Προς το περιεχόμενο

Παλιός μουσικός νέος home "παραγωγός"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τη βοήθεια,από εξοπλισμό έχω μόνο τα όργανα κιθάρα μπάσο   μαζί με τους ενισχυτές τους ένα σετ ηλεκτρονικα τύμπανα  και το midi keyboard.

Επεξεργασμένο από κωνσταντινος2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε,πλέον έχω καταλήξει στην focusrite Scarlett 2i2 περιμένω κάποιες προτάσεις για πυκνωτικο μικρόφωνο,διάβασα εδώ κάποια θέματα και η πλειοψηφία προτείνει το  Rode nt1a,να προχωρήσω για αυτό η έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτά τα επίπεδα τιμής; ευχαριστώ.

Επεξεργασμένο από κωνσταντινος2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, κωνσταντινος2 είπε

Χαίρετε,πλέον έχω καταλήξει στην focusrite Scarlett 2i2 περιμένω κάποιες προτάσεις για πυκνωτικο μικρόφωνο,διάβασα εδώ κάποια θέματα και η πλειοψηφία προτείνει το  Rode nt1a,να προχωρήσω για αυτό η έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτά τα επίπεδα τιμής; ευχαριστώ.

έχει γίνει πολλές φορές η συζήτηση και σχετικά πρόσφατα. Κάνε ένα ψάξιμο. Το rode είναι μια ασφαλής επιλογή, αλλά βρίσκεις και άλλα περίπου στα ίδια χρήματα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το Ντ1. Για φωνητικά και ακουστικά όργανα είναι σούπερ.

 

Για ενισχυτή κιθάρας δεν είναι η ιδανική επιλογη, θεωρω, εκτός και εάν παίζεις μόνο clean ηχο, και σε χαμηλή ένταση.

Ένα δυναμικό sm57 ή e906 θα ήταν πιο ασφαλής επιλογή. Τουλάχιστον, η προσωπική μου (μικρή) εμπειρία αυτό δείχνει. Ψάξε το λίγο πρώτα, εάν το θες για ενισχυτή...

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενα πυκνωτικο πολυ ωραιο ειναι για κιθαρα. Πολλες φορες καλυτερο κι απο το δυναμικο. Απλως πολλες φορες σε εναν μικρο κακο χωρο δεν το θελουμε να πιανει τις ατελειες. Προτιμουμε το close mic με ενα δυναμικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν γράφω clean stuff είναι ωραίο το πυκνωτικό. Δίδει ένα πολυ κρυστάλλινο ήχο. Ολα καλά.

Όταν θέλω να γράψω βρώμικο ήχο από έναν πχ τσιτωμένο marshall, το πυκνωτικό δε μου δίδει αυτό που θέλω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλησπέρα. Νομίζω ότι και η Universal Audio Volt και η Arturia Minifuse μου φαίνονται καλύτερες προτάσεις απ την Scarlett. Πρώτον γιατί οι drivers της Focusrite είναι γνωστοί μόνο για τα προβλήματά τους και δεύτερον και γιατί και η UA και η Arturia δίνουν πολύ καλύτερα "δώρα" σε software μαζί με την κάρτα.

 

Αν μάλιστα ξεκινούσα με τις γνώσεις που έχω τώρα θα πήγαινα ένα τσικ πιο πάνω σε budget και θα έπαιρνα αυτην: https://www.thomann.de/gr/universal_audio_volt_276.htm , μιας που θεωρώ ότι ενσωματωμένος compressor είναι must για tracking σε κάποιες περιπτώσεις οπότε ξεμπερδεύεις μια και καλή.

Όσο για εύκολο DAW, o αδιαμφισβήτητος βασιλιάς της ευκολίας είναι το Presonus Studio One. Όλα είναι drag & drop και όποιος έχει συνηθίσει τα windows το μαθαίνει πανεύκολα + ότι έχει πολλές σύγχρονες ευκολίες χωρίς να γίνεται υπερβολικό όπως κάποια άλλα. Αν καταλήξεις σε αυτό θα μπορούσες είτε να ξεκινήσεις με μια φθηνή έκδοση ή να αγοράσεις απευθείας αυτό το πολύ καλό interface που το δίνει δώρο:  https://www.thomann.de/gr/presonus_studio_26c.htm

Για πρώτο μικρόφωνο εγώ θα πήγαινα απευθείας στο κλασικό δυναμικό Shure SM58 https://www.thomann.de/gr/shure_sm58.htm. Γράφει πολύ ωραία και φωνές και κιθάρες και ως αρχάριος θα έχεις πολύ λιγότερα προβλήματα απ ότι με τα φθηνά πυκνωτικά. Βασικά η γνώμη μου είναι ότι τα πυκνωτικά κάτω απ την περιοχή του 1000ρικου περισσότερα προβλήματα δημιουργούν, παρά λύνουν. 

 

Βέβαια εγώ έχω σταματήσει να γράφω με mics στο σπίτι τις ηλεκτρικές κιθάρες πλέον. Πηγαίνω απ τον ενισχυτή-attenuator-impulse response κι έχω πολύ πολύ καλύτερο αποτέλεσμα και ευελιξία.

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Είναι και θέμα γούστου, σίγουρα. Θα κάνει τη δουλειά και με το NT1, απλά με διαφορετικό τρόπο.

 

 

Αρκετά κατατοπιστικό το βίντεο φίλε,επειδή έχω κόψει εδώ και χρόνια τα βαριά distortion Μ αρέσει πιο πολύ το πυκνωτικο στο βίντεο.

22 ώρες πριν, kpeyos είπε

Καλησπέρα. Νομίζω ότι και η Universal Audio Volt και η Arturia Minifuse μου φαίνονται καλύτερες προτάσεις απ την Scarlett. Πρώτον γιατί οι drivers της Focusrite είναι γνωστοί μόνο για τα προβλήματά τους και δεύτερον και γιατί και η UA και η Arturia δίνουν πολύ καλύτερα "δώρα" σε software μαζί με την κάρτα.

 

Αν μάλιστα ξεκινούσα με τις γνώσεις που έχω τώρα θα πήγαινα ένα τσικ πιο πάνω σε budget και θα έπαιρνα αυτην: https://www.thomann.de/gr/universal_audio_volt_276.htm , μιας που θεωρώ ότι ενσωματωμένος compressor είναι must για tracking σε κάποιες περιπτώσεις οπότε ξεμπερδεύεις μια και καλή.

Όσο για εύκολο DAW, o αδιαμφισβήτητος βασιλιάς της ευκολίας είναι το Presonus Studio One. Όλα είναι drag & drop και όποιος έχει συνηθίσει τα windows το μαθαίνει πανεύκολα + ότι έχει πολλές σύγχρονες ευκολίες χωρίς να γίνεται υπερβολικό όπως κάποια άλλα. Αν καταλήξεις σε αυτό θα μπορούσες είτε να ξεκινήσεις με μια φθηνή έκδοση ή να αγοράσεις απευθείας αυτό το πολύ καλό interface που το δίνει δώρο:  https://www.thomann.de/gr/presonus_studio_26c.htm

Για πρώτο μικρόφωνο εγώ θα πήγαινα απευθείας στο κλασικό δυναμικό Shure SM58 https://www.thomann.de/gr/shure_sm58.htm. Γράφει πολύ ωραία και φωνές και κιθάρες και ως αρχάριος θα έχεις πολύ λιγότερα προβλήματα απ ότι με τα φθηνά πυκνωτικά. Βασικά η γνώμη μου είναι ότι τα πυκνωτικά κάτω απ την περιοχή του 1000ρικου περισσότερα προβλήματα δημιουργούν, παρά λύνουν. 

 

Βέβαια εγώ έχω σταματήσει να γράφω με mics στο σπίτι τις ηλεκτρικές κιθάρες πλέον. Πηγαίνω απ τον ενισχυτή-attenuator-impulse response κι έχω πολύ πολύ καλύτερο αποτέλεσμα και ευελιξία.

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις,δυστυχώς ξεφεύγει πολύ το budget για την πρώτη επιλογή,σίγουρα θα ψάξω πληροφορίες για την presonus και θα κοιτάξω και το DAW που προτείνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου