Προς το περιεχόμενο

Παλιός μουσικός νέος home "παραγωγός"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

165863157_.jpeg.0da3e5491692ee3d01f86dfef5fc41b2.jpeg 

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, μια ερώτηση οποίος δουλευει το cakewalk,τα ηλεκτρονικά ντραμς θα τα γράψω με κάποιο άλλο πρόγραμμα (ezdummer, addictive drums)ανοίγοντας 8 trucks σαν midi;η κάνει και το vst του cakewalk που παραθέτω στην εικόνα.

 

Επεξεργασμένο από κωνσταντινος2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, έχω εγκαταστήσει το ΕΖdrummer στο cakewalk. Μπορείς να κάνει ανάλογα πράγματα και με το vst του cakewalk.

 

Κάνεις δεξί κλικ και insert instrument. Επιλέγεις drums -> Si drum kit. Επειτα, ανοίγεις το vst πατώντας το τετράγωνο κουμπί σα πιάνο, δίπλα στον αριθμό του καναλιού.

 

Mετα διαλέγεις πας πχ στην κατηγορία rock αριστερά, την ανοίγεις πατώντας το +, διαλέγεις ένα απο τα samples και κάνεις drag n' draw με το ποντίκι τοποθετόντας το στο κανάλι που άνοιξες.

 

Με στο κανάλι φορτώνεις όσα μέτρα θελεις απο τα τύμπανα που θέλεις, και έτσι φτιάχνεις το κομμάτι. Βρίσκεις τι σου κάνει και απλά το φορτώνεις πάνω στο κανάλι. Στη συνέχεια μπορείς να τα επεξεργαστεις, εάν θες να αλλάξεις το οτιδήποτε. 

 

581737559_(13).thumb.png.c51e0769f448a6e246b2e6fae9320902.png

 

Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι, αλλα αυτός είναι ο πιο απλός και γρήγορος για κάποιον που δε γνωρίζει πολλά απο τύμπανα, όπως εγώ. Το EZ2 έχει πολλές βιβλιοθήκες παραπάνω, και γιαυτό το προτιμώ. Βρίσκω ευκολότερα κάτι που να μου ταιριάζεις σε αυτό που θέλω να κάνω.

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ezdrummer 2 από μόνο του φτιάχνει και μοιράζει τα τύμπανα σε ένα stereo track. Μετά μέσα από τα settings μπορείς να ρυθμίσεις ανεξάρτητα κάθε τύμπανο.

Αν θες όμως μπορείς να το ρυθμίσεις να σου φτιάξει 8 tracks και να τα μοιράσει σ αυτά μέσα στο daw. Και φυσικά μετά να βάλεις ό,τι θέλεις σε κάθε track

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου