Προς το περιεχόμενο

Παλιός μουσικός νέος home "παραγωγός"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,αγόρασα πρόσφατα ένα pc αρκετά καλό και το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ηταν οι ηχογραφήσεις γιατί ο παλιός μου ήταν αρχαίος προς ανασκαφή και είχα το μικρόβιο πιο παλιά αλλά είχα πολύ κακό εξοπλισμό,όπως αναφέρω είμαι αρκετά παλιός μουσικός περίπου 28 χρόνια κιθάρα και 12 ντραμς και τώρα παίζω σε μπάντα μπάσο,έχω στο σπίτι ηλεκτρονικά τύμπανα κιθάρα μπάσο με τους ενισχυτές τους και midi αρμόνιο,έχω καταλήξει στην κάρτα ήχου(focusrite Scarlett 4i4) αλλά είμαι ανοικτός σε κάποιες άλλες προτάσεις σε αυτά τα χρήματα,εκεί που σκαλωνω είναι τι τύπο μικρόφωνο να πάρω,δυναμικο η πυκνωτικο να πάρω ένα η δύο;για τις εγγραφές των ενχορδω, θα θελα να προτείνετε και ένα σετ μικροφώνων τυμπάνων αν αυτό βέβαια κρίνεται απαραίτητο για home recording και φυσικά αν επαρκούν οι 4 είσοδοι(η έξοδοι)της κάρτας, ευχαριστώ.

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από κωνσταντινος2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, κωνσταντινος2 είπε

θα θελα να προτείνετε και ένα σετ μικροφώνων τυμπάνων ...

 

 

 

Αφού έχεις ηλεκτρονικά τύμπανα τι να τα κάνεις τα μικρόφωνα για τύμπανα?

Δεν σου χρειάζονται.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω να εγκαταστήσεις το δωρεάν cakewalk σαν πρόγραμμα που θα κάνεις τις παραγωγές σου. Υπάρχουν αρκετοί γνωστές και θα έχεις βοήθεια εάν χρειαστείς κάτι.

 

Σαν κάρτα, δες και τις audient σαν εναλλακτική. 

 

Τα δυναμικά είναι κατάλληλα για εγγραφή από ενισχυτές και για τύμπανα. Κάνουν καλη δουλειά και σε ακουστικές εγγραφές, αλλά εκεί προτιμώνται τα πυκνωτικα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι ψάχνω ένα εύκολο πρόγραμμα παλιά έγραφα με το reaper που ήταν πράγματι εύκολο αλλά δεν είχα τα κατάλληλα εργαλεία,ψεύτικη κάρτα ήχου και παμθηνο μικρόφωνο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω κάτω ίδιας φιλοσοφίας είναι όλα. Να προτιμάς τα γνωστά, στα οποία μπορεις να αναζητήσεις βοήθεια. Και από τα γνωστά, να προτιμήσεις εκείνο που τα κάνει όλα δωρεάν...

 

Για να ηχογραφήσεις μπάσο, επίσης, δεν χρειάζεται να το κάνεις μέσω ενισχυτή, αλλά απευθείας στην κάρτα. 

Εάν δεν έχεις κάποιο ακουστικό όργανο ή κιθάρα ηλεκτρική, δε χρειάζεσαι μικρόφωνο. Μόνο κάρτα και ένα ζευγάρι μόνιτορ.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
48 λεπτά πριν, κωνσταντινος2 είπε

 ...ο παλιός μου ήταν αρχαίος προς ανασκαφή ....

 

 

 

 

Αυτόν τον παίρνω εγώ αν θες.

  • Like 1
  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LK είπε

Αυτόν τον παίρνω εγώ αν θες

Δυστυχώς πήγε προς ανακύκλωση.

24 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πάνω κάτω ίδιας φιλοσοφίας είναι όλα. Να προτιμάς τα γνωστά, στα οποία μπορεις να αναζητήσεις βοήθεια. Και από τα γνωστά, να προτιμήσεις εκείνο που τα κάνει όλα δωρεάν...

 

Για να ηχογραφήσεις μπάσο, επίσης, δεν χρειάζεται να το κάνεις μέσω ενισχυτή, αλλά απευθείας στην κάρτα. 

Εάν δεν έχεις κάποιο ακουστικό όργανο ή κιθάρα ηλεκτρική, δε χρειάζεσαι μικρόφωνο. Μόνο κάρτα και ένα ζευγάρι μόνιτορ.

Μιλάω για ηλεκτρική κιθάρα,η ποιότητα είναι ίδια αν συνδεθεί καρφί/καρφί;

  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μικρόφωνο είναι το ιδανικό. Αλλά αυτό προϋποθέτει υψηλές εντάσεις κλπ.

Μια μέση λύση είναι ένας ενισχυτής που να έχει line out και να τον συνδες απευθείας στην κάρτα. Η να τον συνδέεις με εξωτερικό di. Έτσι γράφεις αθόρυβα, και με αρκετά καλή ποιότητα.

Απευθειας ηλεκτρική στην κάρτα δεν το προτείνω.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Με μικρόφωνο είναι το ιδανικό. Αλλά αυτό προϋποθέτει υψηλές εντάσεις κλπ.

Μια μέση λύση είναι ένας ενισχυτής που να έχει line out και να τον συνδες απευθείας στην κάρτα. Η να τον συνδέεις με εξωτερικό di. Έτσι γράφεις αθόρυβα, και με αρκετά καλή ποιότητα.

Απευθειας ηλεκτρική στην κάρτα δεν το προτείνω.

Ευχαριστώ πολύ πραγματικά μου ελυσες απορίες και λάθη που θα έκανα,γιατί αγνοούσα ότι το μικρόφωνο απαιτεί υψηλές εντάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου