώ με στρατ που φορά noiseless

 

 

 

Οκ, ο ήχος δεν είναι πολυ διαφορετικός, και μπορω χρησιμοποιώ κιθάρες με humfree pickups, αλλά σε άλλες περιπτώσεις είναι διαφορετικός ο ήχος.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ο θόρυβος είναι πολύς. Δε βοηθάει και το ότι είναι MP3 128kbps. Ίσως σε pure wave να κάνει καλύτερη δουλειά.

 

Μπόρεσα να κάνω reduction μόνο στο strat (αρχείο "stratnoise"), γιατί έχει χώρο και κάνει καλύτερο profiling. Δεν είναι τέλειο αλλά από το τίποτα...

 

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις πρόβλημα με ground loops, και άρα με τα ηλεκτρολογικά του σπιτιού, αλλά με αυξημένο pickup noise. To ότι στο προηγούμενο σπίτι έπαιζαν πιο αθόρυβα τα όργανα μπορεί να δείχνει πολλά πράγματα:
 

1. Οι κιθάρες τωρα βρίσκονται πιο κοντά σε οθόνες ή λάμπες.

2. Έχεις λάμπες φθορισμού ή έχεις ροοστάτες αντί για διακόπτες.

Αν ισχύουν αυτά, κλείνεις λάμπες, απομακρύνεις οθόνες.

 

3. Έχεις κοντά στο σπίτι σου δίκτυο διανομής

Πρέπει η κιθάρα να μην "κοιτάζει" προς την πλευρά του δικτύου.

 

4. Έχεις άλλον ηλεκτρολογικό εξοπλισμό που επηρρεάζει τη κιθάρα.

Αποσυνδέεις και τσεκάρεις.

 

Στη θέση σου επίσης οπωσδήποτε θα πήγαινα σε shielding κλωβού στην κιθάρα. Το έχω κάνει κι έχει τεράστια διαφορά, χωρις αλλοίωση ήχου. 

https://www.thomann.de/gb/allparts_copper_shielding_tape_strip.htm

https://www.thomann.de/gb/goeldo_el900_profi_shield_screen.htm

 

 

Απ τη στιγμή που οι κιθάρες με noiseless ή humbuckers δεν έχουν θέμα, επαναλαμβάνω ότι δεν νομίζω ότι έχεις θέμα με γείωση και δε νομίζω ότι χρειάζεται ηλεκτρολόγος. 




 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες κιθάρες με humbucker έχουν θεμα. Όπως και κάποιες με noiseless. Όχι όλες. Ένα μικρό ποσοστό είναι αθόρυβες. Συνήθως έχω θορύβους, διαφορετικούς σε κάθε πρίζα. P90 δεν τολμώ να παίξω ούτε σε καθαρό κανάλι, πόσο μάλλον να ηχογραφήσω.

 

Shielding θέλουν οι κιθάρες, αλλά από που να ξεκινήσω και από να τελειώσω. Αν είχα την υπομονή και την όρεξη θα το έκανα μόνος μου, αλλά στην παρούσα φάση δεν....

 

Μάλλον με βλέπω να συνεχίσω να γράφω με noiseless, μεχρι να ξαναλλάξω σπίτι, και άγιος ο θεός....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

OK, δεν το κατάλαβα καλά εγώ πριν απ την περιγραφή. Βέβαια και πάλι δεν αποκλείω το να πρόκειται ουσιαστικά για pickup noise μιας και φαίνεται ότι το πρόβλημα εστιάζεται στους "συνήθεις υπόπτους".  

Αν όντως υπάρχει θέμα με τις γειώσεις μπορείς και πάλι να δοκιμάσεις κάποια πράγματα. Κατ' αρχάς σύνδεσε με ένα πολύπριζο όλον τον εξοπλισμό σου σε μία μόνο πρίζα (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) και δες αν βελτιώνεται η φάση.

 

Μετά αν έχεις πετάλια, δοκίμασε μπαταρίες ή isolated power supply.

 

Μπορείς να πάρεις κι ένα active di και να συνδέσεις τις κιθάρες εκεί με το ground lift, να δεις αν βελτιώνεται επίσης η κατάσταση.

Μπορείς και να ξεκινήσεις να αποσυνδέεις ηλεκτρολογικό εξοπλισμό (air conditions, τηλεοράσεις, κεραίες, ακόμη και ψυγεία) να δεις αν υπάρχει διαφορά. 

 

Μετά καλύτερα κάποιος ηλεκτρονικός/ηλεκτρολόγος που ασχολείται με μουσικά όργανα και κιθάρες και μπορεί να καταλάβει τί παίζει. Ίσως ο μπαρμπα-Μήτσος που περνάει καλώδια και αλλάζει ασφάλειες να μη μπορέσει να καταλάβει για να σε βοηθήσει. 

 

Shielding μπορούν να σου κάνουν σχεδόν όλοι οι τεχνικοί κιθάρας και ηλεκτρονικοί που ασχολούνται με όργανα. 

Οι P90s είναι διαβόητοι για τον θόρυβο που πιάνουν. Εγώ πάντως φοβάμαι να πάρω κιθάρα με P90s σε live. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To όλα σε ένα πολύπριζο, με βοηθά γενικά. Μειώνει θορύβους στην περίπτωσή μου.

Και καρφί σε ενισχυτή έχω θόρυβο, πόσο μάλλον με πετάλια (και με μπαταρία).

Ηλεκτρολόγους δεν έχουμε σοϊκούς στην περιοχή, πόσο μάλλον σχετικούς με όργανα...

Να κάνω μια δυο κιθάρες shielding ok. Αλλά πρέπει να τις κάνω όλες, και δε λεει. Ειδικά όταν ο πιο κοντινός μαστορας είναι στα 50χμ.

 

Γιαυτό έψαχνα εξαρχής να βρω καμία συσκευή, εάν υπάρχει και είναι οικονομική, ώστε να γλιτώσω τα παραπάνω....

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δες αυτό μπας και σου κάνει δουλειά:

https://www.thomann.de/gr/behringer_di100_ultra_di.htm

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη εύκολη λύση. Aν δεν έχεις, τσέκαρε και το καλώδιο της κιθάρας να είναι dual shielded, μήπως βοηθήσει. Δεν είναι ακριβά κι αυτά πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

τσέκαρε και το καλώδιο της κιθάρας να είναι dual shielded

 

Αυτό πρέπει να το κάνω άμεσα. Τα καλώδια που έχω είναι απλά τα περισσότερα.

 

Το di100 τι κάνει ακριβώς, και πως μπορεί να μου φανεί χρήσιμο σε σχέση με τον θόρυβο?

Παίρνει φορτίο αντί καμπίνας και δίδει di?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου